Menu
لوگو-گیاگانی
گیاگانی ، رازیانه
گیاگانی ، اولین سایت مرجع گیاهان دارویی در ایران
بازدیدها
11
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 2٫89 out of 5)
Loading...

نام های دیگر :

علمی : pimpinella anisum foeniculum vulgare
Foeniculumseulgare
فارسی : رازیانه - بادیان - تخم بادیان – باد تخم - جوللو - والان بزرگ
عربی : شمر – شمار- رازيانج - بذر رازيانج
در زبان عربی مثار و معرب آن رازیانج و اغلب با رازیانه انیسون که anis نامیده می شود اختلاف دارد و در فارسی بادیان هم گفته می شود
در رومی : شمر - شمار و در مغربی : بسباس و در سنسکریت : ستا - مدهوركا - مادهری و در یونانی : مارويون - مارسیون - برهلیا - قومارثون می گویند .
عرق آن را در عربی ماء الرازيانج ، به فارسی عرق بادیان و به هندی سونف کارکه می گویند .
انگلیسی : Foeniculum vulgare Mill - fennel fruit – Fennel - Wild Fennel
- Sweet Fennel - Large Fennel -
فرانسه : Fenouil - Aneth doux F
آلمانی : Fenchel - Garten Fenchel
ایتالیائی : finocchio
در انگلیسی :aqua foeniculi , fennal water می نامند .

بخش های دارویی :

اسانس حاصل از میوه رسیده و نیز میوه رسیده و خشک شده گیاه .

موارد مصرف :

روغن فرار: روغن فرار این گیاه موجب افزایش تحرکات گوارشی شده ، مقادیر زیاد آن ضد اسپاسم می باشد . بر اساس آزمایش های انجام شده ، ثابت گردیده است که آنتول و فنشون از بین برنده ترشحات دستگاه تنفسی بوده ، در آزمایش های برون تن روغن مزبور اثر ضد میکروب داشته است .
دانه : مصرف دانه این گیاه موجب بهبود حرکات گوارشی شده، مقادیر زیاد آن اثر ضد اسپاسم دارد.
موارد مصرف دانه و روغن فرار : موارد تأیید شده به وسیله کمیسیون E : سرفه - برونشیت و سوء هاضمه میباشد .
مصرف روغن رازیانه موجب درمان برخی ناراحتی های گوارشی مانند اختلالات انقباضی خفیف دستگاه گوارشی ، احساس پری ، نفخ و نزله بخش فوقانی دستگاه تنفسی می گردد .
شهد این گیاه برای درمان نزله بخش فوقانی دستگاه تنفسی کودکان به کار برده می شود.
در طب سنتی نیز اندام های هوایی گیاه مزبور برای درمان عفونت های ایجاد شده توسط کرمهای پهن در پیکر ماهی ها ، بیماریهای پوستی و ناراحتی های مختلف چشمی از قبیل احتقان مورد استفاده قرار می گیرد .
پاک کننده معده ، دافع تبهای کهنه ، مقوی جنسی بانوان ، پاک کننده خون ، گشاینده گرفتگی های کبد ، مثانه و کلیه بوده ، تقویت کننده بینایی ، ضد تهوع است .
رازیانه ، گیاه دارویی ارزنده ای است که در تغذیه و صنعت عطرسازی نیز از آن استفاده فراوان به عمل می آید همچنین ازاعضای مختلف آن در درمان بیماریها به عنوان نیرو دهنده ، زیاد کننده ترشحات شیر استفاده می شود .
میوه آن نیز به مصارف معطر ساختن اغذیه و یا تهیه بعضی از لیکورها می رسد ، بعلاوه از آن نوعی صابون آرایشی ساخته میشود که مورد توجه قرار دارد . اسانس گیری نیز از میوه های رسیده گیاه به عمل می آید.
خواص درمانی قسمت های مختلف رازیانه دارای مصارف درمانی متعدد به شرح زیر است .
ریشه رازیانه ، اوره و اسید اوریک را دفع می کند ، بعلاوه اشتها آور است . ریشه رازیانه به علت مدربودن ، در موارد کمی دفع ادرار ، سنگ کلیه ، نفریت و بیماری های نظیر آن مصرف می شود .

برگ رازیانه و کلیه قسمتهای گیاه اگر به مقادیر زیاد مصرف شود ، اثر قاعده آور ظاهر می کند .
میوه رازیانه ، اثر نیرودهنده ، مقوی معده ، اشتها آور ، آرام کننده ، زیاد کننده ترشحات شیر و باد شکن دارد .
اعراب ، آب مقطر رازیانه را از داروهای مؤثر مقوی باء می دانند .
در دامپزشکی ، از گرد دانه رازیانه (میوه) در مصارف داخلی و استعمال خارج استفاده بعمل می آورند .
عصاره آن را مقوی چشم گفته اند .
اهالی هند آن را برای خوراک و جهت خوشبو کردن ادویه استعمال می کنند از آن عرق بادیان درست میکنند.
خوردن رازیانه شیر را زیاد می کند رازیانه سرشار از ویتامین های A , B , C فسفر و آهک است .
رازیانه به علت خاصیت مدری که دارد برای اشخاصی که نقرس و رماتیسم دارند و ضعيف البنيه شده اند تجویز می شود .
رازیانه سلسله اعصاب و دستگاه هاضمه را تقویت میکند . اگر به مدت طولانی مصرف کنند کرمهای روده را دفع می کند .
از میوه انیس سبز جهت تهیه مربا و کنسرو استفاده می شود به علاوه ، اسانسی از آن تهیه می گردد که سمی است . میوه انیس سبز اثر هضم کننده غذا ، مدر و معرق دارد . عموما گیاهان خانواده چتریان مسکن اعصاب و ادرارآور و دارای خواص ضد سرطانی و تومور میباشند .
برگ های آن مدر و ریشه آن ملین و مسهل است و روغن تخم آن کرم کش و ضد انگل است .
در منبعی دیگر آمده که عصاره اش سود کند چون بخورند و سوء المزاج و جگر سرد را و صاحب استسقاء و زخم حیوانات موذی را و تب های مزمن و درد کلیه را نیک بود و تخمش و بیخش هر دو یکسان است و رازیانه را انیسون نیز گویند .

روش مصرف :

* پانزده تا سی گرم از آن را بکوبید و در یک لیتر آب سرد یک دقیقه بجوشانید ، بعد ده دقیقه دم کنید ، سپس صاف کرده و آب آن را با شکر یا عسل شیرین سازید و پس از هر غذا یک فنجان بنوشید . دفع کننده ی کرم اسکاریس است ، سنگ کلیه و مثانه را دفع میکند ، محرک ، مدر، قاعده آور و عرق آور است ، زیاد کننده ی شیر می باشد و شیر مادر را برای فرزند زود هضم تر میکند ، برای رفع بلغم ترش مؤثر می باشد ، بازکننده ی گرفتگیها و انسداد مجاری کبد ، طحال ، کلیه و مثانه است و برای تسکین درد آنها که از سردی باشد مفید می باشد ، بی خوابی را درمان میکند و خواب را سنگین می نماید ، باد و گاز معده را مرتفع می سازد ، تبهای کهنه و مزمن را قطع میکند ، از استفراغ جلوگیری می نماید ، برای رفع یبوست و همچنین اسهال مزمن مفید است ، درد پهلو ، درد لگن خاصره و درد اعصاب را تسکین می دهد و تشنجات عصبی را برطرف می سازد ، سردرد نیمه ی سر یا میگرن و سیاه سرفه را درمان میکند ، قاعدگی سخت را آسان می نماید .
* آن را نرم بکوبید و با آب گرم بخورید. عطش را تسکین میدهد .
* اگر زن حامله گاه گاهی آن را بخورد ، چشم نوزاد او شهلا و قشنگ میشود .
* افرادی که بول آنان بند آمده باشد ، آن را پودر کرده و با عسل مخلوط و میل کنند . ادرار را باز میکند .
* هر روز یک قاشق از آن را در شیر بجوشانید و آن شیر را بنوشید . تشنجات معده را برطرف می سازد ، سروصدای دستگاه گوارش را برطرف میکند و سبب فربهی میشود .
* آن را با گل گاوزبان دم کنید و آب آن را بنوشید . برای درمان خفقان مؤثر است .
* آن را با پر سیاوشان و انجیر دم کنید و آب آن را بنوشید . برای تسکین سرفه ، رفع تنگی نفس و سخت نفس کشیدن مفید است .
* آب دمکرده ی آن را با شراب مخلوط کنید و مصرف نمایید . برای گزیدگی جانوران سمی مانند عقرب و زنبور مفید است .
* آب جوشانده ی آن را به محل گزش عقرب بمالید . شدت سم را نقصان میدهد .
* هر روز یک قاشق سوپخوری از آن را نرم بکوبید و در ظرفی آب جوش بریزید و همان طور که در حال جوش است ، صورت را روی آن بخور دهید . درهم رفتگی با چین و چروک پوست صورت را برطرف میکند .
* آن را بکوبید و ضماد کنید . جوش غرور زنان را برطرف میکند .
* اگر پس از کندن موها شیره ی آن را به جای مو بمالید ، کم کم ریشه ی آن را سست کره و با تکرار آن دیگر مو نمیروید .
* پانزده تا سی گرم از آن را بجوشانید، بعد صاف کرده و با آب ولرم و صاف کرده ی آن به وسیله ی پنبه چشم را بشویید. قوای بینایی چشم را زیاد میکند .
* با آب جوشانده ی گرم آن پستان را کمپرس کنید . بندآمدگی شیر در پستان را رفع میکند .
* آن را نرم بسایید و با آب جو مخلوط کنید و ضماد نمایید . ترک خوردگی های پوست شکم را برطرف میسازد.
* مالیدن گرد کوبیده ی آن برشکم اطفال برای رفع نفخ مفید است .
* مقدار مصرف روزانه روغن رازیانه 1/0 تا 6/0 میلی لیتر پس از وعده های غذایی است .
طول درمان : حداکثر ۲ هفته .
* از رازیانه سابقا به منظور خنثی کردن سموم حیوانات درمارگزیدگی وگزش عقرب استفاده به عمل می آمد (مردم چین و هند) بعلاوه محلول های آن جهت درمان بیماریهای التهابی چشم و همچنین به عنوان یک داروی لاغر کننده به کار می رفت.
* دم کرده تخم رازیانه قاعده آور است برای دل درد ، گاز معده و روده ها ، يبوست مزاج در قاعده های ماهیانه مصرف آن تجویز شده است .
ریشه رازیانه هر قدر تازه باشد ادرار آورتر است .
* اگر آب رازیانه را با سرمه آمیخته کرده و بر چشم بکشند شب کوری را از بین می برد .
* دم کرده آن برای رفع سرگیجه و میگرن به کار می رود . خوراک آن روزی ۳ مثقال همراه با غذا ، شهوت آقایان را کم می کند و دافع بادهای معده است .
* خوراک آن با گشنیز نافع یرقان است ، نیز با دیگر ادویه ها رفع عطش میکند .
* آب رازیانه که از فشردن تمام قسمتهای گیاه به دست می آید به آب سبزی های دیگر به منظور تقویت اثر مدر و خاصیت ضد رماتیسم ، ضدکرم و زیاد کننده ترشحات شیر افزوده می شود .
* دم کرده دانه رازیانه را برای دفع کرم و جهت خواب کردن بچه های نا آرام به کار می برند .

خواص رازیانه رومی یا انیس سبز:
رازیانه علاوه بر اینکه دافع کرمهای روده بوده ، اگر ۱۵ گرم تخم رازیانه را در یک لیتر آب دم کرده و هر روز یک فنجان مصرف شود برای اعصاب و دستگاه هاضمه فوق العاده مفید و مؤثر است .
جوشاند ، ساقه و برگ آن را چنانچه به حالت گرمی روی پستان زنان شیرده قرار دهند . رفع التهاب نموده و از بند آمدن مجاری شیر جلوگیری می نماید.
برای رفع سرفه و آسم باید از میوه نیم کوب آن به اندازه یک قاشق قهوه خوری در یک فنجان آب جوش ریخته و کمی هم عسل به آن اضافه نمایند .
دم کرده میوه نیم کوب آن بادشکن قوی بوده و از میوه رازیانه نوعی شربت درست می نمایند که برای درد گلو و گرفتگی صدا ثمره بخش است .
جوشانده برگ رازیانه رومی ، مخلوط با نعناع صحرایی ضد عفونی کننده بوده و اگر گرم در موقع خوابیدن نوشیده شود زکام را درمان کند دم کرده برگ آن به عمل گوارش کمک و اسیدیته معده را رفع می کند رازیانه رومی بادشکن بوده و یک داروی مقوی شکم و معده به شمار می رود .
خاصیت رازیانه بیابانی:
بند آمده را بگشاید ، شیره رازیانه دیده را قوی کند ، رازیانه کاشتنی با ترنجبین شیر پستان را افزایش دهد ، اگر با آب سرد خورند برای دل بهم آمدن و التهاب معده مفید است رازیانه دیرهضم و بد غذا است رازیانه بیابانی سنگ را خرد کند ، بيخ رازیانه را با تخمش بخورند شکم را بند آورد .
در علاج تب های مزمن مفید است . اگر رازیانه را در الكل بپزند پادزهر نیش حشرات است بیخش را بکوبند و بر گزیده سگ هار مالند مفید است .
در چین از جوشانده تمام گیاه به عنوان ضد قي و آشفتگی استفاده می شود و برای معالجه فتق و برای ازدیاد بینایی چشم مفید است .
برای ازدياد ترشح شیر خیلی مؤثر است و دم کرده ۱۰ - ۴ گرم تخم رازیانه در ۳-۴ فنجان آب جوش میتواند خیلی مفید باشد برای رفع سرفه و آسم چند گرم تخم را در یک فنجان آب جوش ریخته مدت ۱۵ دقیقه دم می کنند بعد به آن عسل می افزایند و می خورند خیلی مسکن و مؤثر است .
خوردن دم کرده تخم آن با گل گاوزبان برای خفقان مؤثر است و دم کرده تخم آن با پرسیاوشان و انجیر برای رفع سرفه و تنگی نفس و سخت نفس کشیدن و دم کرده تنها تخم آن یا با گیاهان و داروهای گیاهی مناسب دیگر برای تحلیل بادها ، درد پهلو و لگن خاصره ، رفع بلغم ترش ، رفع اسهال مزمن و دم کرده تخم آن با زیره سبز برای رفع اسهال و تقویت معده و با عسل و سکنجبین برای تبهای کهنه مفید است . دم کرده تخم آن با سرکه برای گزیدگی جانوران سمی مانند عقرب و زنبور مفید است .
مالیدن گرد آن بر شکم اطفال برای رفع نفخ مفید است . عصاره برگ تازه آن برای افزایش بینایی چشم مفید بوده و بخور برگ تازه آن که در آتش اندازند نیز برای چشم مفید است .
آن را در فرانسه دم کرده مدری در موارد سنگ مثانه مصرف میکنند به این ترتیب که ابتدا یک مشت کاکل ذرت را در یک لیتر آب جوشانده و سپس در این جوشانده دو قاشق قهوه خوری تخم رازیانه ریخته دم کرده ، پس از دم کردن میگذارند که سرد شود . ۳ - ۲ فنجان از این دم کرده را در روز می خورند آثار مفیدی دارد .
عرق بادیان برای امراض شکم بیان شده است روغن بادیان بادشکن و اشتها آور و نیز در امراض معدہ استعمال شده است و آن جزء شربت اسطوخودوس میباشد و در بعضی نسخه های امراض جگر و مثانه و کلیه استعمال می شود و با گل گاو زبان و عناب و خاکشیر شربت برای سرخک و آبله و تب نوبه داده می شود و نیز در خیلی از نسخه های سوء هضم و معده و جگر و بادشکن اضافه شده است .
با محلول تخم رازیانه التهاب چشم ها را برطرف و با آب آن چشمها را با پنبه تمیزی شستشو دهید 

عوارض جانبی :

بطئی الهضم است و معده را سست می کند ، برای گرم مزاجان مضر می باشد .
تاکنون هیچگونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده ، واکنشهای حساسیتی ناشی از مصرف خوراکی گیاه مزبور به ندرت مشاهده گردیده است . ولی بروز واکنشهای حساسیتی متقاطع در بیمارانی که به کرفس حساسیت دارند ، امکان پذیر می باشد .
از فرآورده های رازیانه به استثنای خود گیاه و دمکرده های چای مانند آن ، در هنگام بارداری نمی بایست استفاده شود .
فرآورده های رازیانه ( به استثنای خود گیاه و دمکرده های چای مانند آن ) ، نمیبایست برای کودکان خردسال تجویز گردند .
باید توجه داشت که مصرف مقادیر زیاد رازیانه ، اثر تشنج آور ( به خلاف انیسون یا رازیانه رومی ) دارد . مصرف اسانس آن در حیوانات ، باعث ترسو شدن آنها می شود .
توجه : افراد مبتلا به دیابت ، می بایست میزان قند موجود در فرآورده های حاوی گیاه مزبور را کنترل نمایند


تداخلات دارویی :


رویشگاه :

این گیاه بومی مناطق مدیترانه ای بوده ، در انگلستان ، آلمان ، جنوب تيرول (ایتالیا) و آرژانتین گسترش یافته ، امروزه در ایران ، چین و هند نیز یافت میشود .
پراکنش در ایران : گلستان ، گرگان، مراوه تپه .
پراکندگی آن به صورتی است که بر اثر کشت های مداوم ، تدريجة حالت خود رو یا نیمه وحشی پیدا نموده در وسعت های پهناوری از اروپا و آسيا وايران نفوذ یافته است .
گرگان : حاجی لنگ درارتفاعات ۲۰۰ متری ، رحیم آباد بین فارسیان و امام شهر ( شاه پسند ) در 550 متری، تپه مراوه .
مازندران : پنجاب در دره هراز در ۱۰۰۰ متری .
آذربايجان: تبريز ( پرورش یافته).
کردستان: کوه شاهو ، کوه kaliser در ۲۱۰۰ متری.
کرمان: ده بکری (Deh Bekri) در ۱۹۰۰ متری.
خراسان : ۸ کیلومتری شمال غربی علی۔ آباد بسمت اسفک Asfak در ۸۰۰ متری ،
گیلان، شمال منجیل کنار رودخانه
مناطق کشت رازیانه رومی یا انیس سبز :
در نواحی شمالی ایران و بخصوص نواحی مختلف البرز در ارتفاعات بین ۷۰۰-۷۵۰ متری شمال هرزویل در مسیر رودخانه مشاهده می شود .

ترکیبات شیمیایی :

روغن ثابت ليماراز - تیموهایدروکینون - متیل چاویکول - کامفن پینن - لیمونن - انیستون - تانن - کینون - قند - العاب - مس - ۶۰ درصد اسانس روغنی فرار شامل دی . آلفافلاندرن ، دیپنتن ، فنچون ، استراگول ، انیس آلدئيد ، انیسیک اسید و آنتول .
در دانه ی رازیانه ویتامین A یافت میشود .
ترکیبات : روغن فرار حاصل از رازيانه تلخ که عمدتا شامل ترانس - آنتول (۵۰ تا ۷۵ درصد) ، فنشون (۱۲ تا ۳۳ درصد) و استراگول (۲ تا ۵ درصد) می باشد . دیگر ترکیبات موجود در روغن مزبور شامل - آلفا - پینن ها ، کامفن ، پاراسیمن ، میرسن ، لیمونن ، آلفا و بتا – فلاندرن ، گاما - ترپن ها ، ترپینول ها و سیس - اوسیمن میباشند .
ترکیبات اصلی موجود در روغن فرار حاصل از رازیانه شیرین شامل ترانس - آنتول ( ۸۰ تا ۹۰ درصد) ، فنشون (۱ تا ۱۰ درصد) و استراگول (۳ تا ۱۰ درصد) است . سایر ترکیبات موجود در روغن مزبور شامل - آلفا - پینن ها ، کامفن ، پاراسیمن ، میرسن ، لیمونن، آلفا - و بتا - فلاندرن، گاما - ترپنهاء ترپینولها و گاما - فنشن می باشند . هیدروکسی کومارینها (به مقدار جزیی) شامل اومبلیفرون ، اسکوپولتین ، اوستنول ، اسکوپارین ، مقادیر ناچیزی فورو کومارینها شامل برگاپتن ، کولومبيانتین ، پسورالن و گزانتوتوکسین پیرانو کومارین ها ، فلاونوییدها و روغن ثابت دانه
میوه رازیانه دارای ۱۰ تا ۱۲ درصد ماده روغنی است که آن هم در لپه های دانه ذخیره گرديده است . بعلاوه شامل کمی ماده قندی ، موسیلاژ واسانس به مقدار 4 تا 6 درصد می باشد .
مقدار درصد اسانس و ترکیب مواد متشکله آن برحسب محل رویش گیاه فرق می کند .
ترکیبات:
در هر یک صد گرم برگ خام تازه رازیانه که به عنوان ادویه یا غذا خورده می شود مواد زیر موجود است
آب : ۹۰ گرم ، پروتئین : 8/2 گرم، چربی : 4/0 گرم، هیدرات کربن : 5/4 گرم ، کلسیم : ۱۰۰ میلی گرم، فسفر: ۵۱ میلی گرم ، آهن : 7/2 میلی گرم ، پتاسیم : ۳۹۷ میلی گرم ، ویتامین A ۳۵۰۰ واحد بین المللی و ویتامین C ۳۱ میلی گرم .


شرایط نگهداری :

در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شود .

توضیحات تکمیلی :

طب سنتی اسلام و ایران : خشک در درجه اول و گرم در درجه دوم
قسمت مورد استفاده رازیانه ، ریشه ، برگ و میوه آن است .
طبیعت آن بسیار گرم و خشک است .
گل و میوه : گل آذین شامل چترهای نسبتا بزرگی به قطر حدود ۱۵ سانتی متر با شعاع هایی بسیار نامنظم می باشد . گلها نسبتا کوچک و معمولا نر ماده بوده ، دارای گلبرگهای زرد پررنگ ، تخم مرغی و پهن هستند که رأس آنها به داخل برگشته است . خامه بسیار کوتاه و تقریبا زگیل مانند میباشد . میوه بدون کرک ، قهوه ای فام یا خاکستری مایل به سبز، به طول ۶ تا ۱۰ میلی متر و کمابیش استوانه ای بوده ، رگه های بسیار برجسته و نوک کند دارد. برگها ، ساقه و ریشه گیاهی ۲ تا چند ساله به ارتفاع ۸۰ تا ۱۵۰ سانتی متر، بدون کرک ، سبز تا سبز مایل به آبی بوده ، بوی تند و قوی دارد . ساقه افراشته ، مدور، بدون کرک ، صاف و پر از شیرابه می باشد . برگهای پایینی دمبرگ دار و دارای غلاف بلند . و برگهای بالایی غلاف دار ، ۳ یا چند بار شانه ای بوده ، قطعات انتهایی بسیار باریک و مویینه هستند .
ویژگیها : گیاه بوی ادویه مانند دارد .
فرآورده ها : اسانس حاصل از میوه های رسیده و خشک شده که به روش تقطیر با بخار آب بدست می آید ، میوه های رسیده و خشک شده .
براساس آزمایش های انجام شده نیز ثابت گردیده است که آنتول و فنشون از بین برنده ترشحات دستگاه تنفسی قورباغه ها بوده ، عصاره های آبکی دانه (میوه) رازیانه موجب افزایش زنش مژک های موجود در بشره غشاء مخاطی دستگاه تنفسی می شوند .
رازیانه ، گیاهی علفی و پایا ، از تيره جعفری (Umbelliferae) است . در کتب داروئی برای این گیاه ، دوفرم متفاوت قائل اند که یکی مشخصات گیاه مذکور را دارد و رازیانه تلخ نامیده میشود و دیگری به نام رازیانه شیرین است . هردوفرم مذکور را امروزه به یک گونه خاص که در فوق نام برده شد ، متعلق میدانند .
رازیانه شیرین که نام علمی آن سابقا . F. dulce D . G بوده و امروزه ، مترادف گونه مذکور شناخته شده است ، میوه ای درشت تر ولی ساقه ای کوتاه تر ارگونه اصلی دارد و چون طعم میوه آن نیز ملایم و بسیار معطر است ، به همین علت مصرف آن در بعضی نواحی مانند فرانسه و ایتالیا ، برمیوۂ گونه اصلی که طعمی تند و سوزانده دارد ترجیح داده میشود .
مار به خوردن رازیانه علاقه زیاد دارد ، وقتی آنرا میخورد چشمهایش براق و درخشان می شود .
تكثير رازیانه به وسیله میوه گیاه که به غلط دانه خوانده می شود ، در بهار صورت می گیرد ، برای این کار ابتدا میوه های رسیده گیاه را در قطعه زمینی مناسب که قبلا از هر لحاظ آنرا آماده برای این کار نموده اند ، پرا کنده می کنند و پس از آنکه دانه ها جوانه زدند و گیاههای جوان از رشد آنها حاصل گردیدند ، آنها را در زمین زراعتی ، درامتداد خطوطی به فواصل 20/1 متر از یکدیگر به نحوی نشا می کنند که هریک از پایه ها لااقل معادل 8/0 متر از دیگری فاصله داشته باشد.
زمین زراعتی باید نسبتا آهکی ، آفتابگیر ، قابل نفوذ وفاقد رطوبت زیاد باشد . در مواردی که رطوبت زمین غیر کافی تشخیص داده شود ، میتوان آبیاری مختصر به عمل آورد . در طی دوران رشد گیاه جوان نیز باید علفهای هرزه را از مزرعه دور ساخت و بعلاوه به عملیات اصلاحی پرداخت .
زمینهای آبرفتی و حاصلخیز که دارای رطوبت کافی باشند از هر لحاظ برای پرورش رازیانه مناسبت دارند .
افزودن کودهای طبیعی در پائیز ، هنگام شخم زدن زمین تقریبا ضروری است . کودهای شیمیائی مخصوصا سوپرفسفات سولفات پتاسیم (ضمن شخم زدن) ، نیترات و اسید فسفریک جهت به دست آوردن میوه های فراوان و مرغوب)، بسیار نافع میباشد .
در بهره برداری از ریشه های گیاه ، باید آنها را از گیاه سال اول ويا سال دوم به دست آورد ولی در هر حال توجه داشت که ریشه ها به رنگ سفید باشند و هنوز کاملا چوبی نشده باشند . پس از خروج ریشه ها از زمین نیز باید آنها را به خوبی شست و به قطعاتی تقسیم نمود تا سهلتر خشک گردند . عمل خشک کردن ریشه ها ، در هوای آزاد و یا در دستگاههای تحت اثر گرمای 40 تا 45 درجه صورت می گیرد .
برگ رازیانه را پس از آنکه رشد کامل حاصل نمود ، قبل از ظاهر شدن گل یعنی درماه خرداد ، جمع آوری می کنند که در این هنگام ، ارتفاع گیاه معادل ۵۰ سانتیمتر می باشد .
جمع آوری میوه گیاه که مهمترین قسمت داروئی آن است باید در نهایت دقت صورت گیرد تا پس از رسیدن کامل چیده شود . برای این کار ، سرشاخه های میوه دار گیاه را هنگامی که میوه ها ، رنگ زرد روشن پیدا می نمایند می چینند . این عمل معمولا ۲ یا ۳ دفعه درهفته انجام می گیرد تا تدریجا تمام سرشاخه های میوه دار که میوه های رسیده دارند ، از مزرعه جمع آوری گردند .
ظاهر کلی رازیانه مخصوصا از نظر نوع برگ ، بی شباهت به شوید نیست ولی بوی معطر و مطبوع و ساقه مرتفع و ریشه ضخیم گیاه بسهولت آنرا از شوید متمایز می سازد . گلهای آن زرد رنگ و مجتمع به صورت چتر مرکب است . اشعه چترهای آن بلند و شامل پایه های نامساوی است بطوری که تعداد آنها به 15 نیز می رسد . پهنای گل آذین چتری آن، در حدود 15 سانتیمتر است . میوه آن کوچک ، به طول 6 تا 12 و به عرض 2 تا 4 میلیمتر و دارای بوی معطر است .
روغن حاصل از میوه رازیانه ، حالت روان ، رنگ سبز تیره و بوی مخصوص رازیانه را دارد . در گرمای پائین صفر درجه انجماد حاصل می کند . وزن مخصوص آن درگرمای 15 درجه بین 930/0 و 931/0 ، اندیس انکسار آن در گرمای 35 درجه معادل 4795/1 ، اندیس صابونی شدن آن بین 181 و 184 و اندیس ید آن 77 تا 79 است.
اسانس رازیانه راگاهی بطورتقلبی ، عاری از آنتول می کنند .
افسانه قدیمی مربوط به اینکه مارها در زمان پوست اندازی ، چشمان خود را با مالیدن به رازیانه قوی می نمایند وجود دارد . روی این اصل بود که مردم برای رازیانه اثر تقویت کننده نیروی بینائی قائل بودند . در قرون 9 تا 14 میلادی، برای آن صفات درمانی عديده قائل بودند و حتی آنرا در مداوای بیماریهای روانی مؤثر می دانستند . استفاده های درمانی رازیانه از 18 به بعد وارد مرحله جدی تر گردید و تا زمان حاضر ، مورد بررسی های عدیده قرارگرفت .
بعضی در انیسون و بادیان مشابهت می دهند . در ایران بیشتر اطباء هر دو را رازیانه نوشته اند در هندی بادیان را سونف و دومی را انیسون میگویند .
رازیانه رومی یا انیس سبز : گیاهی یکساله از تیره جعفری umbelliferae است ساقه بدون کرک و برگهایی با ظاهر متفاوت در قاعده ساقه و قسمت های مختلف طول آن دارد . گلهای سفید رنگ آن به صورت چترهای مرکب مجتمع میباشند . میوه اش کوچک و به رنگ سبز مایل به خاکستری یا زرد مایل به سبز و دارای مصارف درمانی است .
تكثير انیس سبز یا رازیانه رومی به وسیله دانه میوه در زمینهایی که در پاییز و زمستان ۳۰ مرتبه آن را شخم زده باشند صورت میگیرد .
گیاهی علفی و پایا از تیره جعفری است . ساقه ای به ارتفاع یک یا یک و نیم متر و برگهای منقسم به قطعات باریک رشته ای شکل دارد . گلهای زرد آن به صورت چتر مرکب در انتهای شاخه های گیاه ظاهر می شوند . میوه اش کوچک و معطر است .
قسمت مورد استفاده رازیانه ریشه و برگ و میوه آن است .
از خانواده چتریان می باشد .
ظاهر آن شبیه به شوید بوده ولی بوی معطر و مطبوع و ساقه های ضخیم و بلند آن کاملا آن را از شوید جدا می سازد.
رازیانه بیابانی بسیار گرم و خشک تر از کاشتنی است و در سوم ملایم تر است رازیانه کاشتنی در دوم گرم است.
تخم رازیانه به تخم گشنیز می ماند و یک نوع از آن تخمش پهن است و به شکل دانه انجدان و کاشم .
و آن دو نوع است: ۱- بستانی ۲- بری دشتی یا بیابانی و به اصطلاح خودرو بستانی را مارثون و بری را قومارثون گویند بهترین نوع بادیان یا رازیانه نوع بستانی کاشتنی است .

مطالب پیشنهادی :گیاگانی ، گیاه اسطوخدوساسطوخدوس ،  یه تقویت کننده مغز و قلبه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آنغوزهشیره آنغوزه ،  پراز خاصیت های درمانی !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آملهآمله ، ریزش مو و شوره سر رو با هم از بین میبره !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه افتیمونافتیمون ،  هزارتا خاصیت داره (یکیش درمان نفخ )!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه انجدانانجدان ، موثر و کارآمد برای کلیه و مثانه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آویشنآویشن ، مناسب برای رماتیسم و سیاتیک و ... !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آبرون کبیرآبرون کبیر ،  پمادش برای اگزما عالیه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آبرون صغیرآبرون صغیر ،  برای سردرد و چشم درد میتونی ازش استفاده کنی!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه افسنطینافسنطین ، کارساز و عالی برای یبوست !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آفتاب پرستآفتاب پرست ، آب دمکرده اش تب رو قطع میکنه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آنیسونآنیسون ،  تو طب سنتی برای سیاه سرفه استفاده میشده !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آرتیشوآرتیشو ،  پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ کیسه صفرا
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه انارانار ،  صدا رو صاف میکنه و هزار تا خاصیت دیگه
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت ایتوک پارسه جم می باشد .

هرگونه کپی برداری از این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد .

eyetwitterpinterestlinkedininstagramtumblrpaper-plane-o