Menu
لوگو-گیاگانی
گیاه بابونه
گیاگانی ، اولین سایت مرجع گیاهان دارویی در ایران
بازدیدها
4195
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4٫40 out of 5)
Loading...
Persian
ایران
English
انگلیس

نام های دیگر :

در کتب طب سنتی با نامهای «بابونه رومی» بابونه حقیقی «بابونج» ، «بابونق» و «بابونه شیرازی» نام برده شده .

همچنین با نام هانه - بابونه ی صغیر - اقحوان - اقحوان صغير - بابونه گاوی - بابونه معمولی

در بازار به نامهای گل بابونه و بابونه رسمی و در برخی کتب به نام بهار معرفی شده است .

بابونه و بابونج معروف آن است .

عربی :  زهرالملک ، حبق البقر و خبز الغراب

سریانی :  قوبلاد گویند که هر سه نوع است : یکی زرد گل و تند بو که ریحان الثعالب می نامند

فرانسوی :

C . commune

camomille dallemagne petite,petite_camomille

Camomille d ' Allemagne Matricaire chamomille

نام علمی آن : mctricaria_chimomillal

انگلیسی : Wild chamomile : ، Common chamomile ، German chamomile

آلمانی : Gemeine Kamille، Echte - Kamille ، Kamille ، Wilde Kamille

ایتالیائی : Antemide ، Capomilla ، Matricaria ، Camomilla

بخش های دارویی :

قسمت مورد استفاده این گیاه در بعضی از کتب کاپیتولهای (نوعی گل آذین مخصوص است که در آن گلها بدون واسطه دمگل بر روی نهنج مشترکی قرار دارند مانند کاپیتول گل داودی و بومادران)

معرفی شده است که در فاصله ماههای ارديبهشت تا مهر آنرا از ساقه جدا می کنند و برای خشک کردن ، به صورت قشر نازکی می گسترانند و در بعضی کتب برگها  و ساقه  نیز عنوان شده  اما قول مشهور استفاده از گل گیاه می باشد .

موارد مصرف :

مالیدن روغن بابونه نافع مبتلایان به روماتیسم و نورالژی ( درد اعصاب) میباشد .


دم کرده گل بابونه برای شستن چشم بهم چسبیده و ورم دار و برای تنقيه ی اطفال هم خوب است .

یک فنجان از دم کرده گل بابونه ، بدون قند در اطاق ضد عفونی کننده است و حشرات و مگس را فراری می دهد .

دم کرده ی آن مقوی ، ضد درد و تب بر و در بیماریهای معدي ، يبوست ، عفونتها ، اختلالات قاعدگی ، درد دندان ، ضعف اعصاب و بد هضمي غذا بکار می رود .

باز کننده است ، غلیظ را لطیف می نماید ، سستی می آورد ، گدازنده است ، جذب نمی کند ، ورمهای گرم را فرو می نشاند و خوردن آن در مداوای ورمهای سخت داخلی مفید است .

ادرارآور ، عرق آور ، مقوی معده ، بادشکن ، اشتها آور ، هضم کننده غذا ، صفرابر ، قاعده آور ، مسکن درد و التیام دهنده است . اثر ضد عفونی کننده ضعيف ولی قاطع دارد .

اسانس آن هم اثر ضد تشنج ، بی حس کننده و ضد عفونی کننده دارد . با مصرف آن نیز تعداد گلبولهای سفید خون زیاد می گردد . و چون از ترشح و التهاب های چرکین مخاطها ، جلوگیری به عمل می آورد ، از این نظر به کار بردن آن در رفع یبوست هایی که مواد دفعی آن مخصوصا در قولون چپ جمع می گردد ، اثر مفید ظاهر میکند .

اگر به شیر نوزادان مقدار کمی از دمکرده کاپیتولهای گیاه افزوده شود ، دل پیچه های ناشی از آماس و حالات تشنجی کودک رفع می گردد .

از گرد گلهای این گیاه می توان به صورت پاشیدن بر روی عضو ، اثر مفید در رفع اگزماهای مرطوب و دردناک و کچلی کودکان به دست آورد .

عصاره حاصل از کاپیتولهای این گیاه برای ضد عفونی کردن مخاط دهان و لثه ها پس از دندان کشیدن و پماد آن برای جلوگیری از آلودگی زخم ها و بهبود جوشها ، سوختگیها ، جراحات ، خراش و همچنین ترک پوست و نظائر آن بکار می رود .

بابونه ، اشتها آور و التیام دهنده زخمها است و از آن در طب عوام استفاده به عمل می آید .

بابونه سردردهای یک طرفه و دردهای عصبی صورت ، اثر تسکین دهنده دارد .

از بابونه برای دفع کرم ، رفع زردی و هیستری نیز استفاده به عمل می آید. از استعمال خارج نیز ، حمام آن اثر نیرو دهنده دارد و مخصوصا برای اطفال مفید است . محلولات آن موهای بدن را روشن تر و در عین حال شفاف می کند . اسانس بابونه اگر در مفاصل ، به محل دردناک آن مالیده شود ، اثر تسکین دهنده ظاهر میکند .

در مورد نقرس باید محل درد را با روغن بابونه مالش دهند .

بابونه حشرات را از زمین دور می کند . در میان کردها دمکرده بابونه را برای سردرد ، سرماخوردگی ، دفع تب و درد به مصرف می رسانند .

مدر ، معرق ، مقوی معده ، بادشکن ، اشتها آور ، هضم کننده غذا ، صفرابر ، قاعده آور و التیام دهنده است . اثر ضدعفونی کننده ضعيف ولی قاطع دارد بعلاوه مسکن درد و ضد تشنج نیز می باشد .

اسانس آن ، اثر ضد تشنج ، بیحس کننده و ضدعفونی کننده دارد .  با مصرف آن تعداد گلبولهای سفید خون نیز زیاد می گردد و چون از ترشح و التهاب های چرکین مخاط ها ، جلوگیری بعمل می آورد ، ازاین نظر ، به کاربردن آن در رفع یبوست هائی که مواد دفعی مخصوصة در قولون چپ جمع می گردد، اثر مفید ظاهر می کند .

از این اسانس برای معطر ساختن طعم بعضی اغذیه استفاده بعمل می آید .

اگر به شیر نوزادان ، مقدار کمی از دم کرده کاپیتولهای گیاه افزوده شود ، دل پیچه های ناشی از نفخ و حالات تشنجی كودك ، رفع می گردد. طبق بررسی های Gibbs و Brow ، تنطور گلهای این گیاه ، اثر فعال در برقراری حالت قاعدگی و تنظیم آن ظاهر می سازد . دانشمندان دیگر نظیر Dr. H . Leclerc نیز در موارد تأخير و قطع قاعدگی ، از نظر درمانی به نتایج مشابه رسیدند .

تجارب مختلف نشان داده است که مصرف فرآورده های این گیاه ، موجب مضاعف شدن ترشحات صفرا می گردد (Steinmetz) .

در استعمال خارج ، ضماد ، لوسیون و حمام فرآورده های این گیاه ، اثر قاطع در رفع بیماریها دارد بطوری که از آنها برای محفوظ نگهداشتن زخم از آلودگیها و بهبود آن ، مخصوصا زخمهای عمیق ، فيستول ها ، زخم انگشتان ، اولسر زانو ، رفع التهاب و درمان ورم چشم و مخاط دهان ، حلق و لثه ها می توان استفاده بعمل آورد .

با تأثیر فرآورده های آن بر روی عضو ، رفع ناراحتی وورم بواسیر می گردد و بعلاوه ترك و شقاق مقعد نیز التیام می پذیرد  .

حمام گرم آن ، طبق بررسیهائی که بعمل آمده ، زخمها را ضد عفونی و التیام آنها را تسریع می نماید . حمام ويا لفاف فرآورده های این گیاه ، اثرمعالج در زخمهای واریسی ، اگزما های کهنه و خارش اشخاص مسن دارد .

کاپیتوهای این گیاه ، اثر جلوگیری کننده از پیشرفت التهاب ها و تسکین دارد مشروط بر آنکه ، دم کرده های آن به صورتی تهیه شود که اسانس کاپیتولها بر اثر تبخیر، از مایع خارج نگردد زیرا اثر درمانی دم کرده های مذکور ، مربوط به اسانس آن است که ضمن فراخ نمودن عروق موئی ، موجبات درمان را فراهم می سازد .

از گردگلهای این گیاه می توان به صورت پاشیدن بر روی عضو ، اثر مفید در رفع اگزما های مرطوب و دردناك و کچلی کودکان به دست آورد .

جوشانده کاپیتولهای گیاه ، برای شفاف و طلائی رنگ کردن موهای بور و بور کردن موهای بلوطی بکار میرود  وازاین نظر نیز شهرت جهانی دارد . این جوشانده علاوه بر تغییر رنگ مو ، اثر ضد عفونی کننده و رفع طفیلی های پوست سر نیز دارد . عصاره حاصل از کاپیتولها این گیاه ، برای ضدعفونی کردن مخاط دهان و لثه ها پس از دندان کشیدن ، و پماد آن برای جلوگیری از آلودگی زخم ها و بهبود جوشها ، سوختگی ها ، جراحات ، خراش و همچنین ترك پوست و نظائر آن بکار می رود .

آزولن موجود در اسانس این گیاه (کاما زولنCamazulene) ، اثر التیام دهنده و آنتی۔ فلوژستیک دارد. بررسی های متعدد نشان داده است که این ماده اثر قاطع در رفع حالات التهابی پوست ظاهر می کند بطوریکه درد رمان اگزما ، اولسر ساق پا ، خارش های مهبلی ، کھیر و همچنین در مصارف داخلی در رفع کاستریت های مزمن ، ورم روده بزرگ ، ورم مثانه و بعضی حالات اسم مؤثر واقع می شود .

اثر میکروب کشی آزولن به پایه ای است که محلول یک دویستم آن اثر قاطع بر روی استافیلوکوک طلائی واسترپتوکوک همولیتیک دارد . زخمهای چرکین با شستشوی محلول یک بر هشتاد و پنج هزار تا یک بر روی صد و هفتاد هزار آن ضد عفونی می شود .

آزولن در تهيه بعضی صابون های بهداشتی ، کرم ها و لوسیون ها مورد استفاده قرار میگیرد .

موارد مصرف ذکر شده در منابع مختلف :

دو تا پنج قطره روغن بابونه دردهای معده را آرام می کند .

مبتلایان به سوء هضم می توانند مقدار ده تا بیست گرم گل بابونه را در یک لیتر آب دم کرده با هر غذا دو فنجان مصرف کنند ، برای کندی عمل روده ها ، یبوست و عفونتهای دردناک مؤثر است ، با برگهای آن بابونه پلو می پزند .

دم کرده ۲ تا ۳ قاشق سوپخوری گلهای گیاه به مدت ۱۰ دقیقه در ۳ فنجان آب برای مصرف در ۲ یا ۳ مرتبه در روز .

مخلوط گرد کاپیتولهای گیاه با قند به مقدار ۴ تا ۶ کاشه در ۲۴ ساعت .

تنطور به مقدار ۱۰ قطره بر روی یک حبه قند .

برای اطفال ، ۲ تا ۳ قطره تنطور را در کمی آب یا شیر ریخته و ۲ مرتبه در روز می خورانند .

جوشانده ۵۰ تا ۱۰۰ گرم آن در یک لیتر آب برای تغییر رنگ موی سر (مدت جوشاندن در آب باید ۲۰ دقیقه باشد)

جوشانده های نسبتا غليظ برای شستشوی زخمها و اولسرها جهت بهبود و التیام آنها .

محمد بن جعفر بن علی برسی گوید : محمد بن يحيى ارمنی بر من حديث کرده که دربان مفضل بن عمرو بود و مفضل نیز دربان امام صادق ع بود ،

گوید : امام صادق ع به من این حدیث را که داروی پیغمبر است ، نقل کرد : این دارو مشابه دارویی است که جبرئیل امین برای موسی بن عمران آورده بوده اما در این دارو معالجات و زیاد و کمی میباشد که در آن نسخه نبوده است . این داروها از دستورات انبیاء و نایبان ایشان و حكما است . لذا اگر چیزی از آن کم و زیاد شود ، یا اگر دانه ای بر آن زیاد یا کم گردد ، بر اصل دارو نقص وارد شده و فاسد می گردد و نفعی از آن دارو نمی رسد ، زیرا اگر با آنان مخالفت شود ، مخالفت خواهند دید .

داروی نامبرده : سیر پوست کنده ۴ رطل ( 464/2830 گرم ) را در یک دیگ مسی ریخته ، روی آن ۴ رطل شیر گاو بریزند و زیر دیگ آتش ملایم و کم روشن کنند تا آن که سیر کاملا شیر را به خود جذب کند . سپس ۴ رطل روغن گاو بر آن بریزند تا آن که روغن هم جذب شیر شده و پخته شود . بعد از آن ۴ رطل عسل بر آن اضافه گردد . سپس آتش ، زیر دیگ روشن شود ، بعد مقدار ۵/۱ مثقال قراص (بابونه) بر آن ریخته ، سپس آن را به شدت به هم زده ، پس از قوام و پخته شدن و مخلوط گشتن ، آن را به حالت گرم در یک ظرف سفالی ریخته و سر آن را بسته و زیر جوی یا خاک پاک در ایام تابستان پنهان می کنند وقتی که زمستان رسید ، در هر صبح به اندازه گردو بزرگ از آن ناشتا می خورند که این دوای کامل بر هر مرض بزرگ و کوچک است . این داروی آزمایش شده و بسیار بسیار معروف نزد مؤمنین میباشد .

گرد کاپیتولها به مقدار ۵۰/۰ گرم به عنوان مقوی معده و مقوی بادشکن و یک تا ۸ گرم به عنوان تب بر ، جوشانده ۵۰ در هزار برای تهیه لوسیونها در استعمال خارج استفاده می شود .

دمکرده گل بابونه مقدار ۲۰ گرم در یک لیتر آب جوش مدت سی دقیقه به شکل محلول و کمپرس برای شستن چشم مخصوصا وقتی که پلک جوش می زند و یا ورم ملتحمه پیدا می شود شستشو می دهند .

اگر گل و برگ بابونه را با آب در اتاق بجوشانند هوا را ضد عفونی می کند . قسمت مورد استفاده این گیاه شاخه های گلدار آن است و باید شاخه های آن که خشک شده باشد به مقدار پانزده تا چهل گرم در یک لیتر آبجوش مدت ده دقیقه دمکرده میل کنند . مبتلایان نورالژی اگر روغن بابونه را به جاهای دردناک بدن خود بمالند درد آنها آرام خواهد شد .

یک کیلو از آن را در یک لیتر آب بیست دقیقه بجوشانید و بر سر بمالید . برای شفاف کردن و طلایی کردن رنگ موهای بور و برای بور کردن رنگ موهای بلوطی مؤثر است .

اگر آن را همراه با چای دم کنید و بنوشید ، بادشکن و معرق است .

خوردن انگشت پیچ آن برای تسکین سرفه ، رفع خونروی از سینه و درمان تنگی نفس نافع است .

در لغت ، انگشت‌پیچ به یک نوع خوردنی شیرین و غلیظ که دور انگشت بپیچد مانند عسل و شیره‌ی دوشاب گفته میشود و مواد اولیه‌ی انگشت‌پیچ را آن‌قدر هم می‌زنند تا ظاهر آن سفت شده و حالتی مانند عسل به خود بگیرد و از دمکرده غلیظ و صاف شده بابونه و نبات سفید به دست می آید به اینصورت که دمکرده صاف شده بابونه را که نبات در آن حل شده را میجوشانند تا تغلیظ شود و شبیه عسل قوام پیدا کند .

ضماد پخته ی آن برای نرم کردن ورمهای سفت استفاده میشود .

بیست تا سی گرم از آن را در سیصد گرم آب جوش دم کنید و آب صاف کرده ی آن را سه قسمت کرده و صبح و ظهر و شب هر بار یک قسمت از آن را قبل از غذا بنوشید . محرک و رقیق کننده است .

در موارد ضعف هاضمه و هیستری و برای تسکین تبهای نوبه ای استفاده میشود ، موجب افزایش ترشح صفرا میگردد ، ضداسپاسم است ، از طاعون پیشگیری می کند ، تب را تسکین می دهد ، مسکن درد مثانه می باشد ، برای رفع صدا و درد معده نافع است ، سنگ مثانه را خرد میکند .


روغن بابونه که از کاپیتولهای آن در روغن خشخاش به دست می آید ، به صورت مالیدن برای رفع دردهای روماتیسمی بکار می رود .

۲۰ گرم بابونه را ۵ دقیقه بجوشانید و با شکر یا قند هر روز آن را بخورید . مخصوصا برای دخترانی که در قاعده آنان درد ، تشنج و اختلال وجود دارد .

دم کرده ده تا بیست گرم گل بابونه در یک لیتر آب برای عفونتهای دردناک یا میتلایان به اختلال قاعدگی مفید است .

 نسخه جهت رفع درد مفاصل : گل بابونه خشک ۱۵۰۰ گرم و اسانس تربانتین ۱۲۵ گرم .

ابتدا بابونه را خرد کرده در مقدار کافی آب ، باز می کنند . سپس اسانس تربانتین افزوده ، مخلوط را به هم می زنند و صاف می کنند . با جدا کردن اسانس که در سطح آب محلول صاف شده قرار میگیرد ، مایعی به رنگ آبی روشن به دست آید که از آن به صورت مالیدن در مفاصل جهت تسکین درد استفاده می شود .

در استعمال خارجی برای درمان رماتیسم و از بین بردن نفخ و کولیک مؤثر است ، در ضمن از آن برای ضدعفون کردن مخاط دهان و لثه ها پس از کشیدن دندان در موارد جراحی های دهان استفاده می شود .

روغن بابونه ی رسمی خواص درمانی : ۱- آن را اگر در گوش بچکانید ، برای تسکین درد گوش بسیار نافع است . ۲- چند قطره از آن را در بینی بریزید برای رفع بی خوابی افراد پیر مؤثر می باشد .

مالیدن آن بر عضو برای درمان لقوه ، پیچیدگی عصب ، ورم قسمت سفلای بدن (پایین تنه) ، مقعد ، رکتوم و سفتی رحم ، تسکین درد رماتیسم و نرم کردن ورم های سخت مفید است .

بابونه معمولی یا بابونه گاوی ، از گیاهان داروئی مفیدی است که مصرف آن در طب عوام رواج فراوان دارد بطوری که از آن به عنوان مدر ، معرق ، بادشکن ، صفرابر ، قاعده آور و غيره استفاده میشود .

روش ساخت روغن آن بدین گونه است :

۲۵ گرم گل خشک بابونه را در ۱۲۵ گرم روغن زیتون مخلوط کنند و آن را در تابستان یک ساعت و نیم و در زمستان دو ساعت روی آتش بگذارند ، سپس آن را در ظرف سربسته ای ریخته ، تکان دهند و آن را صاف کنند و ۱۵ گرم کافور هم بدان اضافه نمایند و اگر کافور به آن نریزند ، دردهای معده را آرام می کند 

روش مصرف :

موارد مصرف ذکر شده در منابع مختلف :


 دو تا پنج قطره روغن بابونه دردهای معده را آرام می کند .

مبتلایان به سوء هضم می توانند مقدار ده تا بیست گرم گل بابونه را در یک لیتر آب دم کرده با هر غذا دو فنجان مصرف کنند ، برای کندی عمل روده ها ، یبوست و عفونتهای دردناک مؤثر است ، با برگهای آن بابونه پلو می پزند .

دم کرده ۲ تا ۳ قاشق سوپخوری گلهای گیاه به مدت ۱۰ دقیقه در ۳ فنجان آب برای مصرف در ۲ یا ۳ مرتبه در روز .


 مخلوط گرد کاپیتولهای گیاه با قند به مقدار ۴ تا ۶ کاشه در ۲۴ ساعت .

تنطور به مقدار ۱۰ قطره بر روی یک حبه قند .

 برای اطفال ، ۲ تا ۳ قطره تنطور را در کمی آب یا شیر ریخته و ۲ مرتبه در روز می خورانند .

جوشانده ۵۰ تا ۱۰۰ گرم آن در یک لیتر آب برای تغییر رنگ موی سر (مدت جوشاندن در آب باید ۲۰ دقیقه باشد)

 جوشانده های نسبتا غليظ برای شستشوی زخمها و اولسرها جهت بهبود و التیام آنها .

محمد بن جعفر بن علی برسی گوید : محمد بن يحيى ارمنی بر من حديث کرده که دربان مفضل بن عمرو بود و مفضل نیز دربان امام صادق ع بود ،

گوید : امام صادق ع به من این حدیث را که داروی پیغمبر است ، نقل کرد : این دارو مشابه دارویی است که جبرئیل امین برای موسی بن عمران آورده بوده اما در این دارو معالجات و زیاد و کمی میباشد که در آن نسخه نبوده است . این داروها از دستورات انبیاء و نایبان ایشان و حكما است . لذا اگر چیزی از آن کم و زیاد شود ، یا اگر دانه ای بر آن زیاد یا کم گردد ، بر اصل دارو نقص وارد شده و فاسد می گردد و نفعی از آن دارو نمی رسد ، زیرا اگر با آنان مخالفت شود ، مخالفت خواهند دید .

داروی نامبرده : سیر پوست کنده ۴ رطل ( 464/2830 گرم ) را در یک دیگ مسی ریخته ، روی آن ۴ رطل شیر گاو بریزند و زیر دیگ آتش ملایم و کم روشن کنند تا آن که سیر کاملا شیر را به خود جذب کند . سپس ۴ رطل روغن گاو بر آن بریزند تا آن که روغن هم جذب شیر شده و پخته شود . بعد از آن ۴ رطل عسل بر آن اضافه گردد . سپس آتش ، زیر دیگ روشن شود ، بعد مقدار ۵/۱ مثقال قراص (بابونه) بر آن ریخته ، سپس آن را به شدت به هم زده ، پس از قوام و پخته شدن و مخلوط گشتن ، آن را به حالت گرم در یک ظرف سفالی ریخته و سر آن را بسته و زیر جوی یا خاک پاک در ایام تابستان پنهان می کنند وقتی که زمستان رسید ، در هر صبح به اندازه گردو بزرگ از آن ناشتا می خورند که این دوای کامل بر هر مرض بزرگ و کوچک است . این داروی آزمایش شده و بسیار بسیار معروف نزد مؤمنین میباشد .

گرد کاپیتولها به مقدار ۵۰/۰ گرم به عنوان مقوی معده و مقوی بادشکن و یک تا ۸ گرم به عنوان تب بر ، جوشانده ۵۰ در هزار برای تهیه لوسیونها در استعمال خارج استفاده می شود .

دمکرده گل بابونه مقدار ۲۰ گرم در یک لیتر آب جوش مدت سی دقیقه به شکل محلول و کمپرس برای شستن چشم مخصوصا وقتی که پلک جوش می زند و یا ورم ملتحمه پیدا می شود شستشو می دهند .

 اگر گل و برگ بابونه را با آب در اتاق بجوشانند هوا را ضد عفونی می کند . قسمت مورد استفاده این گیاه شاخه های گلدار آن است و باید شاخه های آن که خشک شده باشد به مقدار پانزده تا چهل گرم در یک لیتر آبجوش مدت ده دقیقه دمکرده میل کنند . مبتلایان نورالژی اگر روغن بابونه را به جاهای دردناک بدن خود بمالند درد آنها آرام خواهد شد .

یک کیلو از آن را در یک لیتر آب بیست دقیقه بجوشانید و بر سر بمالید . برای شفاف کردن و طلایی کردن رنگ موهای بور و برای بور کردن رنگ موهای بلوطی مؤثر است .

 اگر آن را همراه با چای دم کنید و بنوشید ، بادشکن و معرق است .

خوردن انگشت پیچ آن برای تسکین سرفه ، رفع خونروی از سینه و درمان تنگی نفس نافع است .

در لغت ، انگشت‌پیچ به یک نوع خوردنی شیرین و غلیظ که دور انگشت بپیچد مانند عسل و شیره‌ی دوشاب گفته میشود و مواد اولیه‌ی انگشت‌پیچ را آن‌قدر هم می‌زنند تا ظاهر آن سفت شده و حالتی مانند عسل به خود بگیرد و از دمکرده غلیظ و صاف شده بابونه و نبات سفید به دست می آید به اینصورت که دمکرده صاف شده بابونه را که نبات در آن حل شده را میجوشانند تا تغلیظ شود و شبیه عسل قوام پیدا کند .

ضماد پخته ی آن برای نرم کردن ورمهای سفت استفاده میشود .

 بیست تا سی گرم از آن را در سیصد گرم آب جوش دم کنید و آب صاف کرده ی آن را سه قسمت کرده و صبح و ظهر و شب هر بار یک قسمت از آن را قبل از غذا بنوشید . محرک و رقیق کننده است .

در موارد ضعف هاضمه و هیستری و برای تسکین تبهای نوبه ای استفاده میشود ، موجب افزایش ترشح صفرا میگردد ، ضداسپاسم است ، از طاعون پیشگیری می کند ، تب را تسکین می دهد ، مسکن درد مثانه می باشد ، برای رفع صدا و درد معده نافع است ، سنگ مثانه را خرد میکند .

روغن بابونه که از کاپیتولهای آن در روغن خشخاش به دست می آید ، به صورت مالیدن برای رفع دردهای روماتیسمی بکار می رود .

۲۰ گرم بابونه را ۵ دقیقه بجوشانید و با شکر یا قند هر روز آن را بخورید . مخصوصا برای دخترانی که در قاعده آنان درد ، تشنج و اختلال وجود دارد .

 دم کرده ده تا بیست گرم گل بابونه در یک لیتر آب برای عفونتهای دردناک یا میتلایان به اختلال قاعدگی مفید است .

 نسخه جهت رفع درد مفاصل : گل بابونه خشک ۱۵۰۰ گرم و اسانس تربانتین ۱۲۵ گرم .

ابتدا بابونه را خرد کرده در مقدار کافی آب ، باز می کنند . سپس اسانس تربانتین افزوده ، مخلوط را به هم می زنند و صاف می کنند . با جدا کردن اسانس که در سطح آب محلول صاف شده قرار میگیرد ، مایعی به رنگ آبی روشن به دست آید که از آن به صورت مالیدن در مفاصل جهت تسکین درد استفاده می شود .

 در استعمال خارجی برای درمان رماتیسم و از بین بردن نفخ و کولیک مؤثر است ، در ضمن از آن برای ضدعفون کردن مخاط دهان و لثه ها پس از کشیدن دندان در موارد جراحی های دهان استفاده می شود .

 روغن بابونه ی رسمی خواص درمانی : ۱- آن را اگر در گوش بچکانید ، برای تسکین درد گوش بسیار نافع است . ۲- چند قطره از آن را در بینی بریزید برای رفع بی خوابی افراد پیر مؤثر می باشد .

مالیدن آن بر عضو برای درمان لقوه ، پیچیدگی عصب ، ورم قسمت سفلای بدن (پایین تنه) ، مقعد ، رکتوم و سفتی رحم ، تسکین درد رماتیسم و نرم کردن ورم های سخت مفید است .

 بابونه معمولی یا بابونه گاوی ، از گیاهان داروئی مفیدی است که مصرف آن در طب عوام رواج فراوان دارد بطوری که از آن به عنوان مدر ، معرق ، بادشکن ، صفرابر ، قاعده آور و غيره استفاده میشود .

روش ساخت روغن آن بدین گونه است :

۲۵ گرم گل خشک بابونه را در ۱۲۵ گرم روغن زیتون مخلوط کنند و آن را در تابستان یک ساعت و نیم و در زمستان دو ساعت روی آتش بگذارند ، سپس آن را در ظرف سربسته ای ریخته ، تکان دهند و آن را صاف کنند و ۱۵ گرم کافور هم بدان اضافه نمایند و اگر کافور به آن نریزند ، دردهای معده را آرام می کند  .

عوارض جانبی :

باید توجه نمود که اگر مقدار زیادی بکار رود یا محلولات غلیظ آن مصرف شود ، ایجاد حالت استفراغ می­کند .

از مصرف در دوران بارداری پرهیز گردد .

بابونه را با مواد و ظروف مس دار (متاسفانه ظاهرا این مورد کاملا به صورت خصمانه و عامدانه برای از بین بردن بعضی از داروها و خروج آن از دایره ی دارویی ایرانیان وارد طب ایرانی شده است )
و سرب دار ، سولفات آهن دار ، ژلاتین ، برگ کدو ، کنین ، تانن و یا املاح نقره دار نباید خورد زیرا که با بدن ناسازگار است .

تداخلات دارویی :

بابونه را با مواد و ظروف مس دار (متاسفانه ظاهرا این مورد کاملا به صورت خصمانه و عامدانه برای از بین بردن بعضی از داروها و خروج آن از دایره ی دارویی ایرانیان وارد طب ایرانی شده است )
و سرب دار ، سولفات آهن دار ، ژلاتین ، برگ کدو ، کنین ، تانن و یا املاح نقره دار نباید خورد زیرا که با بدن ناسازگار است .

رویشگاه :

بابونه در نواحی شمالی ایران ، نقاط مختلف اطراف تهران ، راه کرج به چالوس ، گچسر ، دامنه های خشک گلپایگان ، مرند ، یام ، اشنوه ، تپه های بند در آذربایجان و همچنین نواحی خشک مغرب ایران می روید .

منشاء اصلی این گیاه ، نواحی مختلف منطقه مدیترانه بوده است ولی امروزه پراکندگی وسیع در اروپا و نواحی معتدله آسیا پیدا نموده در امریکا نیز انتشار داده شده است .

این گیاه در لرستان : بین خرم آباد و دورود ، حسینیه در ۲۸ کیلومتری شمال غربی اندیمشک . خوزستان : صالح آباد ، هفت گل ، شوشتر ، رامهرمز ، اطراف تهران و دماوند می روید .

این گیاه ، بومی اروپاست و در سایر مناطق دنیا نیز پرورش داده می شود ، در اغلب مناطق چین ، جاوه و ژاپن کاشته میشود و در نواحی اروپا و آسیا به طور خودرو می روید و یا بعضأ کاشته می شود ، در ایران در برخی مناطق شمال و همچنین در جنوب در شوشتر به طور خودرو دیده می شود و در باغچه  ها نیز کاشته می شود .

در منطقه مدیترانه و نواحی معتدله آسیا و ایران می روید . پراکندگی آن بیشتر در مزارع ، کنار جاده ها و اماکن بایر و سایه دار است .

ترکیبات شیمیایی :

بابونه دارای مواد : كمومایل ، گزانتوفیل ، کاروتن ، آنته مین ، تانن ، اسانس ، فیتوسترول و اسید آنته میک میباشد .

کاپیتولهای این گیاه دارای اسانسی به مقدار ۲۰/ ۰ تا   ۳۶/ ۰  درصد است . این اسانس در حالت تازه ، رنگ آبی تیره دارد که مربوط به وجود ماده ای       به نام آزولن در آن است . تدریجا با تأثیر هوا و نور، رنگ آن سبز و قهوه ای می شود. این اسانس بعلاوه دارای نوعي الكل به نام کامومیلول و اترهای       کاپریلیک و فونی لیک آن، مواد تلخ و غیره نیز می باشد.

کاپیتولهای بابونه دارای آلکالوئیدی به نام آنته مین ، تانن ، اسانس ، فیتوسترول و همچنین یک گلوکزید بسیار تلخ و اسید آنته میک می باشد . اسانس بابونه به مقدار ۸۰/۰ تا یک درصد در گیاه وجود دارد ، از کاپیتولهای آن به وسیله تقطیر یا بخار آب حاصل می شود . گلهای بابونه زرد علاوه بر گزانتوفیل و کاروتن به مقدار کم ، دارای یک ماده رنگی زرد قابل استخراج است .

این اسانس دارای سزکوئی ترپن های C و B ، نوعى الكل های سزکوئی ترپنی

 al . sesquiterpeniques  مانند کاموميلول camomillol و اترهای کاپریک (caprique) و نونیلیک (nonylique) از الکل مذکور و همچنین اومبلی فرون ombelliferone ، فورفورول ، یک اسید چرب با نقطه ذوب 60 درجه می­باشد .(Planchon.Br.) این اسانس که به اسانس بابونه آلمانی نیز موسوم است . حالت چسبنده دارد و در گرمای صفر درجه منجمد می­شود . وزن مخصوص آن در گرمای ۱۵ درجه بین ۹۱۷/۰ و 957/0 است .

هر قسمت آن در 6 قسمت الکل 96 درجه حل می­شود . باید در ظروف شیشه­ای کاملا دربسته ، در جای سرد و دور از نور نگهداری شود . در ردیف مواد معطر تلخ و قی آور جای دارد . (Merck Index)

از این گیاه و از Artemisia tilesii ledeb ماده ای به نام ماتریکارن matricarine به فرمول C17H20O5 و به وزن مولکوی 36/337 استخراج شده است .

ماتریکا رین به صورت بلوریهای ورقه مانند در بنزن با اثر دو پترول و مخلوط استن با اثر دوپترول به دست می آید . در گرمای ۱۹۰ - ۱۹۱ درجه ذوب میشود .

در مرك ایندکس ، علاوه بر ماتری کارین ، وجود اسید آنته سیک (anthemic acid) ، آنته سیدین anthemidine و تانن در اسانس مذکور ذکر شده است .

اسانس بابونه ی رسمی ترکیب شیمیایی : ماده ی کامازولن – ماده ی کامازولین – ماده ی آزولن - آلفاهتروزید - یک بتا . هتروزید غیرمتبلور - آپیژنین - ایزوآمیل - ایزوبوتیل - تانن - سالیسیلیک اسید - آنژلیک اسید -  تیگلیک اسید - أنتلمیک اسید مالیک اسید .

شرایط نگهداری :

در جایی خشک و خنک نگهداری کنید .

در ظروف شیشه ای نگهداری شود .

۲ الی ۳ سال ماندگاری دارد .

بهترین زمان مصرف تا ۹ ماه پس از چیده شدن .

بعد از شش ماه اثرات درمانی رو به کاهش میرود .

توضیحات تکمیلی :

وی قوی اعضای این گیاه ، باعث شد که توجه مردم زمانهای دیرین به سوی آن جدا گردیده برای مصارف درمانی مختلف مورد آزمایش قرار گیرد . فراوانی آن در حال حاضر در بعضی نواحی مانند آکروپول ، به پایه ای است که در فاصله فروردین تا اواخر اردیبهشت ، فضای این ناحیه از بوی آن معطر می گردد . تاریخ استفاده از این گیاه با همه قدمتی که برای آن قائل اند ، بطور دقیق معلوم نیست زیرا شباهت زیاد آن با  Pyrethrum  ها و Anthemis ها و گونه های دیگر Matricaria ، موجب گردیده که به نام گیاهان مذکور و یا مخلوط با آنها مورد استفاده قرارگیرد . اسکله پیاد (Asclepiade) ، در دو قرن قبل از میلاد مسیح ، دم کرده این گیاه را بکار می برد و دیوسکورید ، در قرن اول میلادی ، دم کرده گونه از این گیاهان را تواما به عنوان مدر ، قاعده آور و صفرابر بکار می برده که یکی از آنها ، بابونه معمولی بوده است . این دانشمند مخلوط گیاه اخیر را ، در دفع سنگ کلیه ، قولنج ها ، نفخ ، بیماریهای کبدی ودراستعمال خارج ، در درمان برفک وغيره ، بسیار مؤثر می دانسته است . استفاده از این گیاه ، در زمانهای بعد نیز ادامه داشته مانند آنکه جالینوس حکیم ، آنرا برای رفع دردها ، احساس گرفتگی و رفع تب مخصوصا تب های صفراوی بکار می برده است .

در قرون وسطی ، حتی با همه استفاده هائی که از این گیاه بعمل می آمده ، هنوز گونه واقعی آن معلوم نگردیده بود و اگر گیاه مورد استفاده در آن زمان به بابونه معمولی نسبت داده می شود . منحصرا بیش از یک حدس نمی تواند باشد . از اواسط قرن 15 میلادی ، تدریجا پی به تشخیص این گیاه و اسانس آن برده شد و از آن زمان تا قرن حاضر ، از آن بطور دقیق در درمان بیماریها استفاده بعمل آمد مانند آنکه Dr H . Leclerc   در سال ۱۹۲۳ Alimale  در سال ۱۹۲۵، Arnold  در سال ۱۹۲۷ و محققین دیگر ، با توجه به مواد مؤثر گیاه ، موفق گردیدند خواص درمانی آن را در موارد عديده معلوم دارند .

جالینوس می فرماید : قوت بابونه به قوت گل در لطافت نزدیک است . ولی بابونه گرم است و گرمی اش همچون گرمی روغن زیتون به حالت اعتدال است . بابونه اکثرا در زمینهای خشن و نزدیک به کنارهای زمین می روید .

بابونه رومی گیاهی است پایا و کوتاه ، بلندی آن یک وجب کمتر ، بسیار معطر و در بعضی ارقام ساقه آن گسترده روی زمین است . ساقه آن به رنگ سبز مایل به سفید برگهای متناوب بسیار بریده بریده مانند شبت ولی پوشیده از کرک است . برگهای آن جمع در یک طبق که به طور منفرد در انتهای ساقه گل دهنده در تابستان ظاهر می شود . و به علت خواص داروئی معروف آن کاشته می شود .

گل بابونه اطراف نهنج را به شکل دایره فرا می گیرد .

بابونه سه نوع است : یکی زرد گل و تند بو که ریحان الثعالب می نامند و از نوع کوهی است ، دوم سفید گل که گل آن از گل نوع اول بزرگتر است و سومی گل فرفری شکل به قدر گل سداب که خوشبو است . بهترین نوع آن نوع سوم با خاصیت ، زود اثر و کمیاب است .

بابونه دارای شاخه های سبز ، نازک و باریک به طول یک وجب است ، می گویند بهترین نوع آن دارای گلی کوچک و بسیار خوشبو می باشد و تذكر آن که مطلق از بابونه مراد گل آن است و اکثرا همین مستعمل است .

معمولا در طب گل و گاها  برگ و ریشه آن مستعمل است . مزاج بابونه گرم در درجه دوم و خشک در درجه اول می باشد .

بابونه دارای دو گروه هستند : یکی بابونه زرد شامل انواعی به نام بابونه کوتول، بابونه دو رگ، بابونه زیبا و بابونه دشتی و دیگر گروه بابونه گاوی که شامل دو نوع بابونه بی بو و بابونه گاوی است که همه آنها به تیره مرکبات تعلق دارند .

بوی آن قوی و کافوری و طعمش معطر و سوزاننده است . وزن مخصوص آن در گرمای ۱۵ درجه بین ۹۰۵/۰ تا ۹۱۸/۰ و واکنش آن کمی اسیدی است . این اسانس در اتر حل می شود .

در ماههای خرداد و مرداد ، گلهای بابونه باید چیده شود و در سایه خشک گردد ، سپس آن را دم کرده می آشامند ولی خانمهای حامله باید از خوردن آن خودداری کنند .

دکتر گیلود هاوزر غذا شناس نامی جهان ، در کتاب رمز شادی و تندرستی در باره بابونه چنین می نویسد : در قرن هیجدهم مرهم گل بابونه را در موم خردل برای رفع و تسکین دردهای دندان و دردهای دیگری استعمال می کردند .

گونه های مختلف زیر و انواع دیگر که هیچیک در ایران نمی رویند، دارای اختصاصات درمانی به شرح زیر میباشند :

inodora . L * گیاهی است علفی که در نواحی مختلف اروپا می روید ، اثر مقوی ، مقوی معده ، بادشکن و حشره کشی دارد . ریشه اش دارای بوی قوی و ناپسند است .

 M . discoidea DC *   گیاهی است علفی و چند ساله که در بعضی از نواحی شمال آسیا ، شمال امریکا و سراسر منطقه اروپا می روید . اثر ضد کرم دارد و از آن برای دفع کرمهائی نظیر اسکاریس ها، اکسیورها و تریکوسفال ها ، استفاده بعمل می آورند .

M . multiflora Fenza *  گرد کاپیتولها و یا دم کرده آن ، در آفریقا جهت دفع ، به عنوان مقوی مصرف می شود .

  Helichrysum adenocarpum DC *   در نواحی جنوبی آفریقا می روید و بومیان محل رویش از آن برای اسهال و استفراغ اطفال استفاده بعمل می آورند .

H . articulatum Less *  در نواحی جنوبی آفریقا می روید و اثر نرم کننده دارد . دم کرده آن برای رفع ناراحتی های سینه بکار می رود .

H . crispum Less *  درنواحی غربی کاپ از آن جهت رفع ناراحتی های قلبی ، درد کمر و ناراحتی های کلیه استفاده میشود .

H . imbricatum Less *   در کاپ می روید و بومیان محل رویش گیاه ، دم کرده آنرا بعنوان نرم کننده سینه ، رفع سرفه و نزله در برونشیت بکار می برند .

H . psilolepis Harv *   در آفریقای جنوبی ، ناحیه ای به نام Sotho می روید و از آن جهت رفع دردهای قاعدگی استفاده می شود .

بابونه زرد ، علمی آن anthemis hobilisi است که مورد نظر ماست . برگ بابونه دارای بریدگی های ظریفی است ، مانند تارهای نوک تیز ، بابونه زرد را می توان در باغچه ها و حیاط کشت داد . علاوه بر زیبایی دارای خواصی است . این گیاه ورم های پلک را بهبود می بخشد .

میوه اش فندقه و بسیار کوچک است .

طبیعت آن : طبیعت آن گرم و خشک است .

بوی معطر کاپیتول های گیاه نیز باعث گردیده که ملل مختلف جهان ، از قدیم الایام بدان توجه کامل از نظر درمانی داشته باشند .

مطالب پیشنهادی :اسطوخدوساسطوخدوس ،  یه تقویت کننده مغز و قلبه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
شیره آنغوزه ،  پراز خاصیت های درمانی !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آملهآمله ، ریزش مو و شوره سر رو با هم از بین میبره !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افتیمونافتیمون ،  هزارتا خاصیت داره (یکیش درمان نفخ )!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انجدانانجدان ، موثر و کارآمد برای کلیه و مثانه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آویشنآویشن ، مناسب برای رماتیسم و سیاتیک و ... !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون کبیر ،  پمادش برای اگزما عالیه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون صغیرآبرون صغیر ،  برای سردرد و چشم درد میتونی ازش استفاده کنی!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افسنطین ، کارساز و عالی برای یبوست !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آفتاب پرستآفتاب پرست ، آب دمکرده اش تب رو قطع میکنه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آنیسونآنیسون ،  تو طب سنتی برای سیاه سرفه استفاده میشده !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آرتیشوآرتیشو ،  پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ کیسه صفرا
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انارانار ،  صدا رو صاف میکنه و هزار تا خاصیت دیگه
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...

: Overview_

 Other Names :

 

- Blue Chamomile;

- Camomèle;

- Camomilla;

- Camomille;

- Camomille Allemande;

- Camomille Sauvage;

- Camomille Tronquée;

- Camomille Vraie;

- Chamomile;

- Chamomilla Recutita;

- Echte Kamille;

- Feldkamille;

- Fleur De Camomile;

- Hungarian Chamomile;

- Kamillen;

- Kleine Kamille;

- Manzanilla;

- Manzanilla Alemana;

- Matricaire;

- Matricaire Camomille;

- Matricaria Chamomilla;

- Matricaria Recutita;

- Matricariae Flos;

- Il Du Soleil;

- Petite Camomille;

- Pin Heads;

- Sweet False Chamomile;

- True Chamomile;

- Wild Chamomile.

 

- Altamisa;

- Bachelor's Buttons;

- Chrysanthème Matricaire;

- Chrysanthemum Parthenium;

- Chrysanthemum Praealtum;

- Featerfoiul;

- Featherfew;

- Featherfoil;

- Flirtwort Midsummer Daisy;

- Grande Camomille;

- Leucanthemum Parthenium;

- Matricaria;

- Matricaria Eximia;

- Matricaria Parthenium;

- Partenelle;

- Pyrèthre Doré;

- Pyrèthre Mousse;

- Pyrethrum Parthenium;

- Santa Maria;

- Tanaceti Parthenii;

- Tanacetum Parthenium;

- Tanaisie Commune.

 

- Anthémis;

- Anthémis Odorante;

- Anthemis Nobilis;

- Babuna Ke Phool;

- Camomille D’Anjou;

- Camomille Noble;

- Camomille Romaine;

- Chamomilla;

- Chamomile;

- Chamomillae Ramane Flos;

- English Chamomile;

- Fleur De Camomille Romaine;

- Flores Anthemidis;

- Garden Chamomile;

- Grosse Kamille;

- Ground Apple;

- Huile Essentielle De Camomille Romaine;

- Low Chamomile;

- Manzanilla;

- Manzanilla Romana;

- Ormenis Nobilis;

- Roman Chamomile Essential Oil;

- Romische Kamille;

- Sweet Chamomile;

- Whig Plant.

 Overview Information

German Chamomile is an herb that is native to southern and eastern Europe. The herb smells slightly like apple, and is popular throughout the world. The name “chamomile” is Greek for “Earth apple”. Do not confuse German Chamomile with Roman chamomile.

People use German Chamomile for diarrhea, indigestion (dyspepsia), anxiety, and excessive crying in infants (colic). Some people also use German Chamomile for insomnia, mouth sores, hemorrhoids, and many other conditions, but there is no good scientific evidence to support these uses.

In foods and beverages, German Chamomile is used as flavoring.

In manufacturing, German Chamomile is used in cosmetics, soaps, and mouthwashes.

Feverfew is a plant that is native to Asia Minor and the Balkans, but is now common throughout the world. Feverfew leaves are normally dried for use in medicine. Fresh leaves and extracts are also used.

People take Feverfew by mouth for the prevention and treatment of migraine headaches.

People also take Feverfew by mouth for fever, irregular menstrual periods, arthritis, a skin disorder called psoriasis, allergies, asthma, ringing in the ears (tinnitus), dizziness, and nausea and vomiting.

Some people take Feverfew by mouth for difficulty getting pregnant or fathering a child (infertility). It is also taken by mouth for "tired blood" (anemia), cancer, common cold, earache, liver disease, prevention of miscarriage, muscular tension, bone disorders, swollen feet, diarrhea, upset stomach, and intestinal gas.

Feverfew is sometimes applied directly to the gums for toothaches or to the skin to kill germs. It is also applied to the skin for itching and to prevent insect bites.

Some people also use Feverfew as a general stimulant and for intestinal parasites.

Roman Chamomile is a plant. The flowerheads are used to make medicine.

Some people take Roman Chamomile by mouth for various digestive disorders including:

- Upset Stomach (Indigestion);

- Nausea;

- Vomiting;

- Loss of Appetite;

- and Intestinal Gas (Flatulence).

It is also commonly applied to the skin for pain and swelling (inflammation) and included as a germ-killer in ointments, creams, and gels used to treat cracked nipples, sore gums, and irritation of the skin.

Some people put Roman Chamomile in a steam bath and inhale it for sinusinflammation, hay fever, and sore throat. But there is limited scientific evidence to support any of these uses.

In foods and beverages, the essential oil and extract are used for flavoring.

In manufacturing, the volatile oil of Roman Chamomile is used as a fragrance in soaps, cosmetics, and perfumes; and to flavor cigarette tobacco. The extract is also used in cosmetics and soaps. Teas have been used as a hair tint and conditioner, and to treat parasitic worm infections.

 How Does It Work?

German Chamomile contains chemicals that might seem to promote relaxation and reduce swelling (inflammation).

Researchers aren’t sure which chemicals in German Chamomile might cause relaxation.

German Chamomile might reduce swelling by slowing the production of chemicals called prostaglandins, leukotrienes, and histamines. These chemicals are usually released to create a swelling response in the body.

Feverfew leaves contain many different chemicals, including one called parthenolide. Parthenolide or other chemicals decrease factors in the body that might cause migraine headaches.

Feverfew leaves contain many different chemicals, including one called parthenolide. Parthenolide or other chemicals decrease factors in the body that might cause migraine headaches.

Roman Chamomile contains chemicals that may help to fight cancer and diabetes. But more information is needed.

: Uses & Effectiveness_

 Possibly Effective for:

 

© Diarrhea

Taking a product containing apple pectin and German Chamomile (Diarrhoesan, Dr. Loges + Co. GmbH) for 1-3 days seems to reduce diarrhea in children 6 months to 6 years old.

 

© Indigestion (Dyspepsia)

Taking certain combination products (Iberogast; STW-5-S) containing German Chamomile and other ingredients seems to improve symptoms of heartburn.

 

© A Type of Persistent Anxiety Marked by Exaggerated Worry and Tension (Generalized Anxiety Disorder or GAD)

Research suggests that taking capsules containing 220-1110 mg of German Chamomile extract daily for 8 weeks reduces anxiety and depression in adults with generalized anxiety disorder.

 Possibly Effective for:

 

© Preventing Migraine Headache

Some research using different Feverfew products (Mig-RL, Naturveda-Vitro-Bio Research Institute, Issoire, France; LipiGesic M, PuraMed BioScience, Inc., Schofield, WI; GelStat Migraine, GelStat Corporation) shows that taking Feverfew by mouth can reduce the frequency of migraine headaches and reduce pain, nausea, vomiting, and sensitivity to light and noise when they do occur.

Feverfew may be more effective in people with more frequent migraine attacks. But there are also studies that concluded that Feverfew doesn't work for migraines. The difference in results may be explained by the differences in Feverfew products that were tested.

The Canadian government allows manufacturers of a certain Feverfew formulation (containing 0.2% of a chemical called parthenolide) to claim that their product can be used to prevent migraines.

 Insufficient Evidence for:

 

© Indigestion

-

 

© Nausea

-

 

© Vomiting

-

 

© Painful Periods

-

 

© Sore Throat

-

 

© Sinusitis

-

 

© Eczema

-

 

© Wounds

-

 

© Sore Nipples and Ggums

-

 

© Liver and Gallbladder Problems

-

 

© Frostbite

-

 

© Diaper Rash

-

 

© Hemorrhoids

-

 

© Other Conditions

-

More evidence is needed to rate the effectiveness of Roman Chamomile for these uses.

 Possibly Ineffective for:

 

© Skin Damage Caused by Radiation Therapy (Radiation Dermatitis)

Applying German Chamomile cream to the skin does not seem to prevent skin irritation caused by cancer radiation therapy.

 Possibly Ineffective for:

 

© Rheumatoid Arthritis (RA)

Taking Feverfew by mouth doesn't seem to reduce the symptoms of RA.

 Insufficient Evidence for:

 

© Eczema (Atopic Dermatitis)

Some research shows that applying a cream containing 2% German Chamomile extract (Kamillosan, Asta Medica AG) to the skin improves inflamed or irritated skin. In fact, it might work better than creams containing 0.75% fluocortin butyl ester or 5% bufexamac. However, other research shows that applying a cream containing 10% German Chamomile extract does not improve inflamed or irritated skin.

 

© Excessive Crying in Infants (Colic)

Some research shows that giving a specific multi-ingredient product containing fennel, lemon balm, and German Chamomile (ColiMil by Milte Italia SPA) to breast-fed infants with colic twice daily for a week reduces crying time. Other research shows that giving a specific multi-ingredient product containing lemon balm, German Chamomile, and Lactobacillus acidophilus (ColiMil Plus by Milte Italia SPA) to infants with colic twice daily for 4 weeks reduces crying by about the same amount of time per day as giving infants the probiotic Lactobacillus reuteri DSM 17938. Other research shows that giving infants a tea preparation containing German Chamomile, vervain, licorice, fennel, and lemon balm (Calma-Bebi by Bonomelli) up to three times per day increases the number of infants for whom colic resolves.

 

© Common Cold

Early research suggests that dissolving a German Chamomile product (Kneipp Kamillen-Konzentrat, Kneipp Werke) in hot water and inhaling the steam for 10 minutes reduces common cold symptoms.

 

© Hemorrhoids

Early research shows that applying German Chamomile ointment (Kamillosan, Asta Medica AG) together with standard treatment improves bleeding, itching, and burning in people with hemorrhoids.

 

© Insomnia

Research shows that taking German Chamomile twice daily for 28 days does not improve sleeping problems in people with insomnia.

 

© Swelling (Inflammation) and Sores inside the Mouth (Oral Mucositis)

Early research shows that using German Chamomile mouth rinses might help prevent or treat sores in the mouth caused by radiation therapy, some types of chemotherapy, or stem cell transplants.

 

© Skin Breakdown around A Stoma (Peristomal Lesions)

Early research shows that applying a German Chamomile compress to areas of skin breakdown around colostomy appliances decreases the amount of time needed for skin lesions to heal by about 5 to 6 days compared with applying 1% hydrocortisone cream.

 

© Loss of Bladder Control (Urinary Incontinence)

Early research shows that applying oil infused with German Chamomile to the skin above the pubic area or near the anus nightly for 6 weeks may reduce episodes of uncontrolled urination in children.

 

© Wound Healing

Research shows that applying a German Chamomile product (Kamille Spitzner, W. Spitzner Arzneimittelfabrik GmbH) to wounds for 14 days reduces wound size after 4 days of treatment but does not affect wound healing approximately 3 weeks after tattoo removal.

 

© A Mild Form of Gum Disease (Gingivitis)

-

 

© Attention Deficit-Hyperactivity Disorder (ADHD)

-

 

© Fibromyalgia

-

 

© Gas (Flatulence)

-

 

© Hay Fever

-

 

© Menstrual Cramps (Dysmenorrhea)

-

 

© Swelling (Inflammation) of the Nasal Cavity and Sinuses (Rhinosinusitis)

-

 

© Travelers' Diarrhea

-

 

© Other Conditions

-

More evidence is needed to rate the effectiveness of German Chamomile for these uses.

 Insufficient Evidence for:

 

© Itching (Pruritus)

Early research shows that applying a cream containing Feverfew (Aveeno Ultra-Calming Cream, Johnson & Johnson) to the skin improves skin itching in people with a skin disease called prurigo nodularis.

 

© Allergies

-

 

© Asthma

-

 

© Bone Disorders

-

 

© Cancer

-

 

© Common Cold

-

 

© Dizziness

-

 

© Earache

-

 

© Fever

-

 

© Intestinal Parasites

-

 

© Liver Disease

-

 

© Menstrual Irregularities

-

 

© Miscarriage Prevention

-

 

© Muscle Tension

-

 

© Nausea

-

 

© Psoriasis

-

 

© Ringing in the Ears

-

 

© Swollen Feet

-

 

© Toothaches

-

 

© Upset Stomach

-

 

© Vomiting

-

 

© Other Conditions

-

More evidence is needed to rate the effectiveness of Feverfew for these uses.

:  Side Effects & Safety _

 When Taken by Mouth:

German Chamomile is LIKELY SAFE when taken in amounts found in food. In fact, it has “Generally Recognized as Safe (GRAS)” status in the U.S. German Chamomile is POSSIBLY SAFE when taken by mouth as a medicine for short periods of time. The long-term safety of German Chamomile is unknown.

German Chamomile can cause allergic reactions in some people when taken by mouth. It is in the same plant family as ragweed, marigolds, daisies, and other related herbs.

 

 When Applied to the Skin:

German Chamomile is POSSIBLY SAFE when applied to the skin. It can cause allergic skin reactions. When applied to the skin near the eyes, German Chamomile may cause eye irritation.

 

 When Used as a Mouthwash:

German Chamomile is POSSIBLY SAFE when used as a mouthwash. It can cause nausea and burning in the mouth.

 

 Special Precautions & Warnings:

 

© Children

German Chamomile is POSSIBLY SAFE when taken by mouth or applied to the skin as a medicine, short-term. Early research shows that several products containing German Chamomile are safe in infants when taken by mouth for up to one week. Early research also shows that oil containing German Chamomile is safe in children and teenagers when applied to the skin nightly for up to 6 weeks.

 

© Pregnancy and Breast-Feeding

There is not enough reliable information about the safety of taking German Chamomile if you are pregnant or breast feeding. Stay on the safe side and avoid use.

 

© Allergies to Ragweed or Related Plants

German Chamomile may cause an allergic reaction in people who are sensitive to the Asteraceae/Compositae family of plants. Members of this family include ragweed, chrysanthemums, marigolds, daisies, and many other herbs.

 

© Hormone-Sensitive Condition such as Breast Cancer, Uterine Cancer, Ovarian Cancer, Endometriosis, or Uterine Fibroids

German Chamomile might act like estrogen in the body. If you have any condition that might be made worse by exposure to estrogen, don't use German Chamomile.

 

© Surgery

German Chamomile might interact with anesthesia for surgery and should not be used 2 weeks before surgery.

Feverfew is LIKELY SAFE when taken by mouth appropriately in the short-term (up to four months). Side effects might include upset stomach, heartburn, diarrhea, constipation, bloating, flatulence, nausea, and vomiting. Other reported side effects include nervousness, dizziness, headache, trouble sleeping, joint stiffness, tiredness, menstrual changes, rash, pounding heart, and weight gain.

The safety of Feverfew beyond 4 months' use has not been studied.

Feverfew is POSSIBLY UNSAFE when fresh leave are chewed. Chewing unprocessed Feverfew leaves can cause mouth sores; swelling of the mouth, tongue, and lips; and loss of taste.

 

 Special Precautions & Warnings:

 

© Pregnancy and Breast-Feeding

Feverfew is POSSIBLY UNSAFE when taken by mouth during pregnancy. There is concern that it might cause early contractions and miscarriage. Don't use Feverfew if you are pregnant. There is not enough reliable information about the safety of taking Feverfew if you are breast feeding. Stay on the safe side and avoid use.

 

© Bleeding Disorders

Feverfew might slow blood clotting. In theory, taking Feverfew could increase the risk of bleeding in some people. Until more is known, use Feverfew cautiously if you have a bleeding disorder.

 

© Allergy to Ragweed and Related Plants

Feverfew may cause an allergic reaction in people who are sensitive to the Asteraceae/Compositae plant family. Members of this family include ragweed, chrysanthemums, marigolds, daisies, and many others. If you have allergies, be sure to check with your healthcare provider before taking Feverfew.

 

© Surgery

Feverfew might slow blood clotting. It might cause bleeding during and after surgery. Stop taking Feverfew at least 2 weeks before a scheduled surgery.

Roman Chamomile is LIKELY SAFE for most people when used in amounts normally found in foods. It is POSSIBLY SAFE when used in large amounts and, in some people, may cause vomiting.

The essential oil of Roman Chamomile is POSSIBLY SAFE when inhaled or applied to the skin. In some people, when it is applied directly to the skin, it can make the skin red and itchy

 

 Special Precautions & Warnings:

 

© Pregnancy and Breast-Feeding

Roman Chamomile is LIKELY UNSAFE when taken by mouth in medicinal amounts during pregnancy. Roman Chamomile is believed to cause miscarriages. Not enough is known about the safety of applying it to the skin during pregnancy. Avoid using Roman Chamomile if you are pregnant.

It’s also best to avoid Roman Chamomile if you are breast-feeding. Not enough is known about how it might affect the nursing infant.

 

© Allergy to Ragweed and Related Plants

Roman Chamomile may cause an allergic reaction in people who are sensitive to the Asteraceae/Compositae family. Members of this family include ragweed, chrysanthemums, marigolds, daisies, and many others. If you have allergies, be sure to check with your healthcare provider before using Roman Chamomile.

 Interactions

 Moderate Interaction

Be cautious with this combination.

 

© Birth Control Pills (Contraceptive Drugs) Interacts with German Chmomile

Some birth control pills contain estrogen. German Chamomile might have some of the same effects as estrogen. But German Chamomile isn't as strong as the estrogen in birth control pills. Taking German Chamomile along with birth control pills might decrease the effectiveness of birth control pills. If you take birth control pills along with German Chamomile, use an additional form of birth control such as a condom.

Some birth control pills include ethinyl estradiol and levonorgestrel (Triphasil), ethinyl estradiol and norethindrone (Ortho-Novum 1/35, Ortho-Novum 7/7/7), and others.

 

© Estrogens Interacts with German Chamomile

Large amounts of German Chamomile might have some of the same effects as estrogen. But large amounts of German Chamomile aren't as strong as estrogen pills. Taking German Chamomile along with estrogen pills might decrease the effects of estrogen pills.

Some estrogen pills include conjugated equine estrogens (Premarin), ethinyl estradiol, estradiol, and others.

 

© Medications Changed by the Liver [Cytochrome P450 3A4 (CYP3A4) Substrates] Interacts with German Chamomile

Some medications are changed and broken down by the liver.<br/><br/> German Chamomile might decrease how quickly the liver breaks down some medications. Taking German Chamomile along with some medications that are broken down by the liver can increase the effects and side effects of some medications. Before taking German Chamomile, talk to your healthcare provider if you are taking any medications that are changed by the liver.

Some medications changed by the liver include:

- Lovastatin (Mevacor);

- Ketoconazole (Nizoral);

- Itraconazole (Sporanox);

- Fexofenadine (Allegra);

- Triazolam (Halcion);

- and many others.

 

© Sedative Medications (Benzodiazepines) Interacts with German Chamomile

German Chamomile might cause sleepiness and drowsiness. Drugs that cause sleepiness and drowsiness are called sedatives. Taking German Chamomile along with sedative medications might cause too much sleepiness.

Some of these sedative medications include:

- Alprazolam (Xanax);

- Clonazepam (Klonopin);

- Diazepam (Valium);

- Lorazepam (Ativan);

- Midazolam (Versed);

- Temazepam (Restoril);

- Triazolam (Halcion);

- and others.

 

© Sedative Medications (CNS Depressants) Interacts with German Chamomile

German Chamomile might cause sleepiness and drowsiness. Medications that cause sleepiness are called sedatives. Taking German Chamomile along with sedative medications might cause too much sleepiness.

Some sedative medications include:

- Pentobarbital (Nembutal);

- Phenobarbital (Luminal);

- Secobarbital (Seconal);

- Fentanyl (Duragesic, Sublimaze);

- Morphine;

- Zolpidem (Ambien);

- and others.

 

© Tamoxifen (Nolvadex) Interacts with German Chamomile

Some types of cancer are affected by hormones in the body. Estrogen-sensitive cancers are cancers that are affected by estrogen levels in the body. Tamoxifen (Nolvadex) is used to help treat and prevent these types of cancer. German Chamomile seems to also affect estrogen levels in the body. By affecting estrogen in the body, German Chamomile might decrease the effectiveness of tamoxifen (Nolvadex). Do not take German Chamomile if you are taking tamoxifen (Nolvadex).

 

© Warfarin (Coumadin) Interacts with German Chamomile

Warfarin (Coumadin) is used to slow blood clotting. German Chamomile might increase the effects of warfarin (Coumadin). Taking German Chamomile and warfarin (Coumadin) together might slow blood clotting too much and cause bruising and bleeding. Be sure to have your blood checked regularly. The dose of your warfarin (Coumadin) might need to be changed.

 

 Minor Interaction

Be watchful with this combination.

 

© Medications Changed by the Liver [Cytochrome P450 1A2 (CYP1A2) Substrates] Interacts with German Chamomile

Some medications are changed and broken down by the liver.<br/><br/> German Chamomile might decrease how quickly the liver breaks down some medications. Taking German Chamomile along with some medications that are broken down by the liver can increase the effects and side effects of these medications. Before taking German Chamomile, talk to your healthcare provider if you take any medications that are changed by the liver.

Some medications that are changed by the liver include:

- Amitriptyline (Elavil);

- Haloperidol (Haldol);

- Ondansetron (Zofran);

- Propranolol (Inderal);

- Theophylline (Theo-Dur, Others);

- Verapamil (Calan, Isoptin, Others);

- and others.

 Interactions

We currently have no information for Roman Chamomile Interactions.

 Dosing

The following doses have been studied in scientific research:

 Adult

 

© By Mouth
Q For indigestion (Dyspepsia)

 

1 mL of a specific product containing licorice, milk thistle, peppermint leaf, German Chamomile, caraway, celandine, angelica, lemon balm, and clown's mustard plant (Iberogast; Steigerwald Arzneimittelwerk GmbH) has been taken three times daily for 4 weeks. Also, 1 mL of another specific product containing licorice, milk thistle, peppermint leaf, German Chamomile, caraway, celandine, angelica, and lemon balm (STW-5-S, Steigerwald Arzneimittelwerk GmbH) has been taken three times daily for 4 weeks. In addition, 1 mL of a specific product containing clown's mustard plant, German Chamomile, peppermint, caraway, licorice, and lemon balm (STW 5-II, Steigerwald Arzneimittelwerk GmbH) has been taken three times daily for up to 12 weeks.

 

Q For A Type of Persistent Anxiety Marked by Exaggerated Worry and Tension (Generalized Anxiety Disorder or GAD)

 

Capsules containing 220-1100 mg of German Chamomile extract have been taken daily for 8 weeks.

 

 Children

 

© By Mouth
Q For Diarrhea

 

A specific product (Diarrhoesan, Dr. Loges + Co. GmbH) containing apple pectin and German Chamomile extract has been used for 1-3 days in children 6 months to 6 years old

(“German Chamomile”; WebMD).

 Dosing

The following doses have been studied in scientific research:

 By Mouth

 

© For Migraine Headaches

50-150 mg of Feverfew powder taken once daily for up to 4 months has been used. A dose of 2.08-18.75 mg of a carbon dioxide extract of Feverfew (MIG-99, Schaper & Brümmer GmbH & Co, Salzgitter, Germany) taken three times daily for 3 to 4 months has been used. Mig-RL (Naturveda-Vitro-Bio Research Institute, Issoire, France), a combination of 300 mg of Feverfew and 300 mg of white willow, taken twice daily for 3 months has been used. Specific combination products containing Feverfew and ginger (GelStat Migraine, GelStat Corporation; LipiGesic M, PuraMed BioScience, Inc., Schofield, WI) have been used to treat migraines. Two 2-mL doses have been given under the tongue 5 minutes apart. Each dose has been held under the tongue for 60 seconds before swallowing. A second and possibly third treatment have been used one hour and possibly 24 hours later if the migraine headache pain continues

("Feverfew"; WebMD).

 Dosing

The appropriate dose of Roman Chamomile depends on several factors such as the user’s age, health, and several other conditions. At this time there is not enough scientific information to determine an appropriate range of doses for Roman Chamomile. Keep in mind that natural products are not always necessarily safe and dosages can be important. Be sure to follow relevant directions on product labels and consult your pharmacist or physician or other healthcare professional before using

(“Roman Chamomile”; WebMD).

:  Other Descriptions _

 Scientific Classification

…:

(“…”; www.wikipedia.com).

 

 APG IV Classification

…:

(“…”; www.wikipedia.com).

 Genome

(“…”; www.wikipedia.com).

 

 Gardening

 …

(…).

:  Images _

 Abbreviation

  • APA

Peirce, A., The APhA Practical Guide to Natural Medicines, Stonesong Press Book, Wm. Morrow & Co., Inc., New York, 1999.

  • BGB

Blumenthal, M., Goldberg, A., and Brinckmann, J., Herbal Medicine — Expanded Commission E Monographs, Integrative Medicine Communications, Newton, MA, 2000.

  • CAN

Newall, C.A., Anderson, L.A., and Phillipson, J.D., Herbal Medicine — A Guide for Health-Care Professionals, The Pharmaceutical Press, London, 1996.

  • HHB

List, P.H. and Hohammer, L., Hager’s Handbuch der Pharmazeutischen Praxis, Vols. 2–6, Springer-Verlag, Berlin, 1969–1979.

  • KOM

Blumenthal, M. et al., Eds., The Complete German Commission E Monographs: Therapeutic Guide to Herbal Medicines, American Botanical Council, Austin, TX and Integrative Medicine Communications, Boston, MA, 1998.

  • MAB

Mills, S. and Bone, K., Principles and Practice of Phytotherapy, Churchill Livingstone, Edinburgh, 1999.

  • PH2

Gruenwald, J. et al., PDR for Herbal Medicines, 2nd ed., Medical Economics Co., Montvale, NJ, 2000.

  • PHR

Fleming, T. et al., PDR for Herbal Medicine, 1st ed., Medical Economics Co., Montvale, NJ, 1998.

  • SHT

Schulz, V., Hansel, R., and Tyler, V.E., Rational Phytotherapy — A Physician’s Guide to Herbal Medicine, 3rd ed., 1st English ed., translated by Telger, T.C., Springer Verlag, Heidelberg, 1998.

  • WOI

Council of Scientific and Industrial Research (CSIR), The Wealth of India: A Dictionary of Indian Raw Materials and Industrial Products, 11 vols., CSIR, New Delhi, 1948–1976.

(Duke, James A.; Jo Bogenschutz-Godwin, Mary; duCellier, Judi; Duke, Peggy-Ann K.; “Handbook of Medicinal Herbs”; 2002).

:  References _

:  References _

1 - “Roman Chamomile”; WebMD.

2 - “Feverfew”; WebMD.

3 - “German Chamomile”; WebMD.

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت ایتوک پارسه جم می باشد .

هرگونه کپی برداری از این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد .

eyetwitterpinterestlinkedininstagramtumblrpaper-plane-o