Menu
لوگو-گیاگانی
گیاگانی ، گیاه آنیسون
گیاگانی ، اولین سایت مرجع گیاهان دارویی در ایران
بازدیدها
4057
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3٫33 out of 5)
Loading...
انگلیس

نام های دیگر :

به فارسی : برای این گیاه ، نام بادیان رومی رازیانه رومی ، یا انیس سبز نیز ذکر شده است .
عربی : آنیسون ، كمون حلو ( Kammun hhula ) ، ينسون ( Yansin )
انگلیسی : Anise
فرانسه : Anis vert - Petit anis 
آلمانی : Anis
ایتالیائی : Anice

بخش های دارویی :

اسانس حاصل از میوه های رسیده و میوه های خشک شده

موارد مصرف :

گفته میشود که روغن فرار این گیاه خلط آور ، ضد اسپاسمی ملایم و ضد باکتری است، گواینکه داده های مزبور تجربی بوده و دو پژوهش جدیدی در این زمینه موجود نمی باشد . روغن گیاه مزبور (که مهمترین ترکیب أن ترانس-آنتول است ) ، ضد ویروس و دافع حشرات بوده وضد استروژنیک می باشد .
سرفه برونشیت - انواع تب و سرماخوردگی - التهاب دهان و گلو
در طب هومئوپاتی از این گیاه برای درمان درد شانه و کمردرد استفاده می گردد .
گشاینده گرفتگی های کلیه ، مثانه ، رحم و طحال و نیز ضد نفخ میباشد . در درمان التهاب صورت و دست و پا و همچنین التهاب مزمن عروق قرنیه مفید است .
این گیاه مدر و قاعده آور بوده ، سبب خروج رطوبتها می گردد و تشنگی بلغمی را فرو مینشاند . افزاینده شیر و منی بوده ، زیانهای سموم را کاهش میدهد .
استفاده درمانی دانه انیسون به عنوان مقوی معده ونیرودهنده دستگاه هضم درموارد سوء هضم های ناشی از ضعف عمل این دستگاه، بکار می رود . باعث آرام شدن دل پیچه ها و بطور کلی دردهای ناشی از انقباض معده و روده که منشأ عصبی داشته باشد ، می گردد ولی اگر سوء هضم و دل پیچه ها ، ناشی از تحریک مخاطها باشد ، نباید مصرف شود . اگر زنان شیرده ، دم کرده آنرا مصرف نمایند ، ناراحتی های مذکور در کودکان آنها برطرف می شود زیرا اسانس آن ازطریق شیر مادر به كودك انتقال می یابد .
دانه انیسون علاوه بر اختصاصات درمانی مذکور در رفع سردرد های یکطرفه ، سرگیجه ، سرفه ، آسم ، برونشیت وغيره اثرات مفید ظاهر می نماید . کم وبیش اثر مدر نیز دارد . میوه انيسون به علت اسانسی که دارد در رفع بوی بد دهان مؤثر است . بعلاوه اثر زیاد کننده ترشحات شیر دارد . با مصرف آن نه تنها مقدار ترشح شیر افزایش می یابد بلکه عطروبوی اسانس آن نیز درشیر وارد می گردد .
دانه انیسون دردامپزشکی مصرف فراوان دارد و مخصوصا به منظور تقویت حرکات دودی ۔ شکل روده بکار می رود بعلاوه برای جلوگیری از نفخ و زیاد کردن شیرگاو ودامها مصرف می شود .


روش مصرف :

کم اشتهایی از این گیاه به صورت خوراکی برای درمان مشکلات گوارشی و به صورت خوراکی و موضعی جهت مداوای نزله های ناحیه تنفسی استفاده می شود .
در طب سنتی این گیاه به صورت خوراکی برای درمان سیاه سرفه ، دردهای قولنج مانند ، به عنوان بهبود دهنده هضم و نیز جهت مداوای بیماریهای کبد و سل به کار برده می شود . 
بخور و دود ناشی از سوختن آن سردرد و سرگیجه را درمان می کند . 
ریختن مخلوط پودر گیاه مزبور با روغن گل سرخ در گوش عوارض ناشی از ضربه ، صدمه ، زمین خوردن و نیز گوش درد را برطرف می نماید .
این گیاه به صورت خرد شده برای تهیه انواع دم کرده و فرآورده های جالينوسی مورد استفاده جهت مصارف حمامی با استنشاقی به کار برده می شود . هدف از مصرف فراورده های گیاه مزبور جهت مصارف موضعی استنشاق اسانس آن است . 
مقدار مصرف : مقدار متوسط مصرف روزانه فرآورده های مورد مصرف خوراکی این گیاه ۳ گرم (بر اساس نوع فرآورده می باشد. 
چای : یک فنجان چای ، صبح یا غروب (به عنوان خلط آور) و یا روزانه یک قاشق مربا خوری (برای درمان دردهای گوارشی) استفاده گردد .
دم کرده : در یک دوز منفرد ، 5/0 تا ۱ گرم پیش از غذا میل شود .
مصارف خارجی بخور اسانس 
طب هومئوپاتی : ۵ قطره، یک قرص یا ۱۰ گلبول، هر ۳۰ تا ۶۰ دقیقه (در موارد حاد) یا ۱ تا ۳ بار در روز (در موارد مزمن) مصارف تزریقی: ۱ تا ۲ میلی لیتر محلول به صورت زیر جلدی، ۳ بار در روز (در موارد حاد) و یا یک بار در روز (در موارد مزمن)
از میوه انیسون سبز جهت تهیه مربا و کنسرو استفاده میشود . بعلاوه اسانسی از آن تهیه می گردد که سمی است . میوه انیسون سبز اثر هضم کننده غذا ، مدر و معرق دارد .
برای ازدياد مقدار شیر در دام هائی مانند گاو معمولا ۸۰ تا ۱۰۰ گرم میوه انیس را به حیوان میخورانند .
صور داروئی۔ میوه انیس به حالت گرد و به مقدار 5/0 تا 2 گرم به صورت کاشه یا مخلوط در عسل یا قند دم کرده ۱۰ درهزار و در استعمال خارج به صورت دم کرده ۱5 تا ۲۰ درهزار در موارد مختلف مانند جمع شدن شیر در پستان و رفع خون مردگی بکار می رود . 
١- مخلوط هضم کننده غذا و خواب آور ملایم
برگ نارنج 20 گرم 
سرشاخه برگدار وگلدار شاه پسند وحشی 15 گرم
انیس (انیسون) 15 گرم
بادرنجبویه 15 گرم
نعناع 15 گرم
غنچه باز نشده نارنج 5 گرم
گل زیرفون 10 گرم
اعضای گیاهان مذکور را به صورت نیمکوب در آورده به خوبی مخلوط می کنند . سپس مقدار ۲ قاشق سوپخوری از آنرا در آبجوش وارد کرده ، مدت ده دقیقه دم می نمایند و پس از صاف کردن به مقدار یک فنجان بعد از غذای شب مصرف می کنند . مصرف این دم کرده باعث هضم غذا میشود و بطور ملایم خواب آور است .
۲- مخلوط نرم کننده سینه و معرق 
ریشه ختمی 8 گرم
- شیرین بیان 4 گرم
- زنبق (ريزوم) 4 گرم
خارخسک 4 گرم
برگ توسیلاژ (پای خر) 4 گرم
گل شقایق 2 گرم
گل بويون بلان Verbascum Thapsus 2 گرم
بادیان 1 گرم
اعضای گیاهان مذکور مانند ریشه یا برگ و یا قطعات گیاه را به صورت نیمکوب درآورده با بقیه بخوبی مخلوط می نمایند و سپس دم کرده ۱۰ درهزار به صورت چای تهیه می کنند که طعم بسیار مطبوع دارد. این دم کرده، اثر نرم کننده سینه ومعرق (به علت زیاد کردن ترشحات غدد مولد عرق ) ظاهر می نماید .
از میوه انیس، دراژه هائی جهت تسهیل عمل هضم و رفع بوی بددهان تهیه می کنند.
اسانس انیس اثر سمی دارد از این جهت مستقیما مورد مصرف قرار نمی گیرد . با خوردن مقدار کم آن ، اعمال تنفس و گردش خون و اعمال قلب به خوبی انجام می گیرد . مقادیر زیادتر آن ایجاد لرزش ، حالت مستی ، احتقان مغزی و ریوی و تشنجات صرع مانند می کند .
مقدار 45 قطره اسانس انیس ایجاد ۱۲ ساعت خواب در انسان می نماید .
اسانس انیس در فرمول عده زیادی از فرآورده های داروئی ، خمیر دندانها ، قرص ها ، لیکور آمونیاکال انیزه وغيره وارد می گردد .

عوارض جانبی :

مصرف این گیاه توسط افرادی که به این گیاه و آنتول حساسیت دارند ، ممنوع می باشد .
تاکنون هیچگونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده است ، گواینکه در برخی موارد بسیار نادر سبب بروز حساسیت گردید ه، گاه باعث ایجاد واکنشهای حساسیتی در پوست ، دستگاه گوارش و مجاری تنفسی می شود .

تداخلات دارویی :

داروهای ضد انعقاد ، عوامل ضد پلاکت ، پارینهای با وزن مولکولی کم ، عوامل ترومبولينيک : مصرف همزمان این گیاه با داروهای مزبور ممکن است منجر به افزایش خطر خونریزی شود . 

رویشگاه :

منشأ گیاه نامشخص و احتمالا شرق نزدیک است . امروزه عمدتا در جنوب اروپا ، ترکیه ، آسیای مرکزی ، هند ، چین ، ژاپن ، آمریکای مرکزی و جنوبی کاشته می شود .
پراکنش در ایران : به صورت کاشته شده در استانهای آذربایجان، اصفهان و تهران یافت می گردد .
بعضی معتقدند که منشا اصلی گیاه ، نواحی مختلف افريقا بوده از آنجا به اروپا و آسیا راه یافته است .
نواحی شمال غربی ایران : تبریز ، جنوب غربی ایران وشهبازان در ارتفاعات 500 متری ( فلور ایران ) . در فلور ایرانیکا ، وجود این گیاه در ایران ذکر نشده است .


ترکیبات شیمیایی :

ترکیبات روغن فرار (۲ تا ۶ درصد) که عمدنا حاوی ترانس انتول (۹۴ درصد ) و نیز کاویکول متیل اتر ( استراکول.۲ درصد ) ان تر (4/1 درصد) است . مشفات کافبک اسد شامل کلروژنیک اسید (1/0 درصد) و دیگر کافنویل کینیک اسیدها فلاونوییدهایی از قبیل آپیژنین -7-O-گلوکوزید ، ایزواورینتین ، ایزو ویتکسین ، لوته اولین -۷-O-گلوکوزید روغن نابت (۳۰ درصد) ترکیبات بروننبنی (۲۰ درصد)
ترکیبات شیمیائی میوه این گیاه دارای اسانسی به مقدار 5/1 تا 5/3 درصد ، قند ، صمغ و دانه آن دارای ماده روغنی است .


شرایط نگهداری :

فراورده ها و دانه های انیسون باید در شیشه های مملو از آن ، کاملا در بسته و در محل خنک ، دور از نورو روشنائی نگهداری شود .

توضیحات تکمیلی :

طب سنتی اسلام و ایران : خشک در درجه سوم و گرم در درجه دوم یا سوم بوده ،
قسمت مورد استفاده این گیاه ، میوه آن است .
ویژگیها : مزه شیرین و بوی مشخص دارد .
پرورش انیس سبز باید در زمین های سبک ، رستی ۔ سیلیسی و در نواحی گرم صورت گیرد . زمین زراعتی آن باید در معرض تابش آفتاب باشد و به نحوی انتخاب شود که بادگیر نباشد زیرا در غیر اینصورت نتیجه ای از پرورش گیاه به دست نخواهد آمد.
تکثیر انیس سبز به وسیله دانه (میوه) ، در زمین هائی که در پائیز و زمستان، ۳ مرتبه آنرا شخم زده باشند ، صورت می گیرد . برای این کار ، میوه های رسیده گیاه را در بهار ، برسطح زمین زراعتی می باشند . پس از مدت کوتاهی که به تفاوت بین ۲۰ تا ۳۰ روز خواهد بود ، براثرجوانه زدن ، گیاه جوان کوچکی از دانه نتیجه می گردد . میوه هائی که برای بذر افشانی به کار می روند باید در محل خشکی نگهداری شده باشند زیرا دانه درون میوه ، به سرعت قوه رویش خود را از دست میدهد و در نتیجه به هیچ وجه قابل استفاده برای تکثیر گیاه نخواهد بود . پس از پراکنده کردن دانه ( میوه ) درسطح زمین زراعتی ، باید به کمک شن کش ، خاك سطحی زمین زراعتی را زیر و رو کرد تا دانه ها از قشر نازکی از خاك پوشیده شوند .
پس از رویش دانه موقعی که گیاه جوان حاصل ورشد کافی پیدا کرد باید ضمن ازبین بردن علفهای هرزه ، فاصله پایه های گیاه را از یکدیگر زیاد کرد به نحوی که این فاصله ، از ۱5 تا ۲۰ سانتیمتر کمتر نباشد .
در موقع برداشت محصول باید توجه داشت که دقت کافی در این کار به عمل آید زیرا میوه های رسیده گیاه به سهولت ازگل آذین ها جدا می شوند و مختصر عدم دقت باعث می گردد که براثر تکان یا وزش باد ، میوه ها به سطح زمین ریخته و غیر قابل استفاده و جمع آوری گردند . معمولا میوه ها به تناسب اختصاصات محل کشت ، از اوایل تا اواخر مرداد می رسند . پس از رسیدن باید سرشاخه های میوه دار را از بقیه جدا کرده به صورت بسته های کوچک به انبارمنتقل نمود . از مشکلات دیگر بهره برداری این است که میوه پایه های مختلف گیاه در یک زمان معین نمی رسد ، در نتیجه باید به دفعات اقدام به این کار شود . هرگز نباید قطع سرشاخه های میوه دار را به روزهای بارانی موکول نمود زیرا در این صورت میوه ها پس از خشک شدن ، حالت طبیعی خود را از دست داده به رنگ تیره در می آیند که بکلی عاری از ارزش می شود .
بسته های سرشاخه میوه دارگیاه پس از آنکه در انبار خشک گردید ، آنها را بر روی پارچه نظیفی می گسترانند سپس با یک قطعه چوب ، ضربات ملایمی به آنها وارد می آورند تا همه میوه ها ازسرشاخه ها جداکردند . زراعت انیس سبز اگر با دقت و مطابق آنچه که ذکرشده صورت گیرد ، از هر هکتار زمین معادل 500 تا ۶۰۰ کیلوگرم میوه به دست خواهد آمد .
میوه های خشک بدست آمده را هیچ وقت در انبار بر روی هم انباشته نمی کنند بلکه آنها را درون کیسه ها جای می دهند .
گیاهی علفی ، یکساله ، دارای ریشه راست دوکی شکل و ساقه بی کرك و استوانه ای به ارتفاع ۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر است .
برگهایی برسه نوع کاملا متفاوت دارد بطوری که انواع واقع در قاعده ساقه ، قلبی شکل ، مدور با بریدگیهای دندانه دار ولی برگهای قسمتهای وسطای ساقه ، مرکب از ۳ یا 5 برگچه نوك تيز و برگهای انتهایی ساقه ، سه قسمتی و دارای تقسیمات باریک و کامل است . گلهای کوچک و سفید رنگ آن ، مجموعة به صورت چتر مرکب مجتمع می گردد .
پایه چتر۔ اصلی آن ، فاقد انولو کر و یا بندرت دارای ۲-۳ براکته ولی پایه چترهای فرعی ، فاقد آنولوسل (براکته های کوچک ) است . هرگل آن دارای 5 کاسبرگ کوچک (گاهی فاقد کاسبرگ) ، 5 گلبرگ سفید ، بیضوی و 5 پرچم بلندتر از گلبرگهاست .
میوه اش کوچک ، بیضوی یا گلابی شکل، به طول 3 تا 4 ، به عرض 5/1 تا ۲ میلیمتر و به رنگ های سبز مایل به خاکستری یا زرد مایل به سبز است . بر روی میوه آن ، وخط طولی مشخص دیده می شود . تارهای ریز و فراوانی نیز همه قسمتهای میوه آنرا فراگرفته است . بوی میوه آن معطر و مطبوع و طعم آن گرم و معطر است .
در اسانس میوه آن که به اسانس انیس ( Essence d' Anis ) موسوم است و از تقطیر میوه کامل به کمک بخار آب بدست می آید ، مایعی بیرنگ یا به رنگ زرد بسیار روشن و خنک کننده با واکنش خنثی است. در گرمای بین ۱5 تا ۱۷ درجه، حالت جامد پیدا می کند ولی در ۱۷ تا ۲۲ درجه مايغ است. مقدار درصد اسانس واختصاصات آن ، به تناسب مراکز تولید اسانس، تفاوت می نماید .
وزن مخصوص اسانس انیس ( انیس سبز ) در گرمای ۲۰ درجه بین 980/0 و. 990/0 است ولی به 000/1 نیز ممکن است برسد .
اسانس انیس در ۳ حجم خود الكل ۹۰ درجه وبه هر نسبتی در اتر ، روغن ها واسانس ها حل می شود . به حالت تازه ، بطور ضعیف لوژیر است ولی تدریجا به مرور زمان و بر اثر کهنگی ، دکستروژیر می گردد .

مطالب پیشنهادی :اسطوخدوساسطوخدوس ،  یه تقویت کننده مغز و قلبه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
شیره آنغوزه ،  پراز خاصیت های درمانی !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آملهآمله ، ریزش مو و شوره سر رو با هم از بین میبره !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افتیمونافتیمون ،  هزارتا خاصیت داره (یکیش درمان نفخ )!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انجدانانجدان ، موثر و کارآمد برای کلیه و مثانه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آویشنآویشن ، مناسب برای رماتیسم و سیاتیک و ... !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون کبیر ،  پمادش برای اگزما عالیه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون صغیرآبرون صغیر ،  برای سردرد و چشم درد میتونی ازش استفاده کنی!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افسنطین ، کارساز و عالی برای یبوست !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آفتاب پرستآفتاب پرست ، آب دمکرده اش تب رو قطع میکنه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آنیسونآنیسون ،  تو طب سنتی برای سیاه سرفه استفاده میشده !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آرتیشوآرتیشو ،  پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ کیسه صفرا
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انارانار ،  صدا رو صاف میکنه و هزار تا خاصیت دیگه
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت ایتوک پارسه جم می باشد .

هرگونه کپی برداری از این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد .

eyetwitterpinterestlinkedininstagramtumblrpaper-plane-o