Menu
لوگو-گیاگانی
گیاگانی ، سنجد
گیاگانی ، اولین سایت مرجع گیاهان دارویی در ایران
بازدیدها
0
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 2٫65 out of 5)
Loading...

نام های دیگر :

سورنجان کرمانی - گل حضرتی - پیاز سگ - خمل - سورنگان - عکنه - گل حسرت - شنبلید - کلشیک - شقليل - فرج الارض - قلب الارض.
Colchicum autumnale L.
Colchicum
(سورنجان، گل حسرت)
Liliaceae

Fall Crocus، Upstart Naked Ladies ، Autumn Crocus Meadow Saffran Meadow Saffron
.Tuber – Root
سورنجان لغتی یونانی است، نیز به یونانی فلفیخ، اقتمارون، قبارون و بلبوسا، به عربی قلب الأرض و برگ آن را به سریانی قلباحمصالبنا، به شیرازی حقریر و سورنگان، به انگلیسی کالچیکم روت و به هندی بربری و جنگلی سنگهاره می گویند.
سورنجان خمل، لحلاح سنبله پاییز، گل حسرتی، گل حضرتی، پیاز حضرتی، پیاز سگ، حافر، قشتينوله، لرخياره، قسطله صغيره.

بخش های دارویی :

بخشهای دارویی: گلهای تازه و دانه های رسیده خشک جمع آوری شده در تابستان، قطعات خشک شده پیاز، پیاز تازه.

موارد مصرف :

موارد مصرف: موارد تأیید شده به وسیله کمیسیون E
- نقرس
- تب مالت
کارایی گیاه مزبور در این گونه موارد قابل پذیرش است. در گذشته این گیاه برای درمان تومورهای پوستی، کوندلیوم، داء الصدف (پسوریازیس)، التهاب توأم با نکروز عروق، Tendovaginitis (التهاب تاندون و نیام آن) ، التهابات مجاری گوارشی، بیماری Behect ، تشمع کبد، لوسمی حاد و مزمن، آلودگی به شپش، آسم، استسقاء و روماتیسم استفاده می گردید.
. مقوی جنسی و مسهل است طب هومئوپاتی: درطب هومئوپاتی این گیاه برای درمان نقرس حاد و مزمن و نیز التهاب کلیه و مجاری گوارشی، ترشحات پیکری، Tendovaginitis (التهاب تاندون و نیام آن) و روماتیسم حاد مفصلی به کار برده می شود. کارایی گیاه در موارد مزبور هنوز اثبات نشده است.
خواص درمانی:
کلشیک دارای اثر ضد نقرس است، به طوری که از این نظر باید آن را داروی اختصاصی نقرس حاد ذکر کرد. در دوران درمان نقرس با کلشیک همواره باید به این نکته توجه داشت که به مجرد از بین رفتن درد و عوارض نقرس مصرف آن قطع و مجددا هنگام بروز عوارض تجدید گردد.
فرآورده های کلشیک ضمن رفع عوارض نقرس، اثر شدید بر روی معده و روده دارد.
، نوع زرد و سفید زخمهای کهنه و مرطوب را خشک گرداند .
خوراک آن با صبر، نافع سیاتیک، یرقان، درد طحال و نقرس است.
رنگ صورت را شفاف می کند.
اثرات (پیاز، دانه و گل): اثر ضد میتوز این گیاه از طریق مهار جنبش کروموزومها، به ویژه در مورد لنفوسیتهای فاگوسیت کننده صورت می گیرد. پدیده مذکور مبنای اثر بخشی گیاه مزبور در مهار مهاجرت و اتولیز فاگوسیتهای دخیل در فرآیندهای التهابی و آثار ضد التهاب آن میباشد.
موارد تأیید نشده: به دلیل سمیت شدید، موارد مصرف داخلی این گیاه نادر بوده، جز در مواردی از قبیل حملات نقرسی و تب مالت استفاده نمی شود

روش مصرف :

خواص درمانی: ۱. دو گرم از آن را بکوبید و بخورید. بادشکن و نیروبخش است، مسهل اقسام بلغم میباشدو اخلاط لزج را از اعماق بدن خصوصأ از مفاصل بیرون میکشد، برای معالجهی یرقان و ورم طحال مفید است.
۲- آن را با زنجبیل و فلفل مخلوط کرده بکوبید و با عسل به صورت خمير در آورده هر شب یک قاشق چای خوری از آن را بخورید. نیروی جنسی را افزایش میدهد.
٣- سه روز روزی یک بار ۲ تا ۳ گرم از آن را بکوبید و با شیر تازه دوشیده شده مخلوط کنید و بخورید. ضعف قوای تناسلی را برطرف میکند.
۴- آن را با صبر زرد بکوبید و در دهان ریخته با آب میل کنید و یا در کپسول خالی ریخته و فرو دهید. نقرس و عرق النسا را درمان میکند. له افرادی که دردهای استخوانی و مفصلی دارند و علت آن درد روماتیسم یا نزولات سردمزاجی یا کمبود کلسیم در بافت استخوان می باشد، استخوان قلم گوسفند را در آتش یا تنور گذاشته تا ذغال شود، بعد آن ذغال را پودر کرده و با نیم برابر وزنش با سورنجان مخلوط کنند و در کپسول های خالی ۵۰۰ ریخته و صبح، ظهر و شب هربار دو کپسول بخورند، بهبودی حاصل میشود.
و مقداری از کوبیدهی آن را با زعفران ساییده شده و زردهی تخم مرغ مخلوط کرده ضماد کنید. دردهای استخوانی را تسکین می دهد، ورمهای سفت را تحلیل میبرد.
۷- نیم مثقال از آن را با شش نخود زعفران ساییده و مقداری گلاب مخلوط کنید و قبل از غذا بخورید و کوبیده¬ی سورنجان را هم با سرکه مخلوط کرده و بر موضع بمالید. درد مفاصل و آرتروز را درمان می کند.
به آن را نرم بسایید، بعد با پیه آب کرده مخلوط کرده شیاف درست کنید و شبی یک عدد مصرف نمایید. برای انداختن دانه¬ی بواسیر و تسکین درد آن بسیار نافع است.
در درمان نقرس و دردهای مفصلی مفید بوده و به صورت ضماد دردهای مذکور را فورا تسکین می بخشد.
دارویی:
مصرف تنطور کلشیک بدین طریق است که ابتدا ۳۰ تا ۴۰ قطره و در روزهای بعد ۱۰ تا ۱۵ قطره زیادتر آن را به کار می برند و این عمل را تا موقعی ادامه می دهند که بیش از ۳ تا ۴ بار حس احتياج به دفع در روز پیدا شود. عصاره هیدروالکلی دانه کشیک که هر 1/0 گرم آن در ۲۴ ساعت به صورت حب مصرف می شود. حد اکثر مصرف آن 05/0 در هر دفعه و 2/0 گرم در ۲۴ ساعت است. كولشی سین را نیز به عنوان ضد نقرس به کار می برند ولی چون سمیت زیاد دارد، خطرناک است کولشی سین در مصارف داخلی به مقدار نیم تا یک میلی گرم در یک دفعه و 002/0 گرم در ۲۴ ساعت به کار می رود.
١. نسخه جهت درمان رماتیسم و نقرس: تنطور دانه کلشیک ۲۵ گرم. تنطور برگ آكونیت ۱۲ گرم. تنطور دیژیتال ۵ گرم.
شراب سفید به مقدار ۱۰۰۰ گرم. پس از صاف کردن، به مقدار ۸ تا ۳۰ گرم هنگام صبح مصرف شود. ۲- نسخه جهت درمان رماتیسم: سولفات کینین 15/0 گرم. عصاره دیژیتال 02/0 گرم. گرد دانه کلشیک 05/0 گرم. برای یک حب و به مقدار ۲ تا ۳ حب در روز. این گیاه در ایران نمی روید.
Te3سورنجان نافع کلیه دردهای مفاصل، مخصوصا موقع ریزش مواد به مفاصل می باشد. دستور: خوراک یک درم تا یک مثقال با شکر و مالیدن آن از خارج بر محل درد
دستور ماليدن: مخلوط نیم درم سورنجان سفید با سرکه بر محل درد مالیده شود.
خوراک سورنجان با فلفل و زیره نافع سستی بدن و اخراج کننده بلغم و اخلاط غلیظ از جاهای تنگ و گود در عمق بدن و قاتل کرم و کرم کدو می باشد. معده را ضعیف می کند و باید با ادویه مقوی معده مثل زنجبیل و فلفل و پونه و زیره مصرف شود.
خوراک نیم درم آن با شیر تازه ای که با فانید با عسل شیرین شده باشد، سه روز پی در پی، محرک قوه باه و زیاد کننده منی می باشد. حمول ساییده آن با روغن کهنه بز یا میش نافع بواسیر داخلی و درد مقعد است ضماد سورنجان با گلاب و نوشیدنش نافع نقرس و درد آن می باشد.
بوییدن گل سورنجان باز کننده موی رگهای بسته شده در مغز و محلل باد و نافع سر درد از سردی می باشد
در علاج درد مفاصل، بدلش به وزن آن برگ حنا و نیم وزنش مقل كبود می باشد.
همراه با زنجبيل و زیره نافع درد و مرض نقرس می باشد.
. سورنجان سفید همراه با پونه، زیره و زنجبيل نافع نقرس می باشد.
روش مصرف: از گیاه خرد شده، عصاره تازه فشرده و سایر فرآورده های جالينوسی جهت مصارف خوراکی استفاده میشود. اشکال دارویی: آمپول و قرص. مقدار مصرف: برای درمان حملات حاد نقرس نخست باید یک میلی گرم کولشیسین را به صورت خوراکی مصرف نمود، سپس تا هنگام تسکین درد، هر ۱ تا ۲ ساعت، 5/0 تا 5/1 میلی گرم آن را میل کرد. مقدار مصرف روزانه کولشیسین نباید از ۸ میلی گرم تجاوز کند. مقدار مصرف کولشيسين جهت درمان یا پیشگیری تب مالت، 5/0 تا 5/1 گرم میباشد.

عوارض جانبی :

كولشی سین چون از راه کلیه به تأنی دفع می شود. از این نظر نباید برای مبتلایان به ناراحتیهای کلیه تجویز شود.
استعمال زیاد نوع زرد وسفید ورمها را سخت و عضله ها را مثل سنگ می کند و باعث تشنج می شود.
. استعمال زیاد سورنجان بر ورم، آن را سخت و غلیظ کرده و باعث تشنج می شود.
تذکر: مضر معده است و ایجاد دل پیچه و ضعف در معده و ک مصلح أن: کتیرا - شکر - زعفران می باشد.
عوارض عمومی: این گیاه شديدأ سمی بوده، نشانه های مسمومیت ناشی از آن شامل دردهای معدی، اسهال، تهوع، استفراغ و ندرتا خونریزی های روده و معده می باشند. ممکن است این علائم حتی در صورت مصرف مقادیر دارویی گیاه مزبور نیز بروز نمایند. مصرف دراز مدت این گیاه منجر به ایجاد آسیب های کبدی و کلیوی، ریزش مو، التهاب اعصاب محیطی، میوپاتی و آسیب مغز استخوان (که با نشانه هایی مانند کاهش تعداد گلبول های سفید، کاهش پلاکتهای خون، کم خونی مگالوبلاستیک و به ندرت کم خونی آپلاستیک همراه است)، میشود. استفاده در دوران بارداری استفاده از این گیاه در دوران بارداری ممنوع است، چرا که ممکن است سبب بروز ناهنجاریهای جنینی گردد. مصرف این گیاه توسط پدر و پیش از لقاح نیز احتمالا چنین اثری دارد. مصرف بیش از حد: ۳ تا ۶ ساعت پس از مصرف مقادیر منجر به مسمومیت حاد با این گیاه، نشانه هایی مانند سوزش دهان، سختی بلع، تشنگی و پس از گذشت ۱۲ تا ۱۴ ساعت علائمی نظیر تهوع، دردهای شدید معدی، استفراغ، اسهال، اسپاسم های مثانه، خون شاشی، افت فشار خون، اسپاسم و متعاقبا فلج پیشرونده رخ داده، نهایتأ خفگی و کولاپس عروقی موجب مرگ می شود. مقدار کشنده دانه گیاه مزبور برای بزرگسالان ۵ گرم و برای کودکان ۱ تا 5/1 گرم است و مقدار کشنده کولشیسین نیز بین ۷ تا ۲۰۰ میلی گرم میباشد. جهت درمان مسمومیت های ناشی از این گیاه باید پس از شستشوی معده و مصرف مسهل های نمکی (مانند سدیم سولفات)، به درمان علامتی از دیازپام برای مداوای تشنج و از آتروپین برای درمان اسپاسم های رودهای استفاده می گردد)، لوله گذاری و تنفس اکسیژن اقدام شود.
مضر معده است و مصلحش کتیرا، فانید، شکر، قند و زعفران است. بدل آن بوزن سورنجان تربد، ثلث وزن آن افتیمون و عشر وزن آن خربق سفید می باشد.
اشتها را از بین می برد و مصلحش مربای آمله است.
چنانچه کسی نوع سیاه و سرخ سمی را خورده باشد با شیر گاو، و قی کنند تا دفع ضرر بشود.

تداخلات دارویی :رویشگاه :

این گیاه در قفقاز و آسیای صغیر انتشار دارد، در ایران در دامنه های البرز، تجریش، اطراف تهران، در شمال ایران و در خراسان در نواحی سر مرزی در هریرود می روید.
این گیاه در اروپای مرکزی، ایرلند شمالی، انگلستان، شمال آلمان، جنوب لهستان، اوکراین، بلغارستان، ترکیه، شمال اسپانیا، آسیای مرکزی و آلبانی یافت می شود.
این گیاه در مرغزارهای مرطوب اروپا و بریتانیا می روید

ترکیبات شیمیایی :

آلكالوئیدی به نام کولشی سین - مواد نشاسته ای - قند - لعاب.
پیاز: ترکیبات: آلکالوییدهای تروپولون شامل كولشيسين، كولشيکوزید و N- د استیل - N- فورميل- كولشيسين و برخی آلکالوییدهای دیگر از قبيل دمکولسین، نشاسته. دانه: ترکیبات: آلکالوییدهای تروپولون شامل كولشيسين و كولشيكوزيد. روغن ثابت. گل: ترکیبات: آلکالوییدهای تروپولون شامل كولشيسين و N - د استیل - N - فورميل - کولشيسن، همراه با آلکالوییدهایی مانند دمکولسین
تمام قسمتهای گیاه حاوی چند آلكالوئيد سمی است که مهمترین آنها کلشیسین است. این دارو با مقادیر کم نقرس را تسکین می دهد ولی با مقادیر زیاد، اسهال ایجاد میکند و با مقادیر خیلی بیشتر ممکن است سبب مرگ شود. برای گاو نیز سمی است.
پیاز کلشیک، دارای موسیلاژ، آمیدون، قند، تانن و به مقدار کم از نوعی رزین و ماده¬ای سمی به نام کولشی سین است. دانه آن دارای اسیدکالیک، روغن قند و كولشی سین است.


شرایط نگهداری :

نگهداری کلیه اشکال دارویی حاصل از گیاه مزبور را می بایست در ظروف سربسته، دور از نور و رطوبت نگهداری نمود. دانه های گیاه را نیز باید بر روی بستری از آهک نگهداری کرد.
Literature 1. Dubois V, Rey N, Constant H, Scherrmann JM, Berthier JC, Aulagner G. Intoxication a la colchicines a propos d'um cas pediatrique. Therapie 49; 339-342. 1994. 2- Nasreen A, Gundlach H, Zenk MH. Incorporation of phenethylisoquinolines into colchicine in isolated seeds of Colchcium autumnale. Phytochemistry 46(1); 107-115. 1997. 3- Poulev A, Deus-Neumann B, Bombardelli E, Zenk MH. Immunoassays for the quantitative dertermination of Colchicine Planta Med. 60: 77-83. 1994. 4- Santavy F et al., Coll Czech Chem Comm 48:2989-2993. 1983. 5- Sener B, Bingol F. Screening of Natural Sources for Antiinflammatory Activity (Review). Int J Crude Drug Res. 26; 197-207. 1988. 6- Ulrichova J et al., Biochemical evaluation of colchicine and related analogs. In: PM 59(29):144. 1993.

توضیحات تکمیلی :

طب سنتی اسلام و ایران: گرم و خشک در درجه دوم است.
قسمت مورد استفاده آن گل و پیاز و دانه آن است .
سورنجان در درجه دوم سرد و خشک است.
سورنجان گرم و خشک در درجه دوم است و بعضی آن را سرد و خشک نوشته اند.
مشخصات: سورنجان گرههای ریشه ی گیاهی است از خانواده ی Liliaceae Colchicaceae که دارای گونه های مختلفی است. به طور کلی گیاهانی هستند چند ساله که در چمن زارها، مراتع مرطوب و خاکهای سبک می رویند. وجه تشخیص انواع آن پیاز غده مانند سفت زیرزمینی آنها است. برگهای آنها باریک، دراز، خطی، بیضی شکل و نوک تیزند که معمولا در بهار ظاهر می شوند. گلها معمولا به طور منفرد و یا دو یا سه گل از زمین خارج می شوند و تقریبأشبیه گل زعفران می باشند با این تفاوت که گل سورنجان شش پرچم دارد در صورتی که گل زعفران سه پرچم دارد. محفظهی میوهی آن دارای سه خانه است و در هر خانه پنجاه تا هفتاد دانه وجود دارد که ریز به قطر یک تا دو میلی متر و طعم آن تلخ می باشد. گلهای آن ارغوانی و درشت است که در پاییز به طور منفرد و بدون هیچ برگ از زمین خارج می شود. بهترین نوع سورنجان آن است که رنگ ظاهر و مقطع آن هر دو سفید، طعم آن شیرین و تازه، کرم نخورده و قدری سخت بوده و بدبو هم نباشد.
طبیعت آن: گرم و خشک و سفید آن از نظر حرارت معتدل است.
گل و میوه: گل ها صورتی - سوسنی روشن، به طول ۵ تا ۲۰ سانتی متر بزرگ، منفرد یا زوج بوده، معمولا در فصل پاییز از پیاز خارج می گردند. گلپوش شامل ۶ قطعه همانند است که به صورت لوله ای بلند و باریک به هم متصل شده اند. پرچمها ۶ عدد و کلاله ها 3 عدد نخی شکل هستند. تخمدان در پهلوی پیاز قرار دارد. میوه کپسولی 3 کفه ای است که در ابتدا سبزرنگ بوده، سپس قهوه ای و چین و چروک دار میشود و حاوی دانه های سیاه رنگ با زائدهای چسبناک است. برگها، ساقه و ریشه: ارتفاع گیاه تا ۴۰ سانتی متر می رسد. برگها ۳ تا ۴ عدد به طول ۸ تا ۲۵ و عرض ۲ تا ۴ سانتی متر، سرنیزهای پهن، شبیه برگ لاله بوده، در فصل بهار همراه با میوه ظاهر میشوند. برگها همپوشان بوده، در قاعده لوله ای را ایجاد می کنند. ویژگیها: تمام قسمتهای گیاه سمی بوده، مزه تلخ و تنفرآوری داشته، خارش آور هستند
- فرآورده ها: دارو شامل دانه های خشک شده گیاهان خودرو است که در ماههای خرداد یا تیر جمع آوری و در هوای آزاد خشک می گردند. قطعات پیازهای خشک جمع آوری شده در اوایل تابستان نیز در شمار داروهای حاصل از گیاه مزبور هستند. پس از جدا کردن برگهای اطراف پیاز، آن را برش داده و در حرارت حداکثر C°60 خشک می کنند. گلهای تازه جمع آوری شده در اواخر تابستان یا اوایل پاییز که در هوای آزاد خشک گردیده اند از دیگر اندامهای دارویی گیاه میباشند.
گیاهی است علفی و پایا از تیره سوسنی ها، از دسته سورنجانها که در غالب مآخذ به نام سورنجان ضبط شده. این گیاه دارای پیاز بزرگ و گوشت دار و محفوظ در پوششهای نازک و ریشه افشان است.
گلهایش گلی رنگ اند و میوه اش کپسول سه قسمتی و محتوی دانه های ریز زیاد میباشد
. در ماههای تیر و مرداد دانه ها از کپسولهای رسیده جمع آوری می شود. ساقه زیر زمینی آن را در پاییز با بهار کنده و در سایه ها یا آفتاب می خشکانند
بیخ نباتی است با گلهایی سفید، زرد و سرخ که در کوهستان و صحرا پیش از باریدن باران می روید و برگش مماس با زمین می باشد. دسقوريدوس گفته که گل آن در آخر پاپیز می روید.
پوست آن مایل به سرخی و باطنش سفید، نرم و شیرین پر از رطوبت است. خوراک تازه آن به مقدار زیاد باعث خناق می شود و کشنده است.
دارای سه نوع می باشد: یکی سفید و شیرین، دومی مایل به تیرگی و سرخ، سومی مایل به سیاهی و تلخ و مورد استفاده داخلی فقط نوع سفید و شیرین می باشد و دو نوع دیگر به طور مالیدنی مورد استفاده قرار میگیرد.
نیروی سورنجان تا سه سال باقی می ماند و به قول شیخ گرم و خشک در دوم تا سوم و گویند.
گرم در اول و خشک در دوم و بعضی سرد نوشته اند،

مطالب پیشنهادی :اسطوخدوساسطوخدوس ،  یه تقویت کننده مغز و قلبه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
شیره آنغوزه ،  پراز خاصیت های درمانی !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آملهآمله ، ریزش مو و شوره سر رو با هم از بین میبره !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افتیمونافتیمون ،  هزارتا خاصیت داره (یکیش درمان نفخ )!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انجدانانجدان ، موثر و کارآمد برای کلیه و مثانه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آویشنآویشن ، مناسب برای رماتیسم و سیاتیک و ... !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون کبیر ،  پمادش برای اگزما عالیه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آبرون صغیرآبرون صغیر ،  برای سردرد و چشم درد میتونی ازش استفاده کنی!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
افسنطین ، کارساز و عالی برای یبوست !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آفتاب پرستآفتاب پرست ، آب دمکرده اش تب رو قطع میکنه !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آنیسونآنیسون ،  تو طب سنتی برای سیاه سرفه استفاده میشده !
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
آرتیشوآرتیشو ،  پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ کیسه صفرا
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...
انارانار ،  صدا رو صاف میکنه و هزار تا خاصیت دیگه
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید ...

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت ایتوک پارسه جم می باشد .

هرگونه کپی برداری از این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد .

eyetwitterpinterestlinkedininstagramtumblrpaper-plane-o