Menu
لوگو-گیاگانی
گیاگانی ، زنجبیل
گیاگانی ، اولین سایت مرجع گیاهان دارویی در ایران
بازدیدها
20
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 3٫00 out of 5)
Loading...

نام های دیگر :

زیره سفید - کمون - سنوت
Eg1
Cuminum cyminum L.
Cumin
زیره سبز، زیره سفید)
Apiaceae (Umbelliferae)
طب سنتی اسلام و ایران: این گیاه در مکتب مذکور به نام «کمون» خوانده شده،
Cuminum Cyminum L.
C. hispanicum Merat. , C. odorum Salisb.
Jd2
Cuminum Cyminum L.
C. hispanicum Bunge. , C. odorum Salisb.
فرانسه
Anis acre، Faux anis ، Cumin officinal ، Cumin
انگلیسی
Cumin آلمانی :
Cuminsamen ، Romischer kimmel Mutterkimmel Kreuzkimmel ایتالیائی : Climino dolce، Comino domestico ، Climino ، Comino ، Cumino فارسی : زیره سبز - عربی : کمون، سنوت ( Sannat)

بخش های دارویی :

بخشهای دارویی: میوه خشک، روغن قرار زیره سبز که از میوه رسیده تازه یا خشک به دست می آید.
Jd2 قسمت مورد استفاده این گیاه میوه آن است.

موارد مصرف :

اثرات ضد باروری، شیرافزا، ضد اسپاسم، متر و مقوی جنسی (موارد مزبور فاقد نتایج تجربی هستند). این گیاه همچنین ضد نفخ، محرک و ضددرد میباشد. موارد مصرف: موارد تأیید نشده: در طب سنتی از این گیاه، به عنوان ضد نفخ برای درمان اختلالات معدی ، اسهال و قولنج (به ویژه در دامپزشکی استفاده می گردد.
طب هندی: در طب هندی گیاه مزبور برای درمان ابتلاء به سنگهای کلیه و مثانه، اسهال مزمن، جذام، بیماریهای چشم و همچنین به عنوان مسقط جنین به کار برده می شود.
Jd5 میوه آن از نظر اختصاصات درمانی شبیه زیره سیاه و انیس سبز است یعنی نیرودهنده و مقوی می باشد. از آن برای معطر ساختن نان یا پنیر و اغذيه دیگر و همچنین برخی لیکورها استفاده می گردد.
خواص درمانی زیره سبز دارای صفاتی شبیه زیره سیاه وانیس سبز است. دربیماریهای مختلف، به عنوان ضد تشنج، ضد صرع، مقوی معده، مدر، بادشکن، قاعده آور و معرق مصرف میشود.
زیره سبزد رنزله های حاد و مزمن برونش ها، نفخ ناشی از سوء هضم، بلع هوا (Aerophagie)، رفع گازهای روده ، رفع ترشحات مهبلی (ترشحات زنانگی) و قطع حالت قاعدگی در زنان جوان، اثرات مفید ظاهر می نماید.
از زیره سبز برای معطر ساختن نان، پنیر وهمچنین تهیه بعضی از لیکورها استفاده بعمل می آورند

روش مصرف :

خواص درمانی: ۱- آن را بخورید. گرم کننده، محلل، خشک کننده و قابض است. ۲- آن را در سرکه بخیسانید و بعد برشته کنید و بخورید. اسهالی که از رطوبت و بلغم باشد را بند می آورد.
٣- کوبیدهی آن را با آب و سرکه مخلوط کنید و بخورید، برای درمان سختی تنفس و خفقان سرد از نظر تقویت معده، امعاء، کبد، تحریک اشتها، تحلیل باد و نفخ، رفع سکسکه ی رطوبی و ترشی غذا در معده مفید است.
۴- آن را نرم بکوبید و با آب کرفس مخلوط کرده و بخورید. انگل های معده را از بین می برد. همزمزهی دم کردهی آن برای تسکین درد دندان مفید است.
و برای درمان ریشه کردگی انگشتها (پوسته پوسته شدن کنار ناخن)، آن را با نمک بسایید و بر آن ضماد کنید و دایم دستها را چرب نگه دارید، به خصوص شبها.
- آب آن را با عسل به چشمک بکشید. خارش چشم را برطرف می کند و اگر خارش از گرمی و حرارت باشد، عصاره ی آن را با سفیده ی تخم مرغ مخلوط کرده و در چشم بچکانید.
به آن را در سرکه بخیسانید و موقع خونریزی بینی آن را در بینی بریزید و هم استشمام کنید. خونریزی را قطع میکند.
روغن زیره خواص درمانی: اگر هر شب بر پوست مالیده شود، پوست دستها را نرم می سازد و ترک خوردگیهای موجود را برطرف می کند.
ریشه ی زیره خواص درمانی: آب دمکرده¬ی آن را بنوشید. ادرارآور، قاعده آور و بادشکن است، مسکن دردهای معده و ضدتشنج میباشد.
مدر، قاعده آور و ضد نفخ بوده، در صورتیکه با آب میل گردد در درمان دل پیچه و نفخ مفید بوده و هرگاه با سرکه مصرف شود جهت درمان سکسکه سودمند است. استعمال موضعی آن التیام بخش و ضد خونریزی بینی است. مصرف: روش مصرف: از میوه این گیاه به صورت آسیاب شده و از روغن فرار حاصل از فشردن آن برای مصارف خوراکی و موضعی استفاده میشود. مقدار مصرف: مقدار متوسط مصرف این گیاه در هر وعده ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم دارو (یا ۵ تا ۱۰ عدد میوه) است.
Literature 1- Aye-Than Kulkarni HJ, Wut-Hmone Tha SJ. Anti-diarrhoeal Efficacy of Some Burmese Indigenous Drug Formulations in Experimental Diarrhoeal Test Models. Int J Crude Drug Res. 27; 195-200. 1989. 2- Garg SC, Siddiqui N. Antifungal activity of some essential oil isolates. Pharmazie 47; 467-468. 1992. 3- Hänsel R, Keller K, Rimpler H, Schneider G (Hrsg.), Hagers Handbuch der Pharmazeutischen Praxis, 5. Aufl., Bde 4-6 (Drogen); Springer Verlag Berlin, Heidelberg, New York, 1992-1994. 4- Leung AY, Encyclopedia of Common Natural Ingredients Used in Food Drugs and Cosmetics, John Wiley & Sons Inc., New York 1980. 5- Sathiyamoorthy P, Lugasi-Evgi H, Van Damme P, Abu-Rabia A, Gopas J, Golan-Goldhirsh A. Larvicidal Activity in Desert Plants of the Negev and Bedouin Market Plant Products. Int J Pharmacogn. 35(4); 265-273. 1997. 6- Varo PT, Heinz DE, J Agric Food Chem 18:234 et 239. 1970.
در استعمال خارج، قراردادن ضماد آن بر روی پستان، در موارد جمع شدن شیر در پستان، اثرات مفید ظاهر می کند.
در دامپزشکی با خوراندن زیره سبز به چهارپایان، تمایل جنسی را در انواع ماده آنها زیاد می کنند و به همین دلیل است که به گاو ماده ومادیان معمولا آنرا میخورانند تا آمادگی بیشتر برای جفت گیری، در آنها فراهم شود.
صور داروئی۔ مقادیر مصرفی وصور مختلف داروئی آن شبیه زیره سیاه است با این تفاوت که باید در نظر گرفته شود، اثری کمتری دارد. زیره سبز به صورت گرد و به مقدار ۲ گرم در روز و یا دم کرده ۲ تا 4 گرم میوه و تنطور اتره مصرف می شود.
مقدار مصرف اسانس زیره سبز ، ۱۰ تا 40 قطره مخلوط در یک پوسیون برای اشخاص بالغ است.

عوارض جانبی :

تذکر: مضر ریه است. مصلح آن: کتیرا میباشد.
Eg1: تاکنون هیچگونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده است.


تداخلات دارویی :رویشگاه :

این گیاه ابتدا در سواحل نیل میرویید، ولی حالا به طور وحشی در نواحی وسیعی با آب و هوای مدیترانه ای می روید، در ایران در تبریز و سایر نقاط کاشته میشود.
Eg1: این گیاه بومی ترکستان (Hager) یا شمال مصر (Grieve) بوده ولی امروزه در سراسر مناطق مدیترانه ای، ایران، پاکستان، هند، چین، ایالات متحده و آمریکای جنوبی کاشته میشود. پراکنش در ایران: آذربایجان (تبریز)، خراسان جنوب سبزوار، جاده مشهد-سرخس، صالح آباد)، تهران (کيشلک واقع در جاده تهران سمنان)، سمنان (سرخه)
Jd5 منشاء اولیه آن، نواحی علیای مصر وسواحل نیل بوده است ولی امروزه به حالت نیمه وحشی در منطقه مدیترانه، عربستان، ایران ونواحی دیگر می روید و یا در این نواحی پرورش می یابد.
Jd2. منشأ اولیه آن، ناحیه علیای مصر و سواحل نیل بوده است ولی امروزه به حالت نیمه وحشی در منطقه وسیعی از مدیترانه ، عربستان، ایران و نواحی مختلف می روید ویا در این نواحی پرورش می یابد.
۔ زیره سبز درتبریز ونقاط دیگر پرورش می یابد. درخراسان: ۱۲ کیلومتری جنوب سبزوار در ارتفاعات ۸۸۰ متری، در ۸ کیلومتری شمال غربی علی آباد نزدیک اسفک (Asfak) ، در 15 کیلومتری مشهد به سمت سرخس درناحیه ای به نام صالح آباد (نیمه خودرو) در ارتفاعات ۷۰۰ تا ۹۰۰ متری. مرکز ایران: اطراف تهران، بین تهران و سمنان درناحیه ای به نام کیش لک Kishlok در ارتفاعات ۹۰۰ متری به حالت خود رو ونیمه خودرو، سمنان دامغان: سرخه در ۱۱۰۰ متری می روید.
پرورش آن درغالب نواحی مساعد صورت می گیرد.

ترکیبات شیمیایی :

پی.سیمن - دی پنتن - کومین آلدئيد - کومینل الكل - روغن ثابت - تانن - رزین.
Eg1: روغن فرار (۲ تا ۵ درصد) که عمدتا شامل کو مین آلدئید، گاما - ترپن ها (در متن چنین است و ظاهرا گاما - ترپینن صحیح می باشد. مترجم)، بتا - پیننها، پارا - سیمن، ۱ و ۳- پارا - منتان دی آل (در متن چنین است و ظاهرأ منتادی آل صحیح می باشد. مترجم) است. روغن ثابت (۱۰ تا ۱۵ درصد) که عمدتا شامل پتروسلیک اسید و پالمیتیک اسید می باشد. ترکیبات پروتئینی (۱۵ تا ۲۰ درصد) اثرات: ضد میکروب: این گیاه حاوی روغن ثابت (عمدتأ متشکل از پتروسلیک اسید و اولئیک اسید) بوده، سوسپانسیون پودر آن دارای اثرات مهاری بر روی میکروبهای گوناگون است، یعنی مانع رشد میسلیوم و نیز مانع تولید سم آفلاتوکسین توسط Aspergillus ochraceus
C . versicolor و. Flavus C. میشود.
Jd2۔ میوه این گیاه دارای تانن، ۷ درصد روغن، ۱۳ درصد رزين ، الورون و اسانسی معادل 5/2 تا 4 درصد است.
اسانس آن که از تقطیر میوه های له شده، تحت اثر بخار آب حاصل می شود، مایعی بیرنگ است ولی به مرور زمان، کمی زرد رنگ و تدریج قهوه ای می گردد و بعلاوه حالت چسبنده پیدا می کند. بوی آن بسیار قوی، تقریبا زننده و وزن مخصوص آن بین 910/0 و 930/0 است. در ۱۰ برابر حجم خود، الكل ۸۰ درجه ولی به مقادیر زیادتر در الکل های قوی تر حل می شود. در کلروفرم و اتر به مقادیر خیلی زیاد محلول است. ماده اصلی تشکیل دهنده این اسانس، الدئید کومینیک ald. cuminique یا کومینول Cuminol به فرمول C10H12O است. مقدار این ماده به تناسب محل تولید اسانس وگیاه مولد آن ، از ۳۰ تا 50 درصد تغییر می نماید.
بوی مخصوص اسانس مذکور و میوه گیاه ، مربوط به وجود کومینول در آن است
. ( Planchon - Bretin, p. 1540)
در اسانس زیره سبز ، بعلاوه مواد دیگری نظیر سیمن cymene ، فلاندرن phellandrene ، کارون carvone ، الكل كومینیک al. cuminique وترکیباتی به مقادیر کم نیز یافت میشود (1982 ,413 .Dorvault, p)
به این اسانس ،گاهی اسانس) Carum nigrum نوعی زیره سیاه) که مقدار الكل كومینیک آن کم است، بطور تقلب افزوده می شود.


شرایط نگهداری :

نگهداری اسانس زیره سبز باید. دور از هوا و نور ، در شیشه های کاملا دربسته ومملو از آن صورت گیرد (1981 (Food Chem . Codex

توضیحات تکمیلی :

اثر روی لخته شدن خون: عصاره خشک حاصل از استخراج گیاه توسط اتر (به طور برون تن)، باعث مهار تجمع پلاکتی القاء شده توسط آراشیدون اسید در پلاسمای انسانی غنی از پلاکت میشود. اثر جهش زا: اثر جهش زای فراکسیون های قطبی حاصل از عصاره کلروفرمی و عصاره متانولی این گیاه، بر روی Salmonella thyphimurum 100 TA مشاهده شده است. اثر روی متابولیسم فارماکولوژیکی: تزریق عصار؛ اتری خشک شده این گیاه باعث طولانی شدن اثر خواب آور فنوباربیتورات در موش های آلبينوی ماده، تا بیش از ۱۲۰ درصد شده است. تجویز مقادیر زیاد عصاره، باعث کوتاه شدن این مدت تا ۸۳ درصد می گردد. اثر استروژنی: تجویز عصاره استونی این گیاه به موشهای آلبینوی ماده (فاقد تخمدان)، موجب افزایش وزن رحم، افزایش مقدار پروتئین مخاط رحم و نیز افزایش فسفاتهای قلیایی گردیده است. میزان افزایش به مقدار عصارة تجویز شده بستگی داشته است
گرم و خشک در درجه دوم است.
:asمشخصات: گیاهی است از خانواده ی Umbelliferae، یک ساله و علفی که ارتفاع آن تا شصت سانتی متر میرسد، برگهای آن بریده شده به شکل نوارهای باریک نخی شکل و سبز رنگ و گلهای آن کوچک، سفید یا صورتی است که به طور چتر مرکب در انتهای ساقه ی گل دهنده در ماههای اردیبهشت و خرداد ظاهر میشوند. میوهی آن به طول پنج میلی متر و از طرف هر دو انتها باریک، بسیار معطر و نافذ است، رنگ میوه، سبز و خاکستری و در بعضی واریته ها حتا سفید و زرد میباشد، ریشه ی آن دراز عمودی است.
دانه ی زیره ی سبز طبیعت آن: خیلی گرم و خشک است.
Eg1 گل و میوه: گل ها درون چترهایی با ۳ تا ۵ شعاع قرار دارند. گلبرگها سفید یا قرمز و مستطیلی بوده، رأس آنها عريض و دارای یک شکاف عمیق است. براکته های گریبان بلند و ساده هستند. خامه کوتاه بوده، رأس آن به کنار برگشته است. تخمدان تحتانی و ۲ خانه ای بوده، میوه شیزوکارپی به طول حدود ۶ و عرض حدود 5/1 میلی متر و رأس آن دارای تاجی از دندانه های درفشی کاسه میباشد. نیمه های میوه دارای مقطع کمابیش مدور بوده، دارای ۵ رگه طولی نخ مانند اصلی و نیز رگه های ثانویه واجد موهای زیر می باشند. | برگها، ساقه و ریشه گیاهی ظریف، بدون کرک و به ارتفاع ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر، دارای ساقه بدون کرک و قاعده ۲ چنگالی می باشد. برگها بدون کرک، به طور ظریف شانه ای بریده با قطعات مستطیلی - خطی بوده، پایینیها اغلب ۳ برگچهای مضاعف می باشند.
) فرآورده ها: دانه های رسیده. اشتباهات: در برخی فرآورده های هندی، میوه Carum carvi و میوه Bunium bulbocastanium ممکن است به جای زیره سبز به کار روند. زیره سبز محصول ترکیه نیز غالبأ واجد رنگهای صناعی میباشد.
Jd5 نوعی زیره است که میوه اش بوی ناپسند دارد.
رنگ میوه آن زرد تیره یا خرمائی مایل به سبز و یا خاکستری است و ازاین نظر زیره سبز نامیده میشود.
گیاهی یکساله ، به ارتفاع 4 ر. متر ، گاهی بیشتر و از تیره جعفری (Umbelliferae) است. ریشه ای دراز و برگهائی شفاف و بی کرك با بریدگیهای رشته مانند دارد. گلهای کوچک و سفید رنگ آن به صورت چتر مرکب بر روی ساقه ظاهر میشوند.
تكثير آن به وسیله کاشتن دانه (میوه) و به تناسب مشخصات محل پرورش، در اواسط اسفند تا اواسط اردیبهشت، در زمینهای رستی۔ آهکی، کمی سبک و دارای کودکافی صورت می گیرد. برای این کار، میوه گیاه را در زمان مذکور می کارند و پس از آنکه جوانه زد و گیاهان جوان حاصل گردید، فاصله آنها را با جداکردن پایه های اضافی، زیاد می نمایند. باید توجه داشت که جوانه زدن دانه (میوه) از گرمای ۸ تا ۱۰ درجه شروع میشود ولی مناسب ترین گرما برای آنها، حرارت ۲5 درجه می باشد. جدا کردن علفهای هرزه و انجام عملیات اصلاحی، ضروری است.
و بهره برداری از گیاه بدین نحو است که پس از رسیدن میوه، ساقه های گیاه را از ناحیه مجاور سطح زمین قطع می کنند و چون متأسفانه زمان رسیدن میوه ها در همه پایه ها یکسان نیست، برداشت محصول با مشکلاتی همراه می باشد. جدا کردن میوه ها از شاخه ها به صورتی است که قبلا در گیاهان مشابه شرح داده شد . میوه های جدا شده را بعدا جهت خشک شدن کامل ، درسطح پارچه عریضی، به صورت یک قشر نازك می گسترانند و در مقابل گرمای خورشید قرار می دهند سپس با پیش زدن، ناخالصی های مختلف را از آن دور می سازند و بدون انباشته کردن میوه ها بر روی هم، آنها را درون ظروف بسته جای می دهند. هر هکتولیتر میوه جمع آوری شده، ۳5 کیلو گرم وزن دارد .
Jd2 گیاهی کوچک، علفی، به ارتفاع ۱5 تا ۵۰ سانتیمتر و دارای ریشه دراز، باریک ، به رنگ سفید و ساقه ای راست و منشعب به تقسیمات دوتائی است
برگهای آن متناوب، شفاف، بی کرك ، منقسم به بریدگیهای بسیار نازك و ظریف ولید راز و نخی شکل است. گلهائی کوچک ، سفید یا صورتی رنگ و مجتمع به صورت چتر مرکب دارد. میوه آن بیضوی کشیده، با ریک در دو انتها، بسیار معطر، به طول ۶ میلیمتر، به قطر و ر۱ میلیمتر و پوشیده از تارهای خشن است.
بعضی از واریته های این گیاه میوه های عاری از تار دارند.
پريکارپ میوه آن، تانن زیاد دارد و با تأثیر املاح آهن بر روی آن، رنگین می شود. رنگ میوه برحسب واریته های مختلف گیاه ممکن است زرد تیره یا خرمائی مایل به سبز و یا خاکستری باشد.

مطالب پیشنهادی :اسطوخدوساسطوخدوس ،  یه تقویت کننده مغز و قلبه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
شیره آنغوزه ،  پراز خاصیت های درمانی !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آملهآمله ، ریزش مو و شوره سر رو با هم از بین میبره !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افتیمونافتیمون ،  هزارتا خاصیت داره (یکیش درمان نفخ )!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انجدانانجدان ، موثر و کارآمد برای کلیه و مثانه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آویشنآویشن ، مناسب برای رماتیسم و سیاتیک و ... !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون کبیر ،  پمادش برای اگزما عالیه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون صغیرآبرون صغیر ،  برای سردرد و چشم درد میتونی ازش استفاده کنی!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افسنطین ، کارساز و عالی برای یبوست !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آفتاب پرستآفتاب پرست ، آب دمکرده اش تب رو قطع میکنه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آنیسونآنیسون ،  تو طب سنتی برای سیاه سرفه استفاده میشده !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آرتیشوآرتیشو ،  پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ کیسه صفرا
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انارانار ،  صدا رو صاف میکنه و هزار تا خاصیت دیگه
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت ایتوک پارسه جم می باشد .

هرگونه کپی برداری از این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد .

eyetwitterpinterestlinkedininstagramtumblrpaper-plane-o