Menu
لوگو-گیاگانی
گیاه آبرون کبیر
گیاگانی ، اولین سایت مرجع گیاهان دارویی در ایران
بازدیدها
1410
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 3٫75 out of 5)
Loading...

نام های دیگر :

فارسی :
آبرون - حي العالم - پیش بهار - میش بهار - همیشه جوان - میشا - أذن القاضي - أذن القسيس
انگلیسی: Semperivivum tectorum L – Houseleek – Crassulaceae – Ayegreen - Bullok ' s Eye - Hens and Chickens - Jupiter ' s Beard - Hausse lee - Aaron ' s Rod – Ayron - Thor's Beard - Thunder Plant- Sengreen 
فرانسه : Herbe aux coupures - Artichaut sauvage - J . de toits 
Grande joubarbe
آلمانی :
Hauslauch - Hauswurz - Dachlauch 
ایتالیائی :
Guardacasa - Garciofi grossi - Barba di Giove - Sempervivo dei tetti

بخش های دارویی :

برگهای تازه قبل از موسم گلدهی، شیره برگها 

موارد مصرف :

این گیاه به صورت خوراکی برای درمان اسهالهای شدید به کار برده می شود و در طب سنتی نیز از آن جهت دفع کرم و همچنین درمان اسهال خونی ، نارسایی شنوایی ، دردهای عصبی رحم ، ورم لوزه ، سردرد و دندان درد استفاده می گردد .
گیاه آبرون به صورت موضعی برای درمان سوختگی ، و نیز جراحات و تورمهای ناشی از گزش حشرات و زخم نوک پستان ، میخچه ، التهاب گلو، بواسیر، اگزما ، ورم مخاط دهان و لثه ، عفونتهای قارچی دهان ، التهاب غشاهای مخاطی و نیز برای مداوای نواحی سوخته و خارش دار پوست به کار برده می شود .
گیاه آبرون کبیر درطی قرون متمادی مورد توجه مردم درطب عوام بوده است و از آن هنوز هم به عنوان قابض ، ضد تشنج ، والتیام دهنده زخمها استفاده بعمل می آورند . برای آن علاوه بر اختصاصات مذکور ، اثر مدر، تب بر و بند آورنده خون نیز قائل اند .
سابقا از آن در درمان زخم معده ، تب های صفراوی ، تب نوبه ، دیسانتری ، سنگ مثانه ، داء الرقص ، استفاده بعمل می¬آمده است .
H . Schulz در سال ۱۹۲۹ با توجه به مداوای قدما، اثر درمانی این گیاه را مورد آزمایش قرار داده به این نتیجه رسید که شیره گیاه در رفع درد های رحمی ناشی از اختلالات قاعدگی مانند قطع حالت قاعدگی زنان جوان و سختی وقوع آن که غالبا با درد توأم است اثر مسکن دارد بعلاوه مصرف آنرا در سرطان رحم و زبان توصیه نموده است .


روش مصرف :

۲۵ گرم خشک آن را بکوبید و بخورید . اسهال مزمن را قطع میکند .
۲۵ گرم خشک آن را بسایید و سه قسمت کرده و در سه نوبت در روز بخورید و یا شانزده تا ۳۵ گرم آب تازه ی آن را بگیرید و در سه نوبت بنوشید . معده را تقویت میکند ، کرم معده و روده را می کشد ، برای رفع سردرد و چشم درد و ورم گوش و گوش درد و سرفه مفید است، از خون ریزی جلوگیری میکند، رطوبت های رحم را خشک میکند ، برای درمان باد سرخ ، نقرس ، دردهای مفاصل ، التيام زخمها و جراحتهای نافع است .
اگر بیست گرم از آب تازه ی آن را بگیرید و بنوشید و مقداری از آن را هم با سرکه مخلوط کرده و به محل درد بمالید ، برای تسکین سردرد گرم نافع است .
آب برگ های تازه را بگیرید و با کمی آب و مقداری قند مخلوط کرده و سه یا چهار مرتبه در روز هربار نصف قاشق قهوه خوری از آن را بنوشید . برای رفع اختلالات عصبی رحم نافع است ، برای تسکین تبهای صفراوی ، التیام زخم معده ، رفع اسهال خونی ، درمان داء الرقص ، صرع و رفع سنگ کلیه مفید است . در مورد عادت ماهیانه ی دردناک زنان جوان اثر مسکن داشته و در موارد سرطان رحم نیز توصیه می شود . 
هشتاد گرم آب تازه ی آن را بگیرید و بنوشید . انسداد مجاری کبد را باز می کند ، مسهل صفرا میباشد .
بیست گرم آب تازه ی آن را بگیرید و با سنكجبين مخلوط کرده و بنوشید . برای تسکین حدت خون و صفرا و تقویت بدن مفید می باشد .
ضماد آن برای تسکین درد چشم مفید است . 
به آن را با آرد جو ضماد کنید . برای درمان ورم چشم ، التیام زخمهای تازه و زخمهای کهنه ، جراحتهای بد ، سوختگی از آتش و رفع ورم های گرم نافع است ، برای تسکین درد مفاصل و نقرس نیز مفید می باشد .
آن را بکوبید و با حنا مخلوط کرده ضماد کنید . خارش بدن را رفع میکند .
تازه ی آن را له کرده و در مهبل شیاف کنید . برای قطع سیلان رحم نافع است .
عصاره ی تازه ی آن را بگیرید و با روغن زیتون مخلوط کرده و روی حرارت ملایم آن قدر بجوشانید تا زمانی که آب آن تمام شود و فقط روغن آن باقی بماند. آن روغن را پس از سرد شدن چند قطره در گوش بچکانید . درد گرم گوش را تسکین میدهد . 
به علاوه از نوعی محلول شستشو که از شیره رقیق شده برگ این گیاه تهیه می گردد نیز برای درمان ورم مخاط دهان و لثه استفاده می شود .
روش مصرف گل: 
جوشانده تهیه شده از گیاه به صورت خوراکی مصرف گردیده ، برگهای تازه فشرده شده و شیره های استخراج شده از آن جهت مصارف موضعی به کار برده می شوند .
جهت تهیه دم کرده ۱۵ گرم گیاه به ۱۰۰۰ میلی لیتر آب افزوده شده ، به مدت ۱۰ دقیقه خیسانده می شود. از برگهای تازه له شده نیز جهت تهیه ضماد استفاده می گردد . برای تهیه کمپرس می بایست پارچه ای را در شیره رقیق شده گیاه با آب ، خیساند . محلول شستشوی این گیاه با استفاده از شیره گیاه که با آب رقیق و با عسل شیرین شده است ، تهیه می گردد . از شیره خالص استفاده میشود . 
مقدار مصرف : یک فنجان دم کرده گیاه ، هر ۳ ساعت میل شود .
دراستعمال خارج ، ضماد برگهای له شده و شیره تازه آن جهت درمان سوختگیها ، گزش زنبور عسل ، سوداء ، تسکین ناراحتی های بواسیر ، ترك پستان ، التهاب های سطحی ، زگیل ، زخمهای غانقرایائی وغیره بکار می رود .
مخلوط شیره تازه آن در کمی آب قند ، به مقدار نصف قاشق سوپخوری در 3 یا 4 مرتبه در روز ، برای رفع اختلالات عصبی - رحمی بکار می رود . غرغره شیره رقیق شده آن در رفع التهاب زخم مخاط دهان ، آفت (Aphtes) و موگت اثر مفید دارد .
در طب عوام ، شیره تازه را چند قطره درگوش میچکانند و معتقدند که کم شدن حس شنوائی را درمان می کند .

عوارض جانبی :

تاکنون هیچگونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده است .
این گیاه مضر طحال است و مصلح آن گل ارمنی میباشد .


تداخلات دارویی :

بابونه را با مواد و ظروف مس دار (متاسفانه ظاهرا این مورد کاملا به صورت خصمانه و عامدانه برای از بین بردن بعضی از داروها و خروج آن از دایره ی دارویی ایرانیان وارد طب ایرانی شده است )
و سرب دار ، سولفات آهن دار ، ژلاتین ، برگ کدو ، کنین ، تانن و یا املاح نقره دار نباید خورد زیرا که با بدن ناسازگار است .
بابونه را با مواد و ظروف مس دار (متاسفانه ظاهرا این مورد کاملا به صورت خصمانه و عامدانه برای از بین بردن بعضی از داروها و خروج آن از دایره ی دارویی ایرانیان وارد طب ایرانی شده است )
و سرب دار ، سولفات آهن دار ، ژلاتین ، برگ کدو ، کنین ، تانن و یا املاح نقره دار نباید خورد زیرا که با بدن ناسازگار است .

رویشگاه :

آبرون کبیر بومی دامنه های آلپ و پیرنه در اروپا می باشد و به سایر مناطق جهان وارد شده و پرورش داده می شود ، در ایران در مناطق کوهستانی شمال ایران در کوه جلفک به طور خودرو می روید و انواعی از آن در گلکاری و باغبانی کاشته می شود .
گیاه بومی مرکز و جنوب اروپاست و امروزه به صورت وحشی در شمال اروپا ، شمال آفریقا و غرب آسیا رویش دارد . 

ترکیبات شیمیایی :

قسمتهای مختلف این گیاه دارای اسید مالیک ، مالات کلسیم ، تانن Tanin ، نوعی ماده رزینی ، موسیلاژ واسید فرمیک است . مقدار درصد اسیدهای آلی آن نیز نسبتا زیاد است .

شرایط نگهداری :

در جای خشک و خنک و دور از نور خورشید نگهداری شود .

توضیحات تکمیلی :

این گیاه طبیعتی گرم و خشک دارد ، بعضیها آن را سرد و خشک می دانند .
گیاهی است از خانواده ی Crassulaceae علفی یا نیمه علفی و چند ساله که ساقه ی گل دهنده ی آن به ضخامت یک انگشت است و رطوبتی دارد که به دست می چسبد . برگهای آن گوشتی ، سبز رنگ یا سبز کمی مایل به قرمز و بیضی شکل است که در قاعده پهن و نوک آن تیز می باشد و در قاعده ی ساقه ی گیاه می رویند .
گلهای آن کوچک و سفید مایل به زرد یا ارغوانی است که به شکل گروهی ، مانند یک دسته گل در انتهای ساقه ی گل دهنده به بلندی بیست تا سی سانتی متر ظاهر می شود . تمام طول بدنه ی ساقه ی گل دهنده از برگ های کوچک گوشتی بدون دمبرگ ارغوانی پوشیده شده است . این گیاه را سابقا روی بام ها می کاشتند و معمولا روی دیوارها و در گلکاریها برای پوشیدن سنگ چین های زینتی باغچه کاشته میشود . 
زنبور عسل، شهد کافی از آن بدست می آورد.

مطالب پیشنهادی :اسطوخدوساسطوخدوس ،  یه تقویت کننده مغز و قلبه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
شیره آنغوزه ،  پراز خاصیت های درمانی !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آملهآمله ، ریزش مو و شوره سر رو با هم از بین میبره !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افتیمونافتیمون ،  هزارتا خاصیت داره (یکیش درمان نفخ )!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انجدانانجدان ، موثر و کارآمد برای کلیه و مثانه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آویشنآویشن ، مناسب برای رماتیسم و سیاتیک و ... !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون کبیر ،  پمادش برای اگزما عالیه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون صغیرآبرون صغیر ،  برای سردرد و چشم درد میتونی ازش استفاده کنی!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افسنطین ، کارساز و عالی برای یبوست !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آفتاب پرستآفتاب پرست ، آب دمکرده اش تب رو قطع میکنه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آنیسونآنیسون ،  تو طب سنتی برای سیاه سرفه استفاده میشده !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آرتیشوآرتیشو ،  پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ کیسه صفرا
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انارانار ،  صدا رو صاف میکنه و هزار تا خاصیت دیگه
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت ایتوک پارسه جم می باشد .

هرگونه کپی برداری از این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد .

eyetwitterpinterestlinkedininstagramtumblrpaper-plane-o