Menu
لوگو-گیاگانی
گیاگانی ، سنجد
گیاگانی ، اولین سایت مرجع گیاهان دارویی در ایران
بازدیدها
6
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 2٫78 out of 5)
Loading...

نام های دیگر :

سرخاب کولی - جوکی سرخاب - عنب امریکا
ریشه¬ی سرخاب
نام دیگر
Michoacan
گیاهی است که به فارسی به نامهای محلی آن سرخاب کولی، سرخاب و در برخی مدار با نام عنب آمریکا نام برده می شود.
سرخاب و جوکی سرخاب و در برخی مدارک آن را عنب آمریکا نامند. و به فرانسه: phytolaque. و انواع آن با نامهای: amerique raisin , phgpolaquedecandie
نامهای دیگر: ,American Nightshade, American Spinach , Bear ' s Grape , Branching Phytolacca , Cancer - Root
Coakum Chongras, Cokan, Crowberry, Inkberry, Jalap, Pytolacca Berry, Phytolacca Root, Pigeon Berry,
Pocan, Poke Root, Poke Berry, Pokeweed, Red Weed, Red-Ink Plant, Scoke, Skoke, Virginian Poke
michoacan

بخش های دارویی :

بخشهای دارویی: ریشه خشک شده و سته ها

موارد مصرف :

میوه اثرات: بر اساس پژوهشهای انجام گرفته نشان داده شده است که میوه این گیاه ضد سمیت کبدی و ضد ویروس بوده، ساپونین های موجود د آن استفراغ أور می باشند.
نشاسته ریشه: اثرات: بر اساس بررسی های انجام گرفته نشان داده شده است که ریشه این گیاه ضد آماس و محرک ایمنی بوده، ساپونین های موجود در آن نیز استفراغ آور می باشند. موارد مصرف: میوه: موارد تأیید نشده از میوه این گیاه برای درمان روماتیسم و زخمهای جلدی استفاده میشود. ریشه: موارد تأیید نشده از ریشه این گیاه برای درمان قاعدگی دردناک، سوء هاضمه، نزله، روماتیسم، ورم لوزه، التهاب گلو، سیفیلیس، اوریون، ورم ملتحمه، جرب، آلودگی با کرمهای گرد، زخم، يبوست و همچنین به عنوان نوعی داروی استفراغ آور استفاده می گردد. طب هومیوپاتی: در طب هومئوپاتی ریشه این گیاه برای درمان التهاب غشاء مخاطی (به ویژه دستگاه تنفسی، عفونتهای توأم با تب، التهاب غدد پستان، ناراحتیهای روماتیسمی به کار برده میشود.

روش مصرف :

برگ سرخاب خواص درمانی: ۱- برگهای تازه و جوان آن را مانند سبزی بخورید. برای ایجاد تعادل در سیستم عمومی بدن آثار مفید دارد، در رفع بزرگ شدگی غدهها نظیر بزرگ شدن غده تیروئید بسیار نافع است، برای رفع سفت شدن کبد و حالت صفراوی، التهاب کلیه ها و غدد لنفاوی بزرگ شده تجویز می شود.
۲- ضماد آن برای درمان بیماری گواتر، بیماریهای پوستی، خارش، اگزما، زخمهای سیفیلیسی و خنازیر بسیار مفید است، برای رفع تراكم شیر در پستان و رفع ورم و سفت شدن پستان نافع می باشد. تذکر: این گیاه سمی است و باید در حد مجاز و طبق دستور پزشک مصرف شود.

خواص درمانی ریشه ی سرخاب: ۱- برای رفع ورم و سفت شدن پستان و سرطان پستان آن را بسیار نرم کنید و روی پارچه پهن کرده روی تمام سطح پستان به استثنای نوک آن ضماد کنید و روزی یک بار آن را تعویض نمایید و در طول مدت ضماد گاه گاهی آن پارچه را با آب جوشاندهی گیاه مرطوب کنید و این کار را تا پانزده روز ادامه دهید. در اثر ضماد، پوست پستان از التهابها و جوش های چرکی پوشیده میشود ولی پس از ۶-۴ هفته سفتی پستان رفع می شود و پس از آن پستان را خوب شسته و تمیز کنید و پودر اسید بوریک بمالید و بگذارید کاملا خشک شود. پس از ده روز معمولا التهابها و جوش های چرکی خشک شده و موضع درمان می شود.
۲- پماد حاصله از گرد ریشه برای رفع جوش های چرکی صورت، ریزش مو و مولیسک مالیده میشود و مؤثر می باشد.
. خواص -کاربرد:
برگهای تازه و جوان گیاه در فصل بهار برای بیماریهای پوستی و زخمهای سیفلیسی و خنازير و اگزما بسیار مفید است. اگر دم کرده ریشه آن را روی پوست بریزند خارش را دفع می کند. ضماد برگهای آن برای رفع تراكم شیر در پستان، ورم و سفت شدن پستانها مفید است و خرد شده ریشه آن به صورت ضماد برای سرطان پستانها نافع است.
این گیاه به صورت پودر عصاره مایع و تنتور مصرف می شود. شر مصرف مقدار مصرف: مقدار متداول مصرف این گیاه ۶۰ تا ۱۰۰ میلی گرم است. طب مومنوپاتی: ۵ قطره، یک قرص یا ۱۰ گلبول هر ۳۰ تا ۶۰ دقیق (در موارد حاد) یا ۱ تا ۳ بار در روز (در موارد مزمن). مصارف تزریقی ۱ تا ۲ میلی لیتر از محلول به صورت زیر جلدی، عضلانی و وریدی، ۳ بار در روز (در موارد حاد) یا یکبار در روز. (در موارد مزمن) ( HABI)
که در اروپا برای استخراج عصاره رنگی قرمز ارغوانی رنگ از میوه آن به کار می رود و ریشه آن به عنوان مسهل و قی آور مصرف می شود.

عوارض جانبی :

عوارض عمومی: تمام بخشهای گیاه به دلیل وجود ساپونین های محرک غشاء مخاطی و لکتین های سمی (که در صورت مصرف خوراکی اثر می نمایند)، سمی می باشند. سمیت این گیاه پس از پختن به واسطه تخریب لکتین های موجود در آن کاهش می یابد استفاده در طب کودکان: در کودکانی که حتی فقط یک عدد از سته های این گیاه را مصرف نموده اند، می بایست اقدامات فوری درمانی جه مقابله با مسمومیت ناشی از مصرف گیاه اعمال گردد. مصرف بیش از حد: علائم ناشی از مصرف بیش از حد این گیاه شامل اسهال (گاه خونی)، سرگیجه، افت فشار خون، تشنگی شدید خواب الودگی، تاکیکاردی، استفراغ و در موارد شدید اسپاسم و نهایتا مرگ ناشی از نارسایی تنفسی می باشد. مصرف تا ۱۰ عدد از ستههای ت بزرگسالان بی ضرر بوده، ولی مصرف این مقدار توسط کودکان خطرناک می باشد. بزرگسالانی که بیش از ۱۰ سته این گیاه و کودکانی که حتی یک عدد آن را خورده اند سریعا میبایست درمان شوند. اقدامات درمانی جهت مداوای مسمومیت مزبور شامل تخلیه معده و روده (با وادار کردن ورد مسموم به استفراغ، شستشوی معده با محلول قرمز مایل به آبی بناسیم پرمنگنات و مصرف سدیم سولفات) و تجویز زغال فعال می باشد. وگرینی الکترولیت و مصرف سدیم بی کربنات جهت درمان اسبدر و احتمالی نیز ممکن است ضرورت یابد.

تداخلات دارویی :رویشگاه :

این گیاه بومی امریکای شمالی است ولی در سایر مناطق جهان نیز انتشار دارد، از جمله در ایران در تمام مناطق شمال میروید، در گیلان در اطراف شفت و نصير محله، اطراف رشت، چالوس، رامسر، بندرانزلی تا آستارا، لاهیجان، در گرگان نزدیک بندر گز، در مازندران در دره ی هراز و آمل دیده شده است.

ترکیبات شیمیایی :

رزین - مواد پکتیکی - گلوکوزیدی به نام فیتولاکسین که نوعی ساپونین است.
در ریشه گیاه ماده سمی فعال وجود دارد و در گیاه گلوکوزیدی به نام فیتولاکسين که نوعی ساپونین است یافت می شود. به علاوه از گیاه رزین و مواد پکتیکی جدا شده است
میوه:
ترکیبات: ساپونین های تری ترپنی (که مخلوط آن ها فيتولاكاتوکسین نامیده می شود) شامل فيتولاکوزیدهای A-G. فيتولا کاساپونین B اگلیکونهای ۲۸ و ۳۰دی کربوکسی اولتان هایی مانند جالیگونیک اسید، اسکولنتیک اسید، فيتولاکا ژنیک اسید و پوک بری ژنین تری تربن هایی از نسل الفاء أمبرين، بنا أمیرین، تاراکساسترول، بسی ناراكساسترول و تیرو کالول. الكنبنها (مينوزن های Pokeweed بروتئین های غیر فعال کننده ریبوزوم (RIP-1) موجود در دانه ها بتاسبانها (رنگدانه های قرمز) شامل فيتولاکا نین (بتانین) که به ویژه در میوه های گیاه موجود است. لبنان هایی از قبیل کافنیک اسید الدیید اولیگومریک هایی مانند امریکانین های B و A و D هیستامین ها شامل گاما- أمينوبوتیریک اسید (موجود در ریزومها) ساکاروز. سیکلیتولها


شرایط نگهداری :

نگهداری این گیاه را می بایست در کیسه های کاغذی یا پارچهای نگهداری کرد.
Literature
1- Aron GM, Irvin JD, Antimicrob Agents Chem 17: 1032. 1980.
2- Kang SS, Woo WS, Triterpenes from the berries of Phylolacca americana. In: JNP 43(4): 510-513. 1980
Kern W, List PH, Horhammer L (Hrsg.), Hagers Handbuch der Pharmazeutischen Praxis, 4. Aufl 3-
Bde. 1-8, Springer Verlag I Berlin, Heidelberg, New York, 1969.
4- Kobayashi A, Hagihara K, Kajiyama SI, Kanzaki H, Kawazu K. Antifungal compounds induced
in the dual culture with , Phytolacca americana Callus and Botrytis fabae. Z Naturforsch 50c:398-402. 1995
5-Lewin L, Gifte und Vergiftungen, 6. Aufl., Nachdruck, Haug Verlag, Heidelberg 1992.
6- Lewis WH, JAMA Dec, 21:242(25): 2759-60. 1979.
7- Madaus G, Lehrbuch der Biologischen Arzneimittel/Bde 1-3, Nachdruck, Georg Olms Verlag
Hildesheim 1979.
8- MeePherson A, In: Toxic Plants, Ed. AD Kinghom, Columbia Press 1979.
9. Roth L, Daunderer M, Komiann K, Giftpflanzen, Pflanzengifte, 4. Aufl., Ecomed Fachverlag
Landsberg Lech 1993.
10-Steinegger E, Hansel R, Pharmakognosie, 5. Aufl., Springer Verlag Heidelberg 1992.
11- Tang W, Eisenbrand G, Chinese Drugs of Plant Origin, .Springer L Verlag Heidelberg 1992.
12- Teuscher E, Lindequist U, Biogene Gifte - Biologic, Chemie, Pharmakologie, 2. Aufl., Fischer
Verlag Stuttgart 1994.
13- Wagner H, Wiesenauer M, Phytotherapie. Phytopharmaka und pflanziiche Homoopathika,
Fischer-Verlag, Stuttgart, Jena, New York 1995

توضیحات تکمیلی :

مشخصات: گیاهی است از خانواده ی Phytolaccaceae، که دارای انواع مختلفی است، به طور کلی گیاهی است پایا و علفی با ساقه هایی که در قسمت پایین خشبی میباشد ولی شاخه های جوان آن ترد، آبدار، خوراکی و به رنگ سبز ارغوانی و قرمز است. ریشه ی آن ضخیم و گوشتی است. برگهای آن ساده، بیضی و نوک تیز می باشد که با دمبرگ کوتاه به ساقه متصل است. گلهای آن کوچک به رنگ مایل به سبزند که در ا متداد شاخه ی گل دهنده ظاهر می شود. میوهی آن گوشتی به رنگ ارغوانی تیره با دم کوتاهی به محور ساقه متصل شده و جمعا شبیه خوشه ی انگور سیاه می باشد و در داخل میوه دانه های سمی گیاه قرار دارند.
گیاهی است پایا، علفی، با ساقه هایی که در قسمت پایین خشبی است. ریشه آن ضخیم، گوشتی و سمی است و به عنوان قی آور و مسهل به کار برده می شود.
مشخصات:
گیاهی است پایا، علفی با ساقه ای که در قسمت پایین خشبی است ولی شاخه جوان آن ترد آبدار و خوراکی است. ریشه آن ضخیم گوشتی و سمی است و به عنوان قی آور و مسهل به کار برده می شود.
گل و میوه: گلها درون خوشه هایی به طول حدود ۱۰ سانتی متر قرار دارند و کمابیش افراشته، نر- ماده، دارای کاسه و فاقد جام هستند. قطعات گریبان به اندازه 5/2 سانتی متر، تخم مرغی پهن، سفید مایل به سبز هستند و در زمان رسیدن میوه قرمز می شوند. هر گل دارای ۱۰ پرچم و ۱۰ برچه پیوسته است. میوه ها سته هایی به اندازه حدود یک سانتی متر، کروی فشرده، به رنگ سیاه مایل به ارغوانی هستند و همانند خوشه هایی روی ساقه ها قرار دارند. برگها، ساقه و ریشه: گیاهی علفی چند ساله، بدون کرک، در قاعده کمابیش چوبی با ریشه بلند و گوشتی و ساقه ای به ارتفاع ۱ تا ۳ متر، توخالی، دوچنگالی و دارای شیارهای طولی بوده، برگها متناوب، با حاشیه کامل، دارای بوی نامطلوب، به طول ۱۲ تا ۲۵ و عرض ۵ تا ۱۰ سانتی متر، تخم مرغی سرنیزه ای و دمبرگدار هستند.

مطالب پیشنهادی :اسطوخدوساسطوخدوس ،  یه تقویت کننده مغز و قلبه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
شیره آنغوزه ،  پراز خاصیت های درمانی !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آملهآمله ، ریزش مو و شوره سر رو با هم از بین میبره !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افتیمونافتیمون ،  هزارتا خاصیت داره (یکیش درمان نفخ )!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انجدانانجدان ، موثر و کارآمد برای کلیه و مثانه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آویشنآویشن ، مناسب برای رماتیسم و سیاتیک و ... !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون کبیر ،  پمادش برای اگزما عالیه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون صغیرآبرون صغیر ،  برای سردرد و چشم درد میتونی ازش استفاده کنی!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افسنطین ، کارساز و عالی برای یبوست !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آفتاب پرستآفتاب پرست ، آب دمکرده اش تب رو قطع میکنه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آنیسونآنیسون ،  تو طب سنتی برای سیاه سرفه استفاده میشده !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آرتیشوآرتیشو ،  پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ کیسه صفرا
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انارانار ،  صدا رو صاف میکنه و هزار تا خاصیت دیگه
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت ایتوک پارسه جم می باشد .

هرگونه کپی برداری از این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد .

eyetwitterpinterestlinkedininstagramtumblrpaper-plane-o