Menu
لوگو-گیاگانی
گیاگانی ، بومادران
گیاگانی ، اولین سایت مرجع گیاهان دارویی در ایران
بازدیدها
1452
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...
انگلیس

نام های دیگر :

اسم علمي : Achillea Millefolium 
فارسی : بومادران – بوی مادران - بوماران - بورمادرن - بی مادران - الف ورقه - علف هزار برگ - هزار برگ
بابونه گاوی - برنجاسف - برنجاسب - بعيثران - ارمواز - ارطماسيا - اخيليا - قیصوم - تراسک - تاج الملوک - حزن بل - ژابيثر – ژابینر
این گیاه را علف هزار برگ هم می نامند
عربی : حزنبل ، ام الف ورقه - حبق الراعي - زهرة القنديل
انگلیسی : Yarrow Nosebleed - Sanguinary Thousand - leaf - Milfoil
فرانسه : Herbe au charpentier، Herbe a la coupure - Millefeuille 
آلمانی : Tausend – augbraum ، Gemeine Schafgarbe ، Achillenkraut
ایتالیائی : Erba pennina Erba de carpentieri - Sanguinella Millefoglio 


بخش های دارویی :

همه اجزا این گیاه مورد استفاده طبی دارد .
قسمت مورد استفاده آن سرشاخه های گلدار آن است که دارای بوی معطر و طعم کمی تلخ می باشد .
گل های بومادران (گل آذینهای خشک شده و بخش های هوایی گیاه که در زمان گلدهی جمع آوری و خشک می شوند.


موارد مصرف :

بومادران نافع بیماریهای : سکسکه ، درد شکم و روده ، درد کپل ، تنگی نفس ، سختی ادرار ، سنگ کلیه و مثانه ، کرم معده ، سرگیجه ، رسوبات رگها و اجزاء بدن ، زخم ، ضعف بویایی ، مالیخولیا ، نفخ ، ورم ، روماتیسم ، زکام ، نزله ، مسمومیت ، سیاتیک ، درد مفاصل ، تب بلغمی ، ورم رگها ، سخت زانی ، ضعف رحم ، قولنج ، صرع و ... میباشد .
این گیاه در جریان انداختن قاعده های زنانه تاثیر دارد بدون این که کمترین زیانی برای دستگاه بدن داشته باشد .
خواص این گیاه نیرو بخش است .
بومادران گیاهی صفراآور، ضدباکتری ، قابض و ضد اسپاسم است . این اثرات مربوط به گوایانولیدها و ژرماکرونولیدهای موجود در گیاه هستند . فلاونوییدهای موجود در گیاه مذکور اثر ضد اسپاسم دارند ، حال آن که فراکسیون پروآزولن حاصل از این گیاه اثر ضدآماس و ضد التهاب دارد . اثرات مزبور احتمالا ناشی از اندر کنش های بین ترکیبات متفاوت ( مانند کامازولن و فلاونوییدها ) می باشد .
موارد تأیید شده به وسیله کمیسیون E - کم اشتهایی - سوء هاضمه ( ناراحتیهای ضعیف و توأم با اسپاسم دستگاه گوارش )
در طب سنتی از آن به عنوان بند آورنده خونریزی برای درمان بیماری هایی مانند خونریزی ناشی از بواسیر
گیاه مزبور یکی از اجزاء داروهای صفراآور و درمانگر اختلالات مجاری صفراوی است .
همچنین از آن به عنوان نوعی داروی کمکی در بسیاری از دیگر فرآورده های دارویی همچون فرآورده های ملین ، ضد سرفه ، درمان کننده بیماریهای زنانه ، داروهای قلبی و ضد واریس استفاده میشود .
این گیاه بطور خاص تب بُر است . ضماد آن جهت درد سینه مفید است . بُخور و جوشانده آن براي درمان زکام مفید است ، پس در
زمان سرماخوردگی بسیار مفید است .
ادرار را زیاد می کند ، در نتیجه براي سنگ هاي کلیه مفید است .
ماساژ دادن محل درد با روغن بومادران یا گذاشتن سوخته آن بر روي محل زخم ، موجب تسکین درد و جلوگیري از خونریزي می
شود.

طب هومئوپاتی : واریس ، خونریزی شریانی ، تشنج
سرشاخه های گلدار و برگ بومادران ، به علت دارا بودن اسانس و مواد مؤثره مختلف ، اثر مقوی ، نیرودهنده ، رفع تشنج ، بند آورنده خون و التیام دهنده زخم ها و جراحات دارد .
در قرون اولیه ، از بومادران در مراسم سحرو جادو استفاده بعمل می آورده اند .
در قرون وسطی ، بومادران رابرای درمان ، بیخوابی ، اختلالات بینائی ، وجود خون در ادرار ، أخلاط خونی ، و غيره بکار می برده اند . استفاده از آن برای مصارف درمانی از این زمان به بعد رو به افزایش گذاشت بطوری که تدریجا علاوه بر موارد مذکور ، از آن برای رفع بیماریهای عدیده نظير قولنج های کبدی و کلیوی ، بواسیر و غیره استفاده می شده است و با آنکه در قرن حاضر ، تدریجا استفاده از آن متروك گرديده ، معهذا بررسی های علمی جدید ، ضمن تأیید برخی از اثرات درمانی بومادران ، جای آنرا در ردیف گیاهان داروئی مفید ، محفوظ نگهداشته است .
بومادران به علت دارا بودن تانن و مواد تلخ و عطری ، بر روی سلسله اعصاب و قلب نیز اثر می نماید بطوری که در موارد درمانی مختلف مانند خستگی عمومی - ورم ۔ ماهیچه های دل و همچنین در بیماریهای عصبی مانند ضعف اعصاب ، هیستری ، صرع وقولنج های تشنج آور نتایج مفید میدهد .
بررسی های Flamm و Kloeber درسال ۱۹۳۶ نشان داد که شیره تازه گیاه درآنژین ۔ دوبوآترین ( آنژین صدری ) ، احساس گرفتگی ناگهانی و درد قلب و همچنین خواب رفتن دست ، نتایج مفید میدهد .
مصرف شیره تازه گیاه موجب می گردد که اثر قابض برروی مخاطها ظاهر شود و موجبات رفع احتقان و تسکین ناراحتیهای اعضای ملتهب فراهم گردد و با این عمل ، ارزش آن در درمان بواسير ، شقاق ، و ترك ناحیه مقعد و نوك پستان ، مسلم شود . بررسی های جدید نشان داده که با مصرف بومادران ، از ترشحات مخاط رکتوم نیز که خود موجب پرخونی و تورم ناحیه دردناك بواسیر می شود ، جلوگیری بعمل می آید .
بومادران به علت اثر مدر که دارد در ازدياد حجم ادرار و دفع سنگ کلیه نیز مؤثر است بعلاوه باد شکن و تب بر می باشد.


روش مصرف :

دمکرده پانزده گرم از گیاه برنجاسف در یک لیتر آب دل بهم خوردگی را رفع میکند .
خواص این گیاه قاعده آور و نیرو بخش است و باید شاخه های گلدار آن خشک شده باشد . به مقدار پانزده تا چهل گرم در یک لیتر آب جوش مدت ده دقیقه دم کرده ، مصرف نمود .
دمکرده بیست گرم از گیاه برنجاسف یا بومادران در یک لیتر آب سرگیجه و ضعف قوا را درمان می کند . دمکرده پانزده گرم گل برنجاسف درد اعصاب را تسکین می دهد .
این گیاه به صورت موضعی و جهت حمام دادن پایین تنه به منظور کاهش دردهای زیر شکم بانوان و جهت تسکین اختلالات کبدی و نیز التيام زخمها به کار برده می شود .
از بومادران پودر شده جهت مصارف خوراکی و حمام نشیمن گاه، به صورت چای ها و سایر فرآورده های جالينوسی و جهت مصارف موضعی به صورت حمام نشیمنگاه استفاده می گردد . شیره حاصل از فشردن گیاه تازه نیز برای مصارف خوراکی به کار برده میشود . این داروی گیاهی در تهیه فرآورده های استاندارد شده صفراآور و مؤثر در درمان بیماریهای کیسه صفرا ، مورد استفاده قرار گرفته ، به علاوه از آن به عنوان یکی از اجزای بسیاری از فرآورده ها مانند مسهلها ، ضد سرفه ها ، فرآورده های مورد استفاده در امراض زنانه ، داروهای قلبی و فرآورده های مرتبط با رگهای واریسی استفاده میشود .
جهت تهیه چای، ۲ گرم از داروی پودر شده در آب جوش ریخته شده ، به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در ظرف سربسته نگاه داشته شود ، سپس صاف گردد . جهت حمام های موضعی نیز می بایست از ۱۰۰ گرم پودر بومادران در ۲۰ لیتر آب استفاده نمود .
دم کرده : روزانه ۳ تا ۴ بار و در فواصل بین وعده های غذایی یک فنجان از چای تازه تهیه شده گیاه میل گردد . جهت مصارف موضعی ۱۰۰ گرم گیاه در ۱ تا ۲ لیتر آب ریخته شده ، پس از گذشت ۲۰ دقیقه مایع حاصل به آب درون وان افزوده گردد .
طب هومئوپاتی : ۵ تا ۱۰ قطره ، ۱ تا ۳ بار در روز ، یک قرص و یا ۵ تا ۱۰ گلبول . یک میلی لیتر محلول تزریقی به صورت زیرجلدی یک بار در هفته . 
دم کرده سرشاخه گلدار بومادران ، در رفع گاستریت های حاد و مزمن ، رفع نفخ و ترش کردن غذا ، اثر نافع ظاهر می کند ضمنا سوء هضم های ناشی از نفخ را از بین می برد .
مصرف جوشانده های غلیظ بومادران در بعضی نواحی ایتالیا جهت درمان تب های نوبه ای بین مردم معمول می باشد .
در استعمال خارج ، شیره تازه یا دم کرده آن در آب ، اثر التیام دهنده زخمها ، اولسرها ، خراش و شگاف پوست بدن ، ناحیه مقعد و نوك پستان دارد .
اسانس بومادران ، از داروهای مؤثری است که دردهای عصبی و همچنین رماتیسمی را آرام می کند .
در قدیم ضماد بومادران یعنی برگ هاي تازه آن را که با روغن ترمس ( باقلاي مصري ) مخلوط بوده ، بر روي محل کچلی یا
روي صورت مردان جوان براي رویش مو قرار می دادند .
جوشانده سرشاخه گلدار آن براي رفع دردهاي قاعدگی مفید است .
ضماد بومادران براي درد سینه و انواع سردرد استفاده می شود .
خوردن آن باعسل انواع کرمهاي معده رابیرون میکند .

در دامپزشکی ، از جوشانده های غلیظ آن می توان برای رفع خون در ادرار و رفع جرب گوسفندان و غیره استفاده بعمل آورد .
دم کرده ۱۰ تا ۲۰ گرم سرشاخه گلدار یا برگ درنیم لیتر آب ( این دم کرده چون سريعا فاسد و تیره رنگ می شود باید همیشه به مقادیر کم تهیه گردد ) به مقدار ۱ تا ۳ فنجان در روز - شیره تازه گیاه به مقدار 5۰ تا ۱۰۰ گرم در روز - تنطور یک پنجم به مقدار ۳۰ تا 50 قطره در روز .
در استعمال خارج ، از جوشانده ۳۰ تا 60 در هزار سرشاخه گلدار گیاه برای تهیه لوسیونها ، حمام و همچنین بکار بردن آن به صورت تنقیه استفاده بعمل می آید . با افزودن ۲ گرم اسانس بومادران به 45 گرم پماد کامفره ، نوعی پماد برای مالیدن بر روی محل دردناك رماتیسم ، تهیه میشود. 

جوشانده ۳۰ تا 40 درهزار بومادران اگر بر روی پوست سر مالیده شود ، از ریزش موی سر جلوگیری به عمل می آورد .
بومادران و يا اسانس آن ، مخلوط در روغن کنجد ، نوعی کرم بهداشتی (Cremes) جهت تأمین سلامت پوست در مقابل نور خورشید تهیه می شود . این کرم را به مقادیر مناسب به پوست بدن اثر می دهند .
گیاه بومادران را دم کرده و آب صاف کرده ی آن را بنوشید که محرک ، تونیک ، مقوی و تب بر است ، فشار خون را کم می کند ، قاعده آور می باشد ، ضد هیستری است ، برای رفع سرماخوردگی و گرفتگی مجاری تعریق مفید می باشد .
پانزده تا چهل گرم از آن را در یک لیتر آب جوش ده دقیقه دم کنید و آب صاف کردهی آن را روزی سه فنجان به نوبت بنوشید . ترشحات زنانه را برطرف می کنند ، مقوی اعصاب عضله ی قلب است ، از پیشرفت سرطان جلوگیری میکند ، ضدسرگیجه است ، ضد ترومبوز مغزی می باشد ، مدر بول و حیض است ، ضدانگل ژیاردیا و ضد خونریزی رحم میباشد ، برای آسان زاییدن مصرف می شود ، برای تنظیم و باز کردن قاعدگی به کار می رود ، درمان کنندهی زخم معده و اثنی عشر است ، تب بر و بادشکن می باشد ، برای درمان صرع ، سرسام ، سینه درد ، زکام ، آنفلوانزا و قولنج کلیوی مفید است ، برای رفع ورم پستان ، بی خوابی ، خستگی عمومی و ضعف ماهیچه های قلب مؤثر می باشد ، برای درمان بواسیر و جلوگیری از خون ریزیها نافع است ، هضم کننده ی غذاست ، رقیق کننده ی خون و ضدلخته شدن خون در عروق میباشد مخصوصا در ناحیه ی قلب و مغز ، لطیف کنندهی بدن است ، شن کلیه و مجاری ادرار را دفع میکند ، مسمومیت یعنی اسهال و استفراغ را مداوا میکند ، قبض کننده و اشتها آور می باشد ، ضدتشنج و مقوی اعصاب است ، ضایعات ریوی را برطرف می کند ، برای درمان دل درد و نزله های روده مفید می باشد ، برای رفع ضعف رحم مفید است و عمل این عضو را به حالت طبیعی رجعت میدهد .
اگر دو مثقال از آن را بجوشانید و بخورید و در آب جوشانده ی آن بنشینید ، برای رفع حبس البول ، حیض ، عسر ولادت مفید است .
چهل روز صبح ناشتا هربار دو مثقال از آن را دم کنید و آبش را بنوشید . زخم معده را درمان میکند . 
خوردن دو درم کوبیده ی خشک آن با عسل جهت اخراج اقسام کرم معده و حب القرح مجرب است .
آن را با گل بابونه به اندازه ی مساوی بپزید و در حمام بر کمر ببندید . کمردرد زن تازه زاییده را تسکین میدهد 
استنشاق آب جوشاندهی آن همراه با مالیدن آن به پیشانی ، برای درمان زکام ، تخلیه ی عفونت سینوسها و تسکین انواع سردرد مفید است .
عصاره ی آن را با وازلین مخلوط کرده بمالید . برای رفع زکام و دردهای رماتیسمی مفید است . اما اگر با روغن باقلای مصری مخلوط و هر شب مالیده شود ، کوسه را درمان میکند . 
اگر عصاره ی آن با روغن بادام تلخ ترکیب شده و در گوش چکانده شود ، صدای گوش را برطرف میکند . 
اگر با عسل مخلوط و شبها مالیده شود ، پف کردگی زیر چشم را برطرف می سازد .
آن را با مریم گلی به اندازه ی مساوی دم کنید و آب صاف کردهی آن را بنوشید . دردهای قاعدگی را تسکین می دهد .
بخور آن در موقع جوشیدن ، زکام را مداوا میکند . 
برای درمان زخم سر پستان یا شقاق مرتب با آب جوشانده ی آن موضع را بشویید . بهبود می یابد
به صورت حمام جهت رفع تعریق استفاده می گردد.


عوارض جانبی :

اسراف در خوردن آن باعث سردرد و سرگیجه میشود .
بومادران مضر کلیه است و مصلحش انیسون می باشد .
بومادران قدرت ضعیف تا شدیدی برای حساسیت زایی منجر به ایجاد درماتیت تماسی دارد .
استفاده از این گیاه در دوران بارداری ممنوع است . این گیاه حاوی سم عصبی توجون است ، از اینرو مصرف آن طی دوران شیردهی ممنوع است .
مهمترین ترکیب عامل ایجاد حساسیت موجود در گیاه مزبور نوعی سسکوییترپن لاکتون به نام آلفا- پروکسی آكفولید است
اعتقاد بر آن است که بومادران خاصیت مسقط جنین دارد .


تداخلات دارویی :

تداخلهای بالقوه آهن : در صورت تجویز بومادران با فراورده های آهن دار، امکان ایجاد کمپلکس بین تانن های موجود در گیاه و آهن وجود دارد و همین امر منجر به ایجاد کمپلکسهای نامحلول غیرقابل جذب می گردد که ممکن است سبب بروز اثرات ناخواسته بر اجزاء تشکیل دهنده خون شود .
تدابیر بالینی : لازم است به مصرف کننده های مکمل های غذایی حاوی آهن توصیه گردد بین مصرف مکمل های مزبور با بومادران ۱ تا ۲ ساعت فاصله بگذارند .


رویشگاه :

نواحی کوهستانی و جنگل گلستان است .
زیر گونه های متعددی از این گیاه در مناطق مختلف یافت می شود . رویشگاههای بسیار مهم آن شامل مرکز ، شرق و جنوب شرقی اروپا و همچنین ارتفاعات جنوبی آلپ از سوییس تا بالکان میباشند . پراکنش در ایران : گلستان ( گرگان ، بندر ترکمن ) ، مازندران ( تالار ، چالوس ، کلاردشت ، پل زنگوله ، پل گدوک ، قمرود بالا ، سیاه بیشه ، کندوان )، آذربایجان (بین اسالم و خلخال ، ليسر ، زنوز ، کلیبر ، ماکو ، راژان ، خان گلی ، قطور ، ارومیه ، سلوک ، قاسم لو ، سیاه چشمه ، خمسه )، کردستان ( گردنه خان حسن ساران ، بیجار ، چهل چشمه )، همدان ( همدان )، تهران ( دماوند ، تهران ، پلور ، لار ، شهرستانک ، آبگرم ، کرج ، پل سفید ) ، قزوین
بین گچسر و گجره و سمنان ( ۹۰ کیلومتری کوههای کلور )، شاهرود گردنه النگ
پراکندگی این گیاه بیشتر در منطقه البرز و در آذربایجان است
نواحی کوهستانی رزوند ، اطراف دماوند ، نواحی مختلف رشته جبال البرز ، نواحی شمالی اوشان ، راه بیورزن به چرم کش در ارتفاعات 850 تا ۱۱۰۰ متری در دامنه های آفتاب گیر و امتداد آن تا کبوتر چاك . اشترانکوه ، ارومیه ، تبریز، پلور در ارتفاعات ۲۱۰۰ متری ، راه گرگان به مشهد ، جنگل گلستان 


ترکیبات شیمیایی :

بومادران دارای مواد : هتروزید ، آکی لنین ، اینولین ، فیتوسترول ، تانن ، اسید فرمیک ، اسید و الرينيک ، اچلیتن و... می باشد .
سرشاخه گلدار بومادران ، دارای اسانس ، نوعی هتروزید مولداسید ۔ سیانیدریک به مقدار ۳ میلیگرم درصد ، یک گلوکوالکالوئید به نام آکیلئين achilleine ، اینولین ، مواد چرب ، مواد مومی ، یک فیتوسترول ، تانن ، اسید آکونی تیک ( اسید آکیلئیک ) ac . achilleique و غيره است.
اسید آکونی تیک - اسیدا کوئی ستیک equisetic acid ، اسیدسیترید یکcitridic acid - اسید آکیلئيك achilleic acid ، به فرمول C6H6O6و به وزن ملکولی 11/174 است و در اعضای گیاهان مختلفی ، متعلق به تیره های متفاوت یافت میشود . 
ترکیب شیمیایی دو نوع سسکی ترین لاکتون - مادهی کامازولن - دی استیل ماتریکارین - آکیلئین - کولین- 
مواد چرب - سیترال - سیترولن - آزولن - کاماژلین - آکالیپثل - بورنئول - لینالول - ژرانیون
گلوکوآلکالوئین - لاکتون - اکیلئين - سینئول - کانالین - بنرلین - آلامين - تانن - ترپینال - آبیژنین - هیئریئل . نیاسین - سینول - آزولن - آژلن - تانن - اسید سیانیدریک - اکسیلئین اسید - سالسیلیک اسید


شرایط نگهداری :

نگهداری این گیاه را می بایست دور از نور و رطوبت قرار دارد. اسانس بومادران نیز نباید در ظرفهای پلاستیکی نگهداری شود . حداکثر ۶ ماه بهترین اثر دارویی را دارد . 

توضیحات تکمیلی :

مزاج بومادران گرم و خشک در درجه دوم می باشد .
در روایتی از امام صادق ع آمده است که بو کردن قیصوم در حالت احرام اشکالی ندارد.
قیصوم را بعضی بومادران و بعضی از انواع بومادران گفته اند . برنجاسف را بعضی بومادران گفته اند و بعضی هم از خانواده آن گفته اند .
گیاهی از تیره مرکبات دارای ساقه های بلند و برگهایش بسیار بریده و گلهایش خوشه ای مرکب است . ارتفاعش تا ۷۰ سانتی متر می رسد . رنگ گلهایش سفید یا صورتی و گلبرگهایش ریز و خوشبو است زهرة القنديل ، علف هزار برگ .
کاپیتولهای کوچک و متعدد آن ، که به طول 4 تا ۸ میلیمتر و به عرض ۲تا 5 میلیمتر می باشد وضع مجتمع به صور گل آذین دیهیم دارند و هریک از آنها دارای دو نوع گل ، می باشند یکی زبانهای و سفید رنگ و دیگری لوله ای و واقع در ناحیه وسطای کاپیتولهاست . گلهای کناری آن تحت اثر شرایط مختلف محیط زندگی ممکن است به رنگ مایل به ارغوانی نیز در آیند .
سرشاخه های گلدار گیاه وحشی را در فاصله خرداد تا مردادماه که گلها ظاهر می گردند ، میچینند و سپس به صورت بسته های کوچک در آورده در محلی از انبار به حالت آويخته نگاه میدارند تا خشک گردند . در بعضی نواحی از ریشه گیاه نیز استفاده درمانی به عمل می آورند که در اینصورت ، باید پس از گل دادن گیاه ، آنرا از زمین خارج کرده ، ریشه را پس از قطع کردن از ساقه و شستن ، به صورت قطعاتی در آورد و سپس طبق معمول ، در محل مناسب خشک نمود .
گل و میوه : براکته ها همپوشان و بلند هستند . هر کلاپرک دارای ۵ گلچه زبانهای کوچک و ماده است . گلچه های لوله ای ، سفید مایل به زرد و نر ماده هستند . میوه فندقه ای به طول 5/1 تا ۲ میلی متر و فاقد کرک میباشد . برگها، ساقه و ریشه : ارتفاع این گیاه 1/0 تا 5/1 متر بوده ، دارای ریزومی سخت و افقی در زیر زمین می باشد . ساقه ساده، افراشته و کرکدار است . 
اطراف کاپیتولها را ، انولو کری مرکب از براکته های پوشیده از كرك فرا می گیرد که کناره آنها ، به رنگ قهوه ای روشن یا تیره با ظاهر مشخص است . تعداد گلهای زبانهای هر کاپیتول از 5 یا 6 تجاوز نمی نماید. 
از کلیه قسمتهای این گیاه ، بوی قوی استشمام میشود بطوری که به مجرد دست زدن به اعضای گیاه ، این بو احساس می گردد . 
بومادران ازگیاهانی است که تاریخ استفاده از آن برای درمان بیماریهای باید به زبانهای خیلی قدیم نسبت داده شود زیرا اگر به علت همراه بودن آن با گونه های مشابه ، این تردید پیش می آید که آیا گیاه مورد استفاده مردمان قدیم ، همان گونه اصلی بومادران بوده است يا نه ، مناطق عاری از گونه های مشابه آن نیز وجود داشته است که این گیاه به همان نام بومادران به مصارف درمانی عدیده می رسیده است .
بومادران به صورت دوگونه فرعی در نواحی مختلف ایران به شرح زیر نیز وارد شده است :
الف : subsp-millefolium : گرگان. شاه کوه، بندرشاه، مازندران: دره تالار در ۲۳۰۰ متری، قمرود بالادر 2500 متری، پل گدوك در ۲۰۰۰ متری ، دره چالوس ، بین ولی آباد و پل زنگوله در ۲۲۰۰ متری ، سیاه بیشه در ۲۱۰۰ متری، دامنه های شمالی جنگل کندوان در 2400 متری، کلاردشت . مغرب ایران. آذربایجان: بين اسالم و خلخال در ۲۱5۰ متری، لیزار در 4۲ کیلومتری مغرب نور در ۲54۰ متری، کاليبار در ۱6۰۰-۱۷۰۰ متری، پیراحمد در ۲۳۰۰ متری، خان گلی در ۲۰۰۰ متری، قطور، رضائیه، قاسملو در ۲5۰۰ متری، سیاه چشمه در ۲۲5۰ متری، چاهریک، شاهپور در 1240 متری. خمسه: بین سلیمانیه وقيدار در ۱۸5۰ متری، گردنه خان حسن سارلان در ۱۹۰۰ متری، جنوب شرقی بیجار در ۲۲۰۰ متری، چهل چشمه در 44 کیلومتری شمال شرقی مریوان در ۲۰۰۰ متری ، همدان در ۸ تا ۱۲ کیلومتری جنوب غربی در ارتفاعات ۲۲5۰ متری. اطراف تهران: کوه دماوند اطراف رنه در 2420 متری ، پلور در ۱۹۰۰-۲۰0۰ متری، دره تالار در ۲4۰۰ متری، شهرستانک در ۲۳۰۰ متری، دماوند نزدیک آبگرم در ۲۲۰۰ متری، سنگده در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی پل سفید در ۲۲۰۰-۲5۰۰ متری، قزوین، بین گچسر و گاجره در 2240- 2450 متری، کرج، دامغان سمنان، شاهرود، پسطام.

ب – subsp. elbursensis Hub. Mor 

مازندران: کلاردشت در ۳4۰۰ متری، دره چالوس در ۲4۰۰ متری، پل زنگوله در 2400 متری، اطراف تهران: دیزین، دماوند، پلور، قزوین، کندوان در ۲۹۰۰-۳۰5۰ متری.Jd5 پرورش آن به علت پراکندگی زیادی که گیاه 


مطالب پیشنهادی :اسطوخدوساسطوخدوس ،  یه تقویت کننده مغز و قلبه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
شیره آنغوزه ،  پراز خاصیت های درمانی !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آملهآمله ، ریزش مو و شوره سر رو با هم از بین میبره !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افتیمونافتیمون ،  هزارتا خاصیت داره (یکیش درمان نفخ )!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انجدانانجدان ، موثر و کارآمد برای کلیه و مثانه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آویشنآویشن ، مناسب برای رماتیسم و سیاتیک و ... !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون کبیر ،  پمادش برای اگزما عالیه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون صغیرآبرون صغیر ،  برای سردرد و چشم درد میتونی ازش استفاده کنی!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افسنطین ، کارساز و عالی برای یبوست !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آفتاب پرستآفتاب پرست ، آب دمکرده اش تب رو قطع میکنه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آنیسونآنیسون ،  تو طب سنتی برای سیاه سرفه استفاده میشده !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آرتیشوآرتیشو ،  پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ کیسه صفرا
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انارانار ،  صدا رو صاف میکنه و هزار تا خاصیت دیگه
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت ایتوک پارسه جم می باشد .

هرگونه کپی برداری از این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد .

eyetwitterpinterestlinkedininstagramtumblrpaper-plane-o