Menu
لوگو-گیاگانی
آبرون صغیر
گیاگانی ، اولین سایت مرجع گیاهان دارویی در ایران
بازدیدها
2904
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4٫17 out of 5)
Loading...

نام های دیگر :

فارسی : آبرون - آبرون صغير - آبرون ریشه دار

طب سنتی اسلام و ایران ، این گیاه در مکتب مزبور به نامهای « ایزون الصغير » یا « حي العالم الصغير» خوانده شده است .
عربی : حي العالم الصغير - حي عالم بری
انگلیسی:
Sedum acre L - Sedum Telephium L - Common Stonecrop 
S. occidentale Bo. - S. purpureum Link – Crassulaceae 
Golden Moss - Wall Cinder - Bird Bread- Prick Madam - Gold Chain
Creeping Torn - Mouse Tail - jash of the butterfly
Creeping Jack - - Wall pepper Biting stonecrop
Midsummer - Orpine Livelong
فرانسه : 
Vermiculaire Pain d ' oiseau - Orpin brilant - 
Herbe de saint Jean - Joubarbe de vignes Grasette - 
آلمانی :
MauerpretterScharf Fettenne - Bruchkraut - Fetthenne 
ایتالیائی : Boraccino diro - Telefio commune - Telefio Erba S . Giovanni– Erba da calli - Fabaria 

بخش های دارویی :

بخشهای گلدار گونه ذکر شده جمع آوری و در نور خورشید و یا ترجیحا با استفاده از حرارت مصنوعی خشک می شوند .
بخشهای هوایی گلدار تازه یا خشک شده

موارد مصرف :

تازه ی آن را بخورید . رطوبت های رحم را خشک میکند .
برای رفع سردرد ، چشم درد ، ورم گوش ، گوش درد مفید است ، معده را تقویت میکند ، کشنده¬ی کرم معده و روده است ، از خونریزی جلوگیری میکند ، مسهل صفراست ، انسداد کبد را باز میکند ، برای دفع سنگ کلیه نافع است .
سرد در درجه سوم است و به همین دلیل در کاهش جمره ( کفگیرک) ورمهای گرم و آماسهای منتشر شونده مفید می باشد .
طب هومیوپاتی : در طب هومئوپاتی این گیاه برای درمان دردهای ناشی از بواسیر و زخمهای مقعد استفاده می گردد .
از گیاه تازه سابقا در مصارف داخلی به عنوان مدر ، قی آور ۔ مسهل ، ضد اسکوربوت ، رفع صرع و در استعمال خارج به عنوان قرمز کننده پوست بدن استفاده به عمل می آمده است .
موارد تأیید نشده کمسیون e :این گیاه به صورت خوراکی
برای درمان سرفه ( در اسپانیا )
فشار خون بالا در اروپای مرکزی) ، ادم و بیماریهای همراه با تب استفاده گردیده ، به صورت موضعی جهت مداوای زخمها و جراحات ناشی از سوختگی ، زگیل ، اگزما و زخمهای دهان به کار برده می شود .


روش مصرف :

از جوشانده یا شربت تهیه شده از این گیاه جهت مصارف خوراکی و از ضماد تهیه شده از برگهای تازه آن جهت مصارف موضعی استفاده می شود .
جوشانده این گیاه با استفاده از یک قاشق چایخوری گیاه در یک فنجان آب و شربت آن با مخلوط کردن ۱۰۰ گرم شیره گیاه با ۱۸۰ گرم شکر تهیه می گردد .
برگ : مقدار مصرف : مقدار متوسط مصرف این گیاه به صورت جوشانده ، 3 گرم ( تقریبا برابر با ۲ قاشق چایخوری) می باشد . 
مقدار متوسط مصرف شربت گیاه مزبور، یک قاشق غذاخوری ، ۲ ساعت یک بار است .
در صورت استفاده از آن به عنوان ضماد به صورت موضعی ، مقداری گیاه تازه له شده و بر روی زگیل یا اگزمای موجود بر روی پوست قرار داده شود . 
طب هومیوپاتی ۵ قطره ، یک قرص با ۱۰ گلبول ، هر ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ( در موارد حاد ) با ۱ تا ۳ بار در روز در موارد مزمن ).
مقدار مصرف شیره گیاه به عنوان مدر ، ۶-۸ گرم می باشد ولی آنهم ممکن است ایجاد تهوع نماید .
سابقا از جوشاندن محتوی یک مشت ازگیاه را در یک لیتر آب تهیه نموده به مقدار 10۰ تا ۱۲۰گرم ، جهت جلوگیری از بروز عوارض تب های نوبه و درمان بیماری اسکوربوت صبح ناشتا در هر روز و یا یک روز در میان استفاده به عمل می آوردند .
در مواردصرع و داء الرقص ( chore ) می توان گردگیاه خشک را به مقدار 5/0 گرم در روز مصرف کرد و مقدار مذکور را نیز تدريجة تا 20/1 گرم افزایش داد . 
سابقا برای آنکه از بروز تهوع وحالت تحریک در دستگاه هضم ، حتی المقدورجلوگیری به عمل آورند ، گرد آنرا مخلوط با قند ، صمغ عربی و یا نشاسته مصرف می کردند .
با قرار دادن له شده گیاه تازه بر روی عضو ، سابقآجهت درمان ویا رفع ناراحتی های ناشی از تورم غدد لنفاوی ، تومورهای سرطانی ، کچلی ، زخمهای غانقرایائی وغیره استفاده به عمل می آمده است . 
هنوز هم در طب عوام آنرا جهت رفع پینه دست و پا و یا زگیل به کار می برند . آزمایش نشان داده است که غرغره جوشانده آن ، نتایج مفید در درمان دیفتری ظاهر می نماید .
جوشانده آن درشیر ، برای رفع دیسانتری بکار می رود . 
له شده برگ آن اگر بر روی پستان گذاشته شود ، التهاب آنرا رفع می سازد .
از مخلوط برگهای آن و عشقه که در کره و پیه گاو پخته شده باشد ، نوعی پماد تهیه میشود که در رفع سوختگی های سطحی مورد استفاده قرار می گیرد . 
از برگ آن جهت التیام زخمها ، بریدگیها و رفع ناراحتی های بواسیر و غیره استفاده بعمل می آید .
در استعمال خارج ، له شده برگها را بصورت ضماد بر روی زخم و اولسرها ، جهت التیام، رفع التهاب ود رمان سخت شدن غدد پستان بر روی عضو قرارمیدهند .
مدر و نرم کننده است . از آن گاهی برای درمان آب آوردن انساج (hydropysie) ، کمی دفع ادرار ، دفع سنگ کلیه و درد های کلیوی ، استفاده بعمل می آید . در فرانسه شیره تاه گیاه را به مقدار یک قاشق قهوه خوری در روز برای موارد مذکور مصرف می کنند .

عوارض جانبی :

عوارض جانبی و هشدارها : تاکنون هیچگونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده است. 
مصرف بیش از حد : مصرف بیش از ۱۰ گرم شیره یا ۱ تا ۳۵ گرم برگ خشک شده گیاه تازه موجب سرگیجه ، استفراغ و اسهال گردیده است .
درمان مسمومیت از آن مشابه درمان مسمومیت از مامیران و Bryonia dioica است .
مصرف آن در هر حال برای تمام موارد مذکور اگر ضرورت پیدا نماید باید در نهایت احتیاط صورت گیرد و اگر التهاب مجاری گوارشی و دفع ادرار در بین باشد از مصرف آن حتی الامکان خودداری شود.
به طور کلی استفاده ازین گیاه بهتر است منحصر به استعمال خارج باشد تا ناراحتی و مسمومیت بوجود نیاید .

تداخلات دارویی :

رویشگاه :

 این گیاه در شکاف تخته سنگها و روی دیوارهای کهنه و در گودال ها و نقاط سایه دار در مناطق معتدله و بیشتر در فرانسه می روید و در سایر مناطق دنیا نیز کم و بیش انتشار دارد .
به طور معمول در سراسر اروپا ، غرب سیبری ، قفقاز و آمریکای شمالی رویش دارد. 
پراکنش در ایران : در برخی نقاط ایران کاشته می شود .

ترکیبات شیمیایی :

ألكالوئیدهای پیپریدینی (3/0) درصد که عمدتا شامل سدینین و سدينون می باشند. فلاونوییدهایی مانند گلیکوزیدهای ایزورامنتین ، کوئرستین و ليمنوسیترین تانن ها (۱۰ درصد) ، گلیکوزیدهای هیدروکینونی مانند آربوتین موسیلاژها
دارای مالات کلسیم ، 8/12درصد قند ، روتین ، ۳۱ درصد موسیلاژ ، صمغ ( gomme ) ، نوعی رزین ، یک ماده مومی و یک ماده الكالوئیدی با ترکیب شیمیائی نامعین است .
ألكالوئیدهای پیپریدینی (3/0) درصد که عمدتا شامل سدینین و سدينون می باشند. فلاونوییدهایی مانند گلیکوزیدهای ایزورامنتین ، کوئرستین و ليمنوسیترین تانن ها (۱۰ درصد) ، گلیکوزیدهای هیدروکینونی مانند آربوتین موسیلاژها
دارای مالات کلسیم ، 8/12درصد قند ، روتین ، ۳۱ درصد موسیلاژ ، صمغ ( gomme ) ، نوعی رزین ، یک ماده مومی و یک ماده الكالوئیدی با ترکیب شیمیائی نامعین است .

شرایط نگهداری :

در جای خشک وخنک ودور از نور مستقیم خورشید قرار داده شود

توضیحات تکمیلی :

طبیعت آن گرم و خشک است ولی عده ای آن را سرد و خشک میدانند .
گیاهی است از خانواده ی Crassulaceae، چند ساله به بلندی سی تا شصت سانتی متر . برگهای آن بیضی دندانه دار ، کوچک و پر آب به رنگ سبز بدون دمبرگ و به ساقه چسبیده است . گلهای آن کوچک و به رنگ زرد مایل به قرمز یا ارغوانی است که در انتهای ساقه ی گل دهنده در بهار ظاهر می شود . ریشه ی آن ضخیم و دارای بوی بنفشه است
گل و میوه : گل ها درون گرزن های علفی دو انشعابی روی دمگل های کوتاه قرار دارند. هر گل دارای ۵ كاسبرگ تخم مرغی و ۵ گلبرگ سرنیزهای زرد طلایی به طول ۷ تا ۹ میلی متر، یعنی ۲ برابر طول کاسبرگها می باشد . میوه ها برگه هایی به طول ۳ تا ۵ میلی متر و پر دانه بوده ، پس از رسیدن از هم باز شده ساختاری ستاره ای شکل را تشکیل میدهند.
برگها ، ساقه و ریشه گیاهی چند ساله به ارتفاع ۲ تا ۱۵ سانتی متر با شاخه های بسیار منشعب خزنده زیرزمینی و تشکیل دهنده مجموعه های چمن مانند میباشد. برگها ضخیم ، گوشتی ، تقریبأ مدور، نوک تیزه فشرده و کوهان دار، در قاعده مدور و فاقد زائده مهمیز مانند هستند ،
ویژگیها: بافت لزج و مزه تند و فلفل مانند دارد.
زنبور عسل ، نوش فراوان ازگلهای آن به دست می آورد .
Sedum album L گیاهی علفی ، گوشتدار ، دارای ساقه ای به طول ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر و برگهائی استوانه ای شکل با ظاهر کاملا مشخص است . گلهائی به رنگ سفید یا گلی و مجتمع به تعداد زیاد درقسمت انتهایی ساقه با تقسیمات ۲ تائی دارد . از مشخصات آن این است که رنگ برگهای آن مایل به قرمز است . در تابستان گل میدهد .
گلهای آن نوش خوب و نسبتا فراوان برای زنبور عسل آماده می سازند . خواص درمانی : اثر رفع التهاب دارد .
نواحی شمالی ایران ، عمارلو ، هرزویل : ارتفاعات بين ۵۰۰ تا ۸۰۰ متری مهندس فهیمی ) 
آذربایجان : دیلمان ، بازرگان ، جنوب شرقی سلماس در ۱۷5۰ متری ، کوههای سهند و کوه میشوداغ
Vereia crenata Andr Kalanchoe crenata ( Andr ) Hau
گیاهی باساقه های نرم و پوشیده از كرك است . برگهائی با پهنک بزرگ ، منتهی به کناره های ناهموار و دندانه دار دارد . گلهای آن به رنگ زرد یا نارنجی و یا صورتی و کاسه گل آن ، مرکب از کاسبرگهای نوك تيز ، به طول 5-6 سانتیمتر و پوشیده از تار است . در نواحی حاره مخصوص در افریقا پراکندگی دارد . به نامهای مختلف Never die - dog' s liver نامیده می شود . قسمت مورد استفاده این گیاه ، برگ و ریشه آنست. برگهای گیاه ، قبل از مصرف ویا قبل از استخراج شيره ، قبلا باید کمی گرم شود و سپس به مصارف درمانی برسد.
ترکیبات شیمیائی : دارای اسید مالیکی ، کینولئين ها quinoleines و آلفا توکوفرول
خواص درمانی شیره برگهای گرم شده گیاه اثر رفع سردرد دارد . در قنا ( Ghona) ، جوشانده برگهای گیاه برای درمان آسم و رفع طپش قلب به کار می رود . در نیجریه ، برگهای گیاه که قبلا گرم کرده باشند ، به تنهائی یا مخلوط با مواد دیگر جهت درمان سردرد به کار می رود بعلاوه از آن ، به عنوان پادزهر سموم استفاده میشود .
برگهای گرم شده گیاه مذکور و انواع مجاور آن ، اگر به سطح بدن ، در محل دردناك در رماتیسم و در مفاصل اثر داده شود ، ناراحتی ها و درد را از بین می برد . از برگ نوع دیگر گیاه مانند K . densiflora * و گونه های مجاور آن ، برای سقط جنین استفاده می شود . جوشانده ریشه این گیاهان به مقدار کم جهت رفع سوزاك های مزمن که با دفع ترشحات همراه است و همچنین به عنوان دفع کرم توسط بومیان محل رویش گیاه مصرف می شود .
K . laciniata DC * که در جاوه و جزایر ملوك می روید بعنوان مسکن و آرام کننده ، در میگرن و ناراحتی های عصبی استفاده به عمل می آید .
هیچیک از گیاهان مذکور در ایران نمی رویند Umbilicus pendulinus DC 
ترکیبات شیمیائی - اعضای مختلف این گیاه دارای نیترات پتاسیم و مالتوز به مقادیر زیاد است.
از این گیاه ، منحصرا در طب عوام استفاده بعمل می آید .

مطالب پیشنهادی :اسطوخدوساسطوخدوس ،  یه تقویت کننده مغز و قلبه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
شیره آنغوزه ،  پراز خاصیت های درمانی !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آملهآمله ، ریزش مو و شوره سر رو با هم از بین میبره !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افتیمونافتیمون ،  هزارتا خاصیت داره (یکیش درمان نفخ )!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انجدانانجدان ، موثر و کارآمد برای کلیه و مثانه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آویشنآویشن ، مناسب برای رماتیسم و سیاتیک و ... !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون کبیر ،  پمادش برای اگزما عالیه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون صغیرآبرون صغیر ،  برای سردرد و چشم درد میتونی ازش استفاده کنی!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افسنطین ، کارساز و عالی برای یبوست !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آفتاب پرستآفتاب پرست ، آب دمکرده اش تب رو قطع میکنه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آنیسونآنیسون ،  تو طب سنتی برای سیاه سرفه استفاده میشده !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آرتیشوآرتیشو ،  پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ کیسه صفرا
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انارانار ،  صدا رو صاف میکنه و هزار تا خاصیت دیگه
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت ایتوک پارسه جم می باشد .

هرگونه کپی برداری از این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد .

eyetwitterpinterestlinkedininstagramtumblrpaper-plane-o