Menu
لوگو-گیاگانی
گیاگانی ، دم اسبی
گیاگانی ، اولین سایت مرجع گیاهان دارویی در ایران
بازدیدها
6
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 2٫50 out of 5)
Loading...

نام های دیگر :

انگلیسی : Equisetum arvense L – Horsetail – Equisetaceae - Horsetail Grass
Horsetail Dutch Rushes - Corn Horsetail Bottle - Pipes Horsetail Rush –
Shave Grass Scouring Rush Pewterwork
فرانسه : Prele des champs
آلمانی : Schachtelhalm -
ایتالیائی Coda cavallina : - Rasperella
فارسی : علف هفت بند - دم اسب ۔ در کتاب حشایش آن را کرفس کوهی نامیده اند .
طب سنتی اسلام و ایران : این گیاه در مکتب مذکور به نام « ذنب الخيل » خوانده شده است .
عربی: ذنب الخيل ، امسوخ ، زنب الفرس
ذنب الخيل نوعی لحية التيس است و آن را به سریانی سیستر نامند و آن دم اسبی است .
سریانی : طوررا
یونانی : قباواریس

بخش های دارویی :

قسمت مورد استفاده دم اسب . پایه های نازای و سبز رنگ آن است که دارای ذرات کلروفیل می باشند و یا خشک شده همان بخشهای گیاه .

موارد مصرف :

این گیاه مدری ملایم بوده و در حیوانات آزمایشگاهی اثر ضد اسپاسم دارد . فلاونوییدها و سیلیسیک اسید موجود در گیاه مزبور نیز قابض می باشند . مشخص شده است که گیاه مزبور موجب افزایش میزان دفع ادرار و کاهش غلظت خونی اسید اوریک می گردد که این امر حاصل افزایش کلیرنس اسید اوریک و افزایش ترشح آن از ادرار است . به علاوه گیاه مزبور موجب بهبود وضعیت ترکیبات موجود در پلاسما گردیده ، سبب ترشح کلسیم و اشکال غیرآلی فسفر از طریق ادرار می گردد .
موارد تأیید شده به وسیله کمیسیون E : عفونت مجاری ادرار - سنگ های کلیه و مثانه - زخمها و سوختگی ها از فرآورده های این گیاه به صورت داخلی برای درمان آماس های استاتیک یا پس از جراحی ، همچنین جهت شستشوی مجاری ادرار ، مداوای اختلالات التهابی و باکتریایی بخش تحتانی دستگاه ادراری و نیز درمان سنگ کلیه استفاده می گردد . گیاه مزبور جهت مصارف موضعی به عنوان دارویی کمکی جهت مداوای زخم های دیرجوش به کار برده می شود .
قابض بوده ، در درمان خونریزی بسیار مؤثر است .
در طب سنتی از دم اسب برای درمان سل ، ناراحتی های مربوط به نواحی کلیه و مثانه و نیز به عنوان هماتوستاتیک برای مداوای قاعدگی شدید ، خونریزی های بینی ، معده و ریه استفاده گردیده ، همچنین جهت مداوای شکنندگی ناخن ها ، کم مویی ، درمان بیماریهای روماتیسمی ، نقرس ، جراحات ، تورم ، انواع شکستگی و سرمازدگی استفاده می گردد .
دم اسب ، اثر مدر قوی ، بندآورنده خون ، ترمیم کننده انساج وتأمين کننده عناصر معدنی بدن را دارد بطوری که از این نظر می توان آن را در درمان بیماری سل ، از داروهای مؤثر و مفید به حساب آورد . در استعمال خارج ، دارای اثرضد عفونی کننده والتيام دهنده زخمهاست . در هر حال می توان گفت که با همه ظاهر غیر زیبائی که این گیاه دارد ، باید از گیاهان ارزنده به حساب آید .
جوشانده دم اسب ، ترشحات ادرار را به وضع قابل توجهی افزایش می دهد ، به نحوی که این افزایش بطور متوسط به ۳۰ درصد حالت طبیعی می رسد .
دم اسب داروئی مؤثر در رفع استسقاء وآب آوردن انساج اعلام شد . ضمنا ادامه همین بررسی ها نشان داد که این گیاه ، خاصیت مذکور را در اشخاص سالم ندارد .
مصرف دم اسب ، در موارد اخلاط خونی ، زیادی اسیدیته معده ، وجود قند در ادرار ، عدم دفع ادرار و اسهال توصیه شده است .
SEB KNELPP در سال ۱۸۹۰ میلادی آن را از نظر دارا بودن خاصیت بند آورنده خون ، یک گیاه دارویی بی نظير اعلام داشت .
ترمیم کننده انساج و تأمین کننده عناصر معدنی بدن دارد .
با مصرف دم اسبی در بیماری سل ، اشتهای بیمار زیاد می شود و در نتیجه وزن بدن بالا می رود . تب و عرق شبانه بیماران مسلول به کلی قطع می گردد و باسیل مولد بیماری در اخلاط ، حالت از بین رفته پیدا می کند و در موارد مساعد ، بکلی وجود آن در اخلاط دیده نمی شود .
شیخ گوید : ذنب الخيل ، دم اسب ، شنگ چمنی : گیاهی است در گودالها می روید . گیاه و بویژه افشره اش گیرنده و بسیار خشکاننده و بی آزار بسیار فعال است ، در شفا دادن زخم شگفت آور است ، زخم عصبی را هم شفا دهد ، نافع باد کردگی روده ها است .
امروزه اثر بند آورنده خون را که این گیاه دارد ، مربوط به سیلیس آن میدانند . اثر بالا بردن خاصیت ارتجاعی و مقاومت پوست بدن را دارد و می تواند در مواردی که پوست دست به علت پیدایش حالت مردگی در سلول ها ، كبره می بندد و همچنین در درمان زخم اندامهای سافله بدن ، اثر درمانی مفید ظاهر نماید و ترمیم و سازندگی در بافتها ایجاد کند ، بعلاوه در درمان زخمهای داخلی ، مؤثر واقع شود .

روش مصرف :

چهل گرم از آن را در پانصد گرم آب نیم ساعت بجوشانید و آب صاف کرده آن را در طول روز به مرور بنوشید که معرق ، مدر و قابض است .
در موارد استسقا ، سنگ کلیه و ناراحتی¬های کلیوی تجویز می شود .
برای معالجه ی رماتیسم ، سوزاک و ناراحتی های مجاری ادرار مفید است .
مسکن ، ضد درد و بادشکن می باشد .
برای رفع حالت تب در معده و کبد نافع است .
برای قطع ترشح مفرط زاید بر حد اعتدال عادت ماهیانه مصرف می شود .
بند آورنده ی خون ریزی از اعضای مختلف بدن می باشد و خونریزی رحمی را بند می آورد .
سرفه های مزمن و تنگی نفس را درمان می کند .
برای رفع ورم گرم کبد و اقسام اسهال های گرم در مواردی که تب نباشد ، مؤثر است .
برای درمان زخم روده و جراحت مثانه مؤثر می باشد ، برای رفع اخلاط خونی ، زخمهای واریسی و وجود قند خون در ادرار مفید است .
اگر مدتی خورده یا تنقیه شود ، برای گوشت آوردن فتق و التيام روده قطع شده مفید است .
ضماد آن برای التیام جراحتهای سخت ، عصب قطع شده ، ورم مقعد و ورمهای گرم مفید می باشد .
ریختن گرد آن در بینی برای بند آوردن خونریزی از بینی نافع است . از خاکستر گیاه برای رفع اسید معده و رفع سوء هاضمه استفاده میشود .
ضماد آن در درمان التهابات معده و کبد و نیز استسقا مؤثر است .
از گیاه خرد شده برای تهیه دمکرده ها و دیگر اشکال جالینوسی دارای مصارف خوراکی استفاده می گردد . جهت مصارف موضعی نیز گیاه خرد شده برای تهیه جوشانده ها و دیگر فرآورده های جالينوسی به کار برده میشود .
برای تهیه چای می بایست ۲۰۰ میلی لیتر آب جوش را به ۲ تا ۳ گرم از گیاه افزود و به مدت ۵ دقیقه جوشاند ، بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را صاف کرد .
جهت تهیه دمکرده می بایست به ازای هر فنجان آب ، از 5/1 گرم دارو استفاده نمود . عصاره مایع (۱ به ۱) گیاه مزبور نیز با استفاده از الكل ۲۵ درصد تهیه می شود .
مقدار متوسط مصرف روزانه این گیاه جهت مصارف خوراکی ۶ گرم است . طی دوران مصرف گیاه مزبور می بایست مقادیر کافی مایع مصرف نمود .
در صورت استفاده از این گیاه به صورت دمکرده ، مقدار مصرف آن ۲ تا ۴ گرم می باشد .
مقدار مصرف عصاره مایع ۱ تا ۴ میلی گرم و ۳ بار در روز است .
چای این گیاه نیز با افزودن یک فنجان آب به ۲ تا ۳ گرم گیاه تهیه شده و می بایست در طول روز مکررا بین وعده های غذایی نوشیده شود .
مقدار مصرف توصیه شده گیاه مزبور در مصارف موضعی ۱۰ گرم گیاه در هر لیتر آب ، جهت استفاده در کمپرس ها می باشد .
طب هومئوپاتی : ۵ قطره، یک قرص یا ۱۰ گلبول هر ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ( در موارد حاد ) و یا ۱ تا ۳ بار در روز (در موارد مزمن ) ۱ تا ۲ میلی لیتر از محلول تزریقی به صورت زیرجلدی ، ۳ بار در روز
بررسی دانشمندان مختلف نشان داد که شیره گیاه تازه ، اثر فوری و قاطع در بند آوردن خون دارد . با به کار بردن آن ، خون دماغ رفع می شود و استفراغهای خونی و کلیه خونرویهای داخلی ، اعم از ریوی یا احشائی و رحمی ، بدون آنکه فشار خون ، کم یا زیاد گردد ، درمان می پذیرد . در درمان بیماری های مذکور ، می توان جوشانده گیاه را مورد استفاده قرارداد .
در استعمال خارج ، جوشانده این گیاه به صورت غرغره یا لوسیون و یا کمپرس و غیره به کار می رود . غرغره جوشانده دم اسب ، اثر قطعی در رفع درد گلو دارد . لوسیون آن در رفع التهاب چشم مؤثر است و اگر از راه بینی بالا کشیده شود ، خون دماغ را سریعا برطرف می سازد کمپرس آن بر روی زخم یا ضرب دیدگی اعضاء ودر رفع بیماریهای جلدی مانند سودا وخارش ، همچنین ضایعات سرطانی و استخوانی ، اثرات مفید ظاهر می کند .
جوشانده ۳۰ تا ۵۰ گرم گیاه خشک در نیم لیتر آب که پس از نیم ساعت جوشیدن ، در 3 مرتبه در 24 ساعت مصرف گردد .
چون برگ آن باریک سائیده با سرکه بر زخمهای بد ضماد کنند نفع بخشد و چرک و زرد آب از آن بیرون آید . ضماد برگ آن سستی عضله و قطع عصب را نافع است و محلل ورم گرم و مسکن گرمی ورمهاست . چکاندن آن در بینی و مالیدنش بر پیشانی خون دماغ را قطع میکند .
نوشیدن بیخ یا نبات آن نافع سرفه کهنه گرم ، تنگی نفس و ضماد آن نافع فتق است و گویند : چون برگ آن را با آب گوشت ( ماء اللحم ) بیاشامند قطع زخم روده ، معده ، کلیه و مثانه می کند . ضماد آن نافع ورمهای معده ، جگر ، استسقا ، ورم از گرمی در مقعد است و جهت سیلان خون عارض زنان بغایت نافع می باشد . خوراک آن یک درم ( 4/2 گرم) و مولد سودا ، مصلح : شکر و روغن بادام ، بدل آن انجبار و گویند طرائیت است .
گرد گیاه به مقدار یک تا 2 گرم قبل از شام و نهار به عنوان تامین عناصر معدنی بدن و به مقدار 5/0 تا یک گرم در ۴ یا ۵ دفعه قبل از شام و نهار و به عنوان بند آورنده خون مصرف شود .
شیره تازه گیاه به مقدار ۲۰ تا ۳۰ گرم ، جهت بند آوردن خون ، در استعمال خارج ، جوشانده یک کیلوگرم گیاه در یک لیتر آب ، جهت استفاده به صورت کمپرس یالوسيون مصرف می شود .

عوارض جانبی :

مولد سودا می باشد ، این گیاه باید دور از دسترس کودکان قرار گیرد ، مادران شیرده از خوردن آن پرهیز کنند ، به علت اینکه موجب نقایص مادرزادی میشود ، زنان باردار باید از مصرف آن اجتناب کنند ، اگر در حین مصرف ناراحتی از قبیل اختلال در معده و اسهال ایجاد شد ، باید از مقدار مصرف آن کاسته شود یا به کلی مصرف قطع گردد .
مصرف این گیاه توسط بیماران مبتلا به آماس ناشی از اختلالات عملکرد قلب و کلیه ممنوع است .
تا کنون هیچگونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده است . با این وجود می بایست قبل از مصرف آن به عنوان افزودنی به آب حمام ، در صورت وجود بیماری هایی مانند جراحت های وسیع پوست ، آسیب های حاد پوستی دارای منشأ ناشناخته ، بیماریهای عفونی توأم با تب ، هیپرتونی و نارسایی قلبی با پزشک مشورت شود .
استعمال زیاد آن اعصاب را سست می گرداند و مصلح آن خمير بنفشه است .

تداخلات دارویی :


رویشگاه :

این گیاه در سرتاسر اروپا یافت گردید . در آسیا از جنوب تا ترکیه و ایران رویش داشته ، در هیمالیا ، مرکز و شمال چین و ژاپن نیز یافت می گردد .
پراکنش در ایران : گلستان ( بندر گز ) ، آذربایجان ( تبریز ) ، زنجان ( زنجان ) ، همدان ( الوند ). در مناطق شمال ، گرگان ، پیربازار رشت - سواحل جنوبی - مرداب خزر ، زنجناب

ترکیبات شیمیایی :

فلاونوییدها ( به میزان 6/0 تا 9/0 درصد ) شامل کوئرستین - گلوکوزید ، کمپفرول – سوفوروزید - لوته اولین -گلوکوزید - ژنکوانین - گلوکوزید - اپی ژنین – گلوکوزید - کمپفرول و دی گلوکوزید ، کمپفرول - مالونیل - گلوکوزید - استرهای کافئیک اسید (حدود یک درصد) شامل کلروژنیک اسید ، دی کوفئويل مزو - تارتاریک اسید سیلیسیک اسید تا حدی محلول در آب 5 تا 7 درصد ). آلکالوییدهای پیریدینی شامل نیکوتین (به مقدار جزیی )، پالوسترین (در گامتوفیتها و ریزوم استيرول پیرون گلوکوزیدهایی از قبیل اکویستوم پیرون ).
قسمتهای مختلف این گیاه دارای اسیدسیلیسیک ، اکسالیک ، مالیک واكونی تیک ، یک ماده تلخ ، یک ماده رزینی ، به مقادیر کم از مواد چرب ، املاح آلومینیوم و پتاسیم و نوعی ساپونین به نام اکوئی ستین equisetine است . ماده اخیر بر اثر تجزیه به اکوئی ستوژنین equisetogenine ، فروکتوز و آرابینوز تبدیل میشود . خاکستر این گیاه دارای70 درصد سیلیس است که مقدار آن در گیاه تازه از 3 تا 16درصد ولی درگیاه خشک از 5 تا 7 درصد ، نوسان پیدا می کند ولی آنچه مسلم است آن است که مقدار آن در گیاه مسن و نمونه هائی که در خاك رس رشد پیدا نموده باشند ، زیادتر است . مقدار اسید سیلیسیک محلول نیز در گیاهان جوان ، از اسید سیلیسیک غیر محلول زیادتر است . اسیدهای محلول و موجود درگیاه ، به حالت محلول واقعی و به دو صورت ساده یا به حالت ترکیب وجود دارند و چنین اعلام داشت که باید آنها را فعال تر از مواد مشابه خود به حالت کلوئیدی دانست .
بررسی های مختلف نشان داده است که در اعضاء مختلف این گیاه ماده ای به نام دی ۔ متیل سولفون dimethyl Sulphone وجود دارد . دی متیل سولفون Dimethyl Sulphone متیل سولفونيل متانmethylsulphonilmethane)، به فرمول C2H6O2S و به وزن ملکولی 33/94 است . در اعضاء گیاهان پست مانند Equisetum arvense L وهمچنین در قشر فوق کلیه (adrenal cortex) دامها یافت می شود و استخراج شده است .
دی متیل سولفون، به حالت متبلور به دست می آید. در گرمای ۱۰۹ درجه ذوب می شود . در آب ، متانول، اتانول و استن به مقادیر زیاد ولی در اتر، بمقدار کم محلول است .
دی متیل سولفون ، بعضی مواد آلی را در درجات گرمای زیاد در خود حل می کند و از این نظر می تواند مورد استفاده قرار گیرد .


شرایط نگهداری :

نگهداری این گیاه را می بایست در ظروف کاملا سر بسته ، دور از نور نگهداری نمود .

توضیحات تکمیلی :

سرد در درجه اول و خشک در درجه دوم است .
گیاهی است از تیره ی Equisetaceae به طور کلی گیاهان جنس دم اسب از گیاهان بیگل و نهان زادان آونددار چند ساله هستند . همه ی آنها دارای برگ های کوچک رشد نکرده اند ، به طوری که ساقه ی هوایی آنها ظاهر بدون برگ است ولی وقتی خوب دقت شود در گره ها و بندهای متعددی که ساقه دارد برگهای رشد نکرده ای به صورت فلسهای کوچک سیلیسی و لخت دیده میشود . دم اسب دو نوع ساقه ی هوایی دارد ، ساقه های بارور که در اوایل بهار ظاهر می شوند و رنگ آنها قرمز بدون سبزینه میباشد و دیگری ساقه های نازا که پس از آن ظاهر می شوند و رنگ آنها سبز و کمی قطورتر است .
ساقه ی زیرزمینی آن بسیار دراز ، افقی و بندبند است و در هر بند تورمی غده ای شکل دیده میشود و ریشکهای آن که بر ساقه ی زیرزمینی اتصال دارند در خاک فرو رفته اند . دم اسبی از علفهای هرز لجوج و مبرم میباشد که معمولا در نقاط مرطوب در جویها و باتلاقها می روید . بلندی آن ۶۰- ۵۰ سانتی متر است .
دم اسب در طول سال به ۲ صورت ظاهر میشود . در اسفند و فروردین یک ساقه زایای ساده به رنگ زرد قهوه ای تا زرد کاهی و به طول حدود ۲۰ سانتی متر رشد می کند که روی آن برگهای چرخهای با فاصله از یکدیگر ظاهر می شوند ، برگها قهوه ای دارای نوک سیاه رنگ بوده و پایین آنها به صورت یک غلاف به هم پیوسته است در انتهای این ساقه زایا یک مخروط حاوی مجموعه هاگ دانها قرار دارد که محتوی هاگهایی سبز فام می باشد . در اردیبهشت و خرداد شکل نازای تابستانه گیاه به صورت ساقه هایی سبز به طول ۱۰ تا ۱۴ سانتی متر ظاهر می شود که در محل بندهای آن انشعابات متعددی به صورت چرخهای قرار دارند . ساقه و انشعابات آن زبر، معمولا ۴ گوش و دارای شیارهای عمیق هستند .
اشتباهات : با دیگر گونه های Equisetum اشتباه نگردد .
در فاصله بین هردو بند ، شیارهای طولی منظم بر روی ساقه دیده میشود که کاملا مشخص است . ساقه های زایا در هر بند خود ، دارای مجموعه ای از برگهای فراهم و به هم پیوسته ، شبیه ساقه های نازا می باشند .
از رویش هاگها دو نوع پروتال ، یکی نر و دیگری پروتال ماده بوجود می آید .
دم اسب از گیاهانی است که تاریخ شناسائی آن به زمانهای خیلی دورنسبت داده می شود و آن نیز تصور می رود به این دلیل باشد که مردم آن زمان ، همه گیاهانی را که ظاهر دم اسب داشته اند ، یک گیاه معین تصور می نمودند مانند آنکه Hippuris vulgaris که یک گیاه گلدار است توسط دیوسکورید به صورتی شرح داده شد که اختصاصات دم اسب در نظر مجسم می گردد یعنی منحصرة شباهت ظاهری این ۲ گیاه ، موجبات عدم تفکیک آنها را فراهم نموده و یا آنکه درقدیم ، افدرا هائی که شکل ظاهری شبیه دم اسب داشته اند ، اشتباها در ردیف گیاه اخیر ، جای داده می شده اند .
در قرون وسطی برای دم اسب ، اثر بند آورنده خون قائل بودند و از آن به این منظور استفاده به عمل می آوردند. بعلاوه در همین زمان، از داروهای مفید جهت درمان سل تشخیص داده شد .

مطالب پیشنهادی :گیاگانی ، گیاه اسطوخدوساسطوخدوس ،  یه تقویت کننده مغز و قلبه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آنغوزهشیره آنغوزه ،  پراز خاصیت های درمانی !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آملهآمله ، ریزش مو و شوره سر رو با هم از بین میبره !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه افتیمونافتیمون ،  هزارتا خاصیت داره (یکیش درمان نفخ )!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه انجدانانجدان ، موثر و کارآمد برای کلیه و مثانه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آویشنآویشن ، مناسب برای رماتیسم و سیاتیک و ... !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آبرون کبیرآبرون کبیر ،  پمادش برای اگزما عالیه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آبرون صغیرآبرون صغیر ،  برای سردرد و چشم درد میتونی ازش استفاده کنی!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه افسنطینافسنطین ، کارساز و عالی برای یبوست !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آفتاب پرستآفتاب پرست ، آب دمکرده اش تب رو قطع میکنه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آنیسونآنیسون ،  تو طب سنتی برای سیاه سرفه استفاده میشده !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آرتیشوآرتیشو ،  پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ کیسه صفرا
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه انارانار ،  صدا رو صاف میکنه و هزار تا خاصیت دیگه
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت ایتوک پارسه جم می باشد .

هرگونه کپی برداری از این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد .

eyetwitterpinterestlinkedininstagramtumblrpaper-plane-o