Menu
لوگو-گیاگانی
گیاگانی ، زنجبیل
گیاگانی ، اولین سایت مرجع گیاهان دارویی در ایران
بازدیدها
13
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 2٫78 out of 5)
Loading...

نام های دیگر :

انگلیسی : Zingiber officinale Roscoe – Ginger – Zingiberaceae
فرانسه : Gingembre
آلمانی : Gingiber - Ingwer
ایتالیائی: Pep Zenzero – Zenzevero - Zenzero
عربی : زنجبیل

بخش های دارویی :

ریشه

موارد مصرف :

از این گیاه عمدتا برای درمان تهوع و استفراغ ، اسهال خونی و احساس بیماری استفاده میشود .
بررسیهای برون تن و حیوانی صورت گرفته با استفاده از گیاه مزبور بیانگر آن است که اثرات فیزیولوژیکی مشاهده شده در گیاه مرتبط با تعدادی از ترکیبات موجود در ریزوم أن میباشد. این اثرات شامل: اثرات ضد التهاب ، ضد میکروب ، آنتی اکسیدان ، ضد چربی ، ضد تومور و اثرات مقوی قلب هستند. از سوی دیگر مطالعات صورت گرفته حاکی از آن است که ریشه این گیاه دارای اثر محرک سیستم ایمنی و مهار کننده تجمع پلاکتها می باشد . سایر اثرات ضد لخته ، مطالعات قدیمی صورت گرفته روی این گیاه بیانگر آن است که ریشه زنجبیل دارای نوعی اثر ضد لخته می باشد .
موارد تأیید شده به وسیله کمیسیون E کم اشتهایی - بیماری مسافرت - مشکلات گوارشی موارد تأیید نشده در طب سنتی از زنجبیل به عنوان نوعی داروی ضد نفخ ، خلط آور و قابض استفاده میشود. طب چینی در چین این گیاه برای درمان سرماخوردگی ، تهوع ، استفراغ و کوتاه بودن زمان دم به کار برده می شود.
در طب هندی زنجبیل برای درمان بی اشتهایی ، علائم سوء هاضمه و التهاب گلو استفاده می گردد .
گوارنده غذا ، مناسب برای افراد دارای معده و کبد سرد ، افزاینده حافظه ، برطرف کننده رطوبتهای حلق و سر ، مقوی جنسی و اندکی ملین می باشد .
زنجبیل دارای اثر نیرودهنده ، مقوی معده ، بادشکن وضد اسکوربوت است و اگر بر روی پوست بدن مالش داده شود، ایجاد تحریک و قرمزی می کند. اعراب آن را به عنوان محرك قوه باء به کار می برند . زنجبیل از ادویه خوراکی است و استفاده از آن ، بین همه ملل معمول است . از زنجبیل به منظور خوش طعم ساختن نان قندی و برخی از اغذيه استفاده به عمل می آید .
خواص طبی آن این است که ضد درد دل و عرق آور است .
زنجبيل اشتها آور است و سموم بدن را خارج می کند و برای رماتیسم و درد پا بسیار مفید است. زنجبیل برای بیماری سیلان منی مؤثر واقع می شود .

روش مصرف :

مقدار مصرف تمام اشکال دارویی 1 تا 5 گرم است .
یک گرم کپسول یا پودر ۳۰ دقیقه پیش از مسافرت خورده شود.
برای درمان علائم بعدی ناشی از حرکت می بایست هر ۴ ساعت یک بار ، نیم تا یک گرم پودر یا کپسول تهیه شده از گیاه مصرف شود .
برای درمان تهوع ناشی از شیمی درمانی بسیار مناسب است .
آرتریت روماتویید و اوستئوآرتریت : روزانه ۱ تا ۲ گرم پودر زنجبیل خورده شود .
صورداروئی ۔ زنجبیل به صورت گرد به مقدار نیم تا یک گرم معمولا مخلوط با دارچین
به عنوان بادشکن نیز مورد استفاده قرار می گیرد .
زنجبيل مقوی معده ، ضد نفخ ، درد دل و عرق آور مقدار مصرفی آن چهار تا هشت گرم در نیم لیتر آب که باید ده دقیقه دم کرده در مواقع ضروری نوشید و در ادویه و بعضی غذاها به کار می برند.
ريزوم خردشده و عصاره های خشک زنجبیل برای تهیه چای و سایر فرآورده های دارویی مورد استفاده جهت مصارف خوراکی به کار برده می شوند.
از گیاه خرد شده نیز در برخی از فرآورده های مربوط به معده استفاده می گردد .
برای تهیه دم کرده مقداری آب جوش به نیم تا یک گرم گیاه افزوده گردیده و پس از ۵ دقیقه صاف شود .
یک قاشق چایخوری برابر ۳ گرم گیاه است .

عوارض جانبی :

به دلیل اثر صفرا آور زنجبیل ، مصرف آن در صورت ابتلا به سنگ صفرا ممنوع است ، مگر آنکه تحت نظارت پزشک مصرف گردد. از سوی دیگر مصرف زنجبيل موجب مهار سنتز ترومبوکسان می شود ، از این رو مصرف آن توسط بیمارانی که در معرض خطر خونریزی هستند ، ممنوع می باشد .
تاکنون هیچگونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده است.
عوارض جانبی شامل مشکلات خفیف گوارشی مانند ایجاد گاز در دستگاه گوارش ، نفخ و سوزش سر دل می باشند .
بررسی های صورت گرفته بیانگر آن است که مصرف ۶ گرم زنجبیل پودر شده موجب افزایش پوسته ریزی سلولهای اپی تلیال سطح معده انسان می شود. تصور می شود این عمل احتمالأ موجب ایجاد زخمهای گوارشی می گردد . از این رو توصیه می شود هنگام خالی بودن معده حداکثر از ۶ گرم زنجبیل استفاده گردد .
گزارشهای متعدد حاکی از آن هستند که مصرف زنجبیل ممکن است موجب بروز واکنشهای ازدیاد حساسیت منجر به درماتیت شود. مصرف مقادیر بیش از حد گیاه مزبور احتمالأ موجب دپرسیون دستگاه عصبی مرکزی و آریتمی قلب میگردد.
برخی متخصصان توصیه می کنند از زنجبیل در دوران بارداری و شیردهی استفاده نشود .
کمیسیون E آلمان تهوع های صبحگاهی ناشی از بارداری را در زمره موارد منع مصرف این گیاه قرار داده است . انجمن فرآورده های گیاهی آمریکا نیز بارداری را از جمله موارد منع مصرف آن در نظر گرفته است. گواینکه تاکنون هیچگونه شواهد بالینی جهت اثبات وجود هر نوع عوارض جانبی ناشی از مصرف زنجبیل برای مادر با نوزاد ارائه نشده است و بیشتر پژوهشهای صورت گرفته روی زنجبیل حاکی از اثربخشی آن جهت درمان تهوع های صبحگاهی می باشد.


تداخلات دارویی :

مصرف همزمان زنجبیل با داروهای مزبور ممکن است موجب افزایش خونریزی شود.
چگونگی تأثیر بالینی زنجبیل بر روی تجمع پلاکتها تاکنون مشخص نشده است .
توصیه می شود از مصرف همزمان زنجبیل با داروهای ضد انعقاد خودداری شود .
بررسی های صورت گرفته بیانگر آن است که مصرف بیش از ۴ گرم ریشه خشک یا ۱۵ گرم ریشه خام زنجبیل در روز موجب تأثیر آن روی انعقاد خون می شود .


رویشگاه :

بومی جنوب شرق آسیا ست و در ایالات متحده ، هند ، چین ، هند غربی و مناطق حاره به صورت کاشته شده یافت می گرد .
این گیاه به حالت طبیعی در نواحی شرقی هندوستان ، مخصوصا در نقاط Gingi و Zingi می روید و از این نظر است که آن را به نامهای Zingiber و Gingembre ، نامیده اند . در مالابر ، سیلان نیز یافت می شود. پرورش آن در جنوب آسیا ، ژاپن ، افریقای شمالی ، مکزیک ، جزایر آنتیل و مخصوصا ژامائیک معمول است .

ترکیبات شیمیایی :

روغن فرار 2/5 تا 3 درصد که ترکیبات مهم آن بر حسب نوع رویشگاه ، بسیار متغیر هستند و عمدتا شامل زینجیبرن و ار کور کومن ، بتا بيسابولن و آر کور کومن ، نرال و ژرانیل ، دی کامفور، بتافلاندرن ، ژرانیل ، نرالي و لينالول ای و الفا فارنسن می باشند. حامل بوی معطر زينجيبرون مخلوطی متشکل از سیس و ترانس بتااودسمول است .
زنجبیل دارای رتاسه درصد از اسانسی با بوی کافوری ، مرکب از کامفن راست ، فلاندرن ، سیمن ومقدار کمی ژرانیول ، بورنئول وسيترال است.
مقدار اسانس در زنجبیل معمولی یعنی زنجبیل دارای پوسته خارجی ، بیشتر از زنجبیل عاری از پوسته خارجی زنجبيل سفید است.
زنجبیل علاوه بر اسانس ، دارای 5 تا 8 درصد رزین و موادی با طعم سوزاننده مانند زیندرون Zingeron و ژینژ رول gingerol است که اولی یک ستن و دومی یک ماده فنلی می باشد .
زینژ رون ، به صورت مایعی روغنی است ولی تدریجا به صورت توده ای با ظاهر متبلور در می آید. در14 درجه ذوب می شود . در اتر ، محلول ولی در آب غیر محلول است. در اتردوپترول به مقدار کم حل می شود . ژینو رول Gingerol ، به فرمول C17H26O4 و به وزن ملکولی 38/298 است. طعم تند دارد و ماده اصلی ریشه زنجبیل می باشد و از آن استخراج شده است. فرمول گسترده آن توسط Lapworth وهمکارانش مشخص گردیده است. ژینژرول ، بادهای روغنی با طعم تند ، سوزآور و به رنگ زرد است . به مقدار زیاد در الكل 50 درجه ، اتر ، کلروفرم ، بنزن و به مقدار کمتر در اتردوپترول گرم حل می شود .
این ماده در مرك ایندکس بجای زینژرون و زینژرول ، ذکر شده است .


شرایط نگهداری :

ریشه پودر شده زنجبیل را می بایست در مکان خشک و سرد ، در ظروف پلاستیکی نگهداری نمود .

توضیحات تکمیلی :

طب سنتی اسلام و ایران: گرم در آخر درجه سوم و خشک در درجه دوم است .
طعم زنجبیل سوزنده و تلخ است .
زنجبیل یکی از مواد ترکیبی ادویه هندی است که به نام کاری معروف می باشد و دکتر هاوزر در کتاب چه باید خورد و چگونه باید پخت از این ادویه به نیکی یاد کرده و مصرف آن را برای بعضی از اغذیه توصیه نموده است .
گلهای سفید یا زرد گیاه روی سنبله بلند و خمیدهای قرار دارند که مستقیما از ریشه منشأ می گیرند. برگها ، ساقه و ریشه گیاهی علفی چند ساله و خزنده با ريزوم غدهای ضخیم می باشد که در زیرزمین منشعب شده است .
در سال اول ، ساقهای سبز، افراشته و نی مانند به ارتفاع حدود ۶۰ سانتی متر از این ریزوم منشا می گیرد. گیاه دارای برگهایی نازک ، سرنیزه ای به طول ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر است که هر سال می ریزند. قطعات ریزوم فیبری و کوتاه با بو و مزه خاص ، معطر و گزنده می باشند
ریشه زنجبیل شامل ریزومهای پوست کنده تازه یا خشک شده گونه فوق به طول حدود یک انگشت می باشد .
اثر مزبور ناشی از کاهش تولید ترومبوکسان A2 و مهار تجمع پلاکت است . مطالعات بعدی که با استفاده از مقادیر درمانی این گیاه روی افراد سالم و بیماران مبتلا به بیماریهای عروق کرونر قلب صورت گرفت قادر به اثبات چنین ادعایی نبودند .
هرچند مصرف یک دوز منفرد به میزان زیاد ۱۰ گرم) توسط بیماران CHD موجب کاهش معنی دار تجمع پلاکت ناشی از آدنوزین دی فسفات و اپی نفرین شد .
یافته های به دست آمده از یک بررسی مقدماتی که روی دهلیز جدا شده خوکچه هندی صورت گرفت بیانگر آن است که جینجرول ها و شوکائول های موجود در ریشه زنجبیل دارای اثرات اینوتروپیک مثبت می باشند . در یک بررسی حیوانی دیگر که روی خوکچه های هندی انجام شد ، مشخص گردید ۶ و ۸ شوگائول دارای اثرات اینوتروپیکی تقریبا معادل اثرات اینوتروپیک ۸ جینجرول می باشند .
از سوی دیگر جینجرول جدا شده از زنجبیل به صورت وابسته به غلظت موجب تسریع سرعت پمپاژ در رتیکولوم سارکوپلاسمیک قلبی شد .
بررسی های برون تن صورت گرفته با استفاده از غلظتهای پایین عصاره ریزوم زنجبیل ، بیانگر آن است که مصرف این عصاره موجب افزایش ترشح اینترلوکین -۱ بتاه اینترلوکین ۶ و فاکتور محرک کولونی ماکروفاژ-گرانولوسیت در سلولهای تک هسته ای خون محیطی انسان می شود .

علیرغم وجود نتایج متناقض ، به نظر می رسد این گیاه دارای اثرات مثبتی در تعديل علائم ناشی از بیماری مسافرت می باشد. بررسی عوارض جانبی ناشی از مصرف زنجبیل بیانگر آن است که مصرف این گیاه برای درمان علائم بیماری مسافرت ، مناسب تر از مصرف سایر فرآورده های مورد نیاز برای درمان علائم مزبور میباشد.
در یک مطالعه پس از گذشت یک ساعت یا کمتر از مصرف گیاه مزبور ، هیچ تفاوت معنی داری از نظر کاهش علائم مشاهده نشد ، لیکن در یک مطالعه دیگر ، پس از گذشت ۴ ساعت از مصرف گیاه بیشترین تفاوتها بین گروه مصرف کننده زنجبیل و گروه شاهد مشاهده گردید .
اسكوپولامين ، دیمن هیدرینات با کافئین ، سیکلیزین ، سیناریزین ، سیناریزین با دومپریدون و مکلیزین با کافئین در کاهش علائم ناشی از بیماری مسافرت ، روی ۱۴۸۹ داوطلب و در خلال یک سفر دریایی که در سواحل نروژ به منظور دیدن والها انجام گردیده بود ، مورد بررسی قرار گرفت. یافته های به دست آمده حاکی از آن بود که در تقریبا ۷۸ درصد افرادی که ۲ ساعت پیش از سفر دریایی ، ۵۰۰ میلی گرم ریشه زنجبیل مصرف کرده بودند ، تا ۶ ساعت بعد هیچگونه علائم دریازدگی مشاهده نگردید بین گروه مصرف کننده زنجبیل و گروههای تحت تجویز سایر داروها نیز هیچگونه تفاوت معنی داری از نظر شدت استفراغ مشاهده نگردید.
یافته های به دست آمده از یک کارآزمایی قدیمی تصادفی دو سویه نا آگاه کنترل شده با دارونما که روی ۸۰ سرباز نیروی دریایی با میانگین سنی ۱۷ سالکه هیچ یک عادت به سفر دریایی نداشتند صورت گرفت حاکی از آن است که مصرف یک گرم ریشه زنجبیل در مقایسه با دارونما ، موجب کنترل بهتر علائم دریازدگی تهوع ، استفراغ ، سرگیجه ، عرق سرد در طی ۴ ساعت می شود .
این نتایج بیانگر آن هستند که مصرف زنجبیل در مقایسه با دارونما موجب بهبود معنی دار استفراغ و عرق سرد می شود ولی تفاوت معنی داری در تسکین سرگیجه و تهوع ندارد.
هیچگونه عارضه جانبی ناشی از مصرف زنجبیل نیز گزارش نشد .
بازنگری جامع داده های تجربی و بالینی مقالات منتشر شده در Medline در پایان دسامبر ۲۰۰۳ و نیز مشورت و تبادل نظر با پژوهشگران حاکی از آن است که زنجبیل دارای اثرات ضد تهوع می باشد. گو اینکه شواهد قطعی در تأیید این نظریه صرفا در رابطه با توانایی گیاه مزبور در تسکین استفراغ و تهوع ناشی از بارداری می باشد و جهت استفاده از آن به عنوان نوعی داروی ضد تهوع برای درمان تهوع ناشی از جراحی و بیماری مسافرت تاکنون مدارک مستندی ارائه نگردیده است . در این بازنگری همچنین به بررسی سایر موارد مصرف زنجبیل پرداخته شده است (2004 ,Chrubasik) در یک کارآزمایی که طی سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ میلادی در بیمارستان رویال صورت گرفت ، اثربخشی زنجبیل در درمان تهوع ناشی از بارداری مورد ارزیابی قرار گرفت . در این تحقیق به گروهی از زنان باردار دچار تهوع به مدت ۴ روزه روزانه ۴ بار و هر بار ۱۲۵ میلی گرم عصاره زنجبیل برابر روزانه 1 تا 5 گرم زنجبیل خشک و به گروه شاهد ، دارونما تجویز شد. یافته های به دست آمده از این کارآزمایی حاکی از آن بود که هیچگونه تفاوتی از نظر وزن کودک در هنگام تولد ، سن بارداری ، و همچنین تست Apgar در نوزادان چند دقیقه بعد از تولد انجام میشود و تنفس ، ضربان قلب ، تون عضلانی ، رفلکس های عصبی و رنگ پوست مورد ارزیابی قرار میگیرد و نمره ۱ تا ۱۰ داده میشود تا معلوم گردد نوزاد با زندگی خارج رحمی تطابق دارد یا نه یا ناهنجاری های مادرزادی در کودکان متولد شده از مادران متعلق به گروه مصرف کننده زنجبیل در مقایسه با بقیه کودکان متولد شده در بیمارستان مزبور مشاهده نشد. مشکلات هنگام تولد در گروه تحت درمان با زنجبیل نیز مشابه سایر کودکان بود که ناچیز در نظر گرفته شد (2003 ,.Willetts et al) از سوی دیگر نتایج به دست آمده از یک کارآزمایی تصادفی دو سویه ناآگاه کنترل شده با دارونما بیانگر آن بود که مصرف خوراکی روزانه یک گرم زنجبیل به مدت ۴ روز توسط بانوانی که مدت بارداری آنها کمتر از ۱۷ هفته بود ، در مقایسه با دارونما موجب بهبود قابل توجه تهوع و استفراغ ناشی از بارداری گردید. در این کارآزمایی شدت تهوع آنالوگ دیداری و مقادیر Likerk و نیز تعداد دوره های استفراغ ۲۴ ساعت پیش از شروع درمان و نیز در طول درمان ثبت گردید. یافته های به دست آمده حاکی از آن بود که مصرف مکمل های غذایی حاوی زنجبیل در مقایسه با دارونما موجب کاهش معنیدار شدت تهوع و دوره های استفراغ شد . در گروه تحت درمان با زنجبیل دردهای خفیف شکمی ، اسهال و سوزش سردل مشاهده گردید گواینکه هیچگونه عارضه جانبی روی بارداری افراد تحت بررسی نداشت . در یک بررسی دو سویه نا آگاه کنترل شده با دارونما که روی ۱۲۰ زن که تحت جراحی سرپایی ژینکولوژی قرار گرفته بودند، انجام گردید به منظور ارزیابی درمان تهوع و استفراغ ناشی از جراحی در آنها ، به صورت تصادفی و به شکل خوراکی یک گرم ریشه زنجبیل پودر شده یا ۱۰ میلی گرم متوکلوپرامید داده شد. یافته های به دست آمده حاکی از آن بود که ۱۰ درصد از بیماران تحت درمان با زنجبیل یک یا چند بار دچار استفراغ شدند. در 18 درصد از گروه تحت درمان با متوکلوپرامید و 23 درصد از گروه دریافت کننده دارونما نیز یک یا چند بار استفراغ مشاهده شد. به علاوه ۱۵ درصد از افراد تحت درمان با زنجبیل نیاز به تجویز داروهای ضد تهوع یافتند که در گروههای تحت درمان با متوکلوپرامید و دارونما این رقم به ترتیب 32 و 37 درصد گزارش شد. پژوهشگران با استناد به نتایج حاصل دریافتند که مصرف زنجبیل در مقایسه با دارونما موجب کاهش معنی دار تهوع و استفراغ در بیماران مزبور می شود . (Phillips, 1993)
اوستئوآرتریت و آرتریت روماتویید: بازنگری گسترده داده های بالینی و تجربی حاکی از آن است که اثربخشی زنجبیل جهت درمان اوستئوآرتریت یا سایر دردها هنوز دارای ابهام می باشد. علیرغم فقدان شواهد کافی جهت اثبات این مسئله که آیا مصرف زنجبیل حقیقت موجب تسکین علائم بالینی اوستئوآرتریت یا سایر دردها می شود یا خیر، مشخص شده است که ترکیبات موجود در ریشه این گیاه به وضوح با آبشار التهابی و برخی از گیرنده های درد تداخل می یابند. مطالعات بیشتر ممکن است نه فقط تأییدی در مورد اثربخشی زنجبیل در درمان دردهای اوستئوآرتریت باشند ، بلکه می توانند مقدار دقیق مصرف روزانه گیاه مزبور جهت درمان این بیماری رایج را نیز مشخص سازند .
در یک بررسی قدیمی تر که در قالب یک کارآزمایی تصادفی متقاطع و کنترل شده با دارونما صورت گرفت اثربخشی زنجبیل در درمان اوستئو آرتریت در مقایسه با ایبوپروفن و دارونما مورد بررسی قرار گرفت.
بر اساس نتایج به دست آمده از مقیاس آنالوگ دیداری و مصرف داروی rescue مشخص شد که بهبود قابل توجه بیماری مزبور فقط پس از مصرف ایبوپروفن۴۰۰ میلی گرمی مشاهده گردید .
از سوی دیگر نتایج به دست آمده از یک بررسی مقدماتی که روی بیماران مبتلا به اوستئوآرتریت و آرتریت روماتویید صورت گرفت بیانگر آن است که مصرف روزانه ۱ تا ۲ گرم زنجبیل پودر شده به مدت ۲۵ سال موجب بهبود چشمگیر ۵۵ درصد بیماران مبتلا به اوستئوآرتریت ۷۴ درصد بیماران مبتلا به آرتریت روماتویید با توجه به تورم ، در ۵۰ درصد بیماران مبتلا به اوستئوآرتریت و ۵۹ درصد بیماران مبتلا به آرتریت روماتویید بهبود چشمگیری مشاهده شد.
تجمع پلاکت یافته های به دست آمده از یک کارآزمایی کنترل شده با دارونما که روی ۲۰ بیمار مبتلا به بیماری عروق کرونر صورت گرفت بیانگر آن است که مصرف زنجبیل پودر شده موجب مهار قابل توجه تجمع پلاکتها می گردد. در این کارآزمایی به بیماران در هر دوز منفرد ، ۱۰ گرم زنجبیل پودر شده داده شد. بر اساس این بررسی مشخص شد که مصرف زنجبيل موجب کاهش آدنوزین دی فسفات (ADP) و تجمع پلاکتی ناشی از اپی نفرین می شود .
به علاوه این نتایج حاکی از آن بود که پاسخ پلاکتها وابسته به مقدار زنجبیل مصرف شده می باشد ، چه آنکه مصرف روزانه 4 گرم زنجبیل به مدت 1 و 3 ماه ، هیچ اثر مفیدی روی تجمع پلاکت ، فیبرینوژن یا فعالیت فیبرینولیتیک نداشته است. همه بیماران دارای پیشینه ابتلا به انفارکتوس میوکاردیال ، بیش از 6 ماه بودند و همه آنها تحت درمان با نیتراتها و آسپیرین قرار داشتند . مصرف آسپیرین ۲ هفته پس از شروع درمان قطع شده بود (1997 ,.Bordia et al) از سوی دیگر یافته های به دست آمده از یک کارآزمایی متقاطع تصادفی کنترل شده با دارونما که روی ۱۸ داوطلب سالم صورت گرفت بیانگر آن است که مصرف ریشه خام زنجبيل هیچ تأثیر قابل توجهی روی عملکرد پلاکت آنها نداشته است. در این کارآزمایی افراد تحت بررسی به ۳ گروه تفکیک شدند و به مدت ۲ هفته به آنها ۱۵ گرم ریشه خام زنجبیل برزیلی ، ۴۰ گرم ساقه پخته شده زنجبیل یا دارونما داده شد . از یک ماه قبل از شروع این دوره درمانی ، داوطلبان از هیچگونه دارویی استفاده نمی کردند . یافته های به دست آمده از این کارآزمایی حاکی از آن بود که میانگین کاهش تولید ترومبوکسان در مقایسه با گروه شاهد برای گروه مصرف کننده ریشه زنجبیل، 9 تا1 درصد ، برای گروه دریافت کننده ساقه زنجبیل 8 تا1 درصد بود. میانگین تولید ترومبوکسان B2 نیز تغییر نیافت (1996 ,Janssen).
از سوی دیگر در یک کارآزمایی ، تجویز چای تهیه شده از زنجبیل به موشهای صحرایی باردار Sprague Dawiey موجب احتمال کاهش تعداد جنین های تکوین یافته در رحم موشهای مزبور به میزان ۲ برابر بیش از گروه شاهد شد ، البته در گروه تحت تجویز گیاه مزبور ، هیچگونه ناقص الخلقه زایی مشاهده نگردید ، لیکن جنین های مربوط به موشهای دریافت کننده چای زنجبیل ، در مقایسه با گروه شاهد به طور معنی دار سنگین تر بودند (2000 ,Wilkinson)
گیاهانی چندساله و دارای ریزوم غده ای ناهموار ومنشعبی است که از آن ، مياع ساقه یکساله به ارتفاع 30 سانتی متر تا یک متر در هر سال خارج می شود بطوری که مجموعا به گیاه ، ظاهری شبیه نی می بخشد. برگهای آن متناوب ، دراز ، نوك تيز و دارای یک دمبرگ اصلی مشخص ، واقع در بین رگبرگهای فرعی متعدد است پهنک برگ آن به غلاف بزرگ و شکافداری منتهی می گردد که قسمت زیادی از ساقه را فرا می گیرد. ساقه گلدار گیاه که مستقیما از ريزوم خارج می شود ، در انتها به گلهای زیبائی ، مجتمع به صورت سنبله ختم می شود که از فلسهای نازك پوشیده می باشد. رنگ گلها ، مایل به زرد و منقوش به لکه هائی به رنگ قهوه ای است .
هرگل آن دارای کاسه ای منقسم به 3 تقسيم و جامی سه قسمتی است. درون آنها یک پرچم و مادگی با تخمدان ۳ خانه جای دارد . میوه اش پوشینه و محتوی دانه های متعدد تیرم رنگ با بوی مطبوع است .
تکثیر آن از طریق کاشتن قطعات ریزوم جوانه داری در زمین های مرطوب و اصلاح شده باید صورت گیرد. قسمت مورد استفاده این گیاه ریزوم آن است که پس از پژمرده شدن قسمت هوائی گیاه ، آن را از زمین خارج نموده ، بعد از شستن و قطع ریشه های کوچک ، در داخل نوعی طشتک چوبی آویخته ، به هم اصطكاك و مالش می دهند . با این ترتیب قسمت سطحی ریزومها ، تحت اثر تماس برداشته میشود و آماده برای خشک شدن در مقابل نور خورشید و یا در دستگاه های مخصوص می گردد . زنجبیل خاکستری گاهی اعمال مذکور تکمیل تر صورت می گیرد بدین نحو که قسمت خارجی ریزوم را که در واقع ناحیه چوب پنبه ای آن است ، به وسیله ماشین مخصوص در امریکا و یا به کمک چاقو در ژامائیک و چین بطور کامل یا ناقص از آن جدا می سازند ، سپس آنها را در هیپوکلریت دوشو با آب آهک قرار داده پس از خشک شدن ، تحت اثر بخار انیدریدسولفورومی گذارند ، تا رنگ سفید حاصل کند. بدین نحو زنجبیلی بدست می آید که زنجبیل سفید نامیده میشود .
زنجبیل به صورت قطعات نامنظم و منشعب ، به ابعاد متغیر ولی مسطح و مرکب از بندهای جداشدنی در معرض استفاده قرار می گیرد و سطح خارجی آن خشن ، دارای خطوط مشخص و به رنگ خاکستری است . زنجبیل خاکستری یعنی زنجبیل عاری از پوسته خارجی و زنجبیل سفید سطح صاف دارد.
زنجبیل ، بوی قوی ، معطر و مطبوع دارد. طعمش گرم ، نافذ و سوزاننده است .
زنجبیل گیاهی است مخصوص مناطق حاره و دانشمندان گیاه شناسی اصل آن را از بنگال و مالايا دانسته اند از سالیان بسیار قدیم زنجبیل شناخته شده و حتی ديسکورید به اسم زیگ ژی بریس ziggibierice آن را نام برده است. در بازارهای فروش دو نوع زنجبیل پیدا می کنیم. نوع اول زنجبیل خاکستری است که بسیار معطر میباشد غده های ریشه ای آن بطول چهار یا ده سانتی متر می رسد و قطر آن از یک تا دو سانتی متر است که پوستهای خاکستری زرد رنگ با حلقه های برجسته ای روی آن را فرا گرفته است.
نوع دوم زنجبیل سفید است که پوست آن کنده شده و دارای تکه های کوچکی است و بوی آن کمتر از زنجبیل خاکستری ولی طعم آن تندتر است زنجبیل را جزو ادویه مصرف می کنند یا در مربا می ریزند یا نان زنجبیلی از آن تهیه می نمایند .
این گیاه شبیه به برگ نی ، گلهایش خوشه ای و زرد رنگ ، از ریشه های آن شاخه های به شکل نی منشعب می شود و در بیخ آن غده هایی تولید میگردد که همان زنجبیل معروف است . طعمش تند و برای معطر ساختن بعضی خوراکها به کار می رود. این گیاه در ایران نمی روید و کردها دم کرده آن را برای دفع سرماخوردگی ، زکام و دل درد به مصرف می رسانند .
برگ آن متناوب ، دراز ، نوک تیز و دارای یک دمبرگ اصلی مشخص واقع در بین رگبرگهای فرعی مایل است.

مطالب پیشنهادی :گیاگانی ، گیاه اسطوخدوساسطوخدوس ،  یه تقویت کننده مغز و قلبه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آنغوزهشیره آنغوزه ،  پراز خاصیت های درمانی !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آملهآمله ، ریزش مو و شوره سر رو با هم از بین میبره !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه افتیمونافتیمون ،  هزارتا خاصیت داره (یکیش درمان نفخ )!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه انجدانانجدان ، موثر و کارآمد برای کلیه و مثانه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آویشنآویشن ، مناسب برای رماتیسم و سیاتیک و ... !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آبرون کبیرآبرون کبیر ،  پمادش برای اگزما عالیه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آبرون صغیرآبرون صغیر ،  برای سردرد و چشم درد میتونی ازش استفاده کنی!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه افسنطینافسنطین ، کارساز و عالی برای یبوست !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آفتاب پرستآفتاب پرست ، آب دمکرده اش تب رو قطع میکنه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آنیسونآنیسون ،  تو طب سنتی برای سیاه سرفه استفاده میشده !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه آرتیشوآرتیشو ،  پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ کیسه صفرا
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
گیاگانی ، گیاه انارانار ،  صدا رو صاف میکنه و هزار تا خاصیت دیگه
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت ایتوک پارسه جم می باشد .

هرگونه کپی برداری از این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد .

eyetwitterpinterestlinkedininstagramtumblrpaper-plane-o