گیاگانی ، اولین سایت مرجع گیاهان دارویی در ایران

ویروس کرونا ، با بدن ما چه میکند ؟ و راه های جلوگیری از مبتلا شدن

تاثیر کرونا بر بدن ، گیاکانی
برای بیشتر افراد بیماری کرونا خفیف است، ولی بعضی ها می‌میرند. پس ویروس چگونه به بدن حمله می‌کند؟ چرا بعضی از افراد می‌میرند و چگونه بعضی دیگر درمان می‌شوند؟


1. دوره نهفتگی یا کمون


این دوره زمانی است که ویروس در بدن مستقر می‌شود. ویروس ها برای فعالیت وارد سلول های بدن شده و آنها را از چنگ‌تان درمی‌آورند.

کرونا ویروس به طور رسمی ‌SARS CoV-2 (مختصر شده سندروم تنفسی کروناویروس دو) نامیده می‌شود. ویروس می‌تواند با تنفس وارد بدن شود (وقتی فردی در نزدیکی سرفه می‌کند) یا از طریق تماس با سطح آلوده و سپس مالیدن دست به صورت. این ویروس ابتدا سلول‌هایی که گلو، راه‌های هوایی و ریه ها را فرش کرده‌اند، آلوده کرده و آنها را تبدیل به کارخانه کروناویروس می‌کند. در نتیجه ویروس های جدید بسیار زیادی تولید می‌شود تا سلول های بیشتری را آلوده کنند.

در این مرحله ابتدایی شما بیمار نبوده و بعضی از افراد شاید هرگز علائمی نشان ندهند. دوره کمون، زمان بین آلودگی و ظهور اولین علائم بسیار متفاوت است، ولی به طور متوسط ۵ روز است.

2. بیماری خفیف
این چیزی است که بیشتر افراد تجربه خواهند کرد. کووئید ۱۹ عفونت ملایمی است که از هر ۱۰ نفر ۸ نفر را درگیر می‌کند و علائم اصلی آن سرفه و تب می‌باشد. بدن درد، سوزش گلو و سردرد هم محتمل هستند ولی حتمی نیستند.

تب نتیجه پاسخ سیستم ایمنی شما به آلودگی و عفونت است. سیستم ایمنی ویروس را به عنوان دشمن مهاجم تشخیص داده و بدن را با آزاد سازی مواد شیمیایی به نام سایتوکاین از وجود یک مشکل آگاه می‌کند. همین باعث تشدید سیستم ایمنی و ایجاد بدن درد و تب می‌شود.

سرفه در ابتدا خشک است (محتویاتی همراه ان نیست) و احتمالاً این امر به خاطر تحریک شدن سلول‌ها ناشی از آلوده شدن آنها به ویروس است. برخی از افراد شروع به سرفه همراه با خلط می‌کنند، مخاط ضخیم حاوی سلولهای مرده ریه که توسط ویروس کشته شده‌‌اند.

این علائم با استراحت، مایعات فراوان و پاراستامول درمان می‌شوند و نیاز به مراقبت های تخصصی بیمارستانی ندارند. این مرحله حدود یک هفته طول می‌کشد. اکثر افراد بهبود می‌یابند چون سیستم ایمنی بدن آنها با ویروس مقابله کرده است. با این حال برخی از آنها درگیر نوع بدتری از کووئید ۱۹ می‌شوند.

در حال حاضر این بهترین چیزی است که در مورد این مرحله می‌فهمیم. با این وجود مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد این بیماری می‌تواند علائمی‌که بیشتر شبیه سرماخوردگی است را نشان دهد، مانند آبریزش‌بینی.

3. بیماری شدید
اگر بیماری پیشرفت کند به خاطر واکنش بیش از حد سیستم ایمنی خواهد بود. سیگنال های شیمیایی (سایتوکاین ها) باعث ایجاد التهاب می‌شوند که باید با دقت تنظیم و تعدیل شود. التهاب بیش از اندازه می‌تواند باعث آسیب در بدن شود.

دکتر ناتالی مک‌درموت از کینگز کالج لندن گفت :این ویروس باعث عدم تعادل در پاسخ ایمنی می‌شود. التهاب بیش از حد وجود دارد که چگونگی ایجاد این تاثیر را نمی‌دانیم. به التهاب ریه ها پنومونیا گفته می‌شود.

اگر می‌توانستیم از دهان تا نای و لوله های ریز درون ریه ها سفری داشته باشیم، در نهایت به کیسه‌های هوایی کوچک می‌رسیم. اینجاست که اکسیژن به خون منتقل و دی اکسید کربن از بدن خارج می‌شود. اما در پنومونی این کیسه های کوچک از آب پر می‌شوند و مشکلات تنفسی و تنگی نفس را در پی دارد. بعضی از افراد برای نفس کشیدن به دستگاه تنفس مصنوعی احتیاج پیدا می‌کنند. بر اساس اطلاعات رسیده از چین این مرحله ۱۴ درصد از افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

4. بیماری وخیم
تخمین زده می‌شود که ۶ درصد از موارد به سمت وخامت می‌روند. در این مرحله بدن شروع به شکست خوردن می‌کند و احتمال جدی مرگ وجود دارد. مشکل این است که سیستم ایمنی اکنون از کنترل خارج شده و باعث آسیب به بدن می‌شود. وقتی فشار خون به سطح خطرناکی پایین بیاید می‌تواند منجر به شوک سپتیک شود. اندام ها به درستی کار نمی‌کنند تا جایی که به طور کامل از کار می‌افتند.

سندرم دیسترس تنفسی حاد ناشی از التهاب گسترده در ریه هاست که باعث توقف اکسیژن گیری مورد نیاز برای بقای بدن می‌شود. همچنین احتمال اختلال کلیه ها و در نتیجه تصفیه نشدن خون و آسیب روده ها نیز وجود دارد. دکتر بهارات پانخانیا اظهار داشت: این ویروس چنان التهاب گسترده ای را ایجاد می‌کند که بدن تسلیم می‌شود و به نارسایی چند عضو منجر می‌شود. اگر سیستم ایمنی نتواند جلوی ویروس مقاومت کند در هر گوشه بدن گسترش می‌یابد که باز صدمات بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

درمان در این مرحله بسیار تهاجمی‌خواهد بود و می‌تواند اکسیژناسیون غشایی برون پیکری باشد. این در اصل یک ریه مصنوعی است که خون را از طریق لوله های ضخیم از بدن خارج، سپس آن را اکسیژن دار و دوباره به داخل بدن پمپ می‌کند. اما سرانجام آسیب می‌تواند به میزان کشندگی برسد و ارگان‌ها دیگر قادر به زنده نگه داشتن بدن نیستند.

5. پنومونیا و بیماری خود ایمنی
سازمان جهانی بهداشت گزارش داد که ماه گذشته حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا، شکل خفیف تا متوسط عفونت را داشتند. یک مورد خفیف کوئید ۱۹ شامل تب و سرفه شدید تر از آنفولانزای فصلی است اما نیازی به بستری شدن ندارد.

هیرش می‌گوید: این موارد خفیف‌تر به این دلیل است که پاسخ ایمنی بدن قادر به حفظ ویروس در دستگاه تنفسی فوقانی است. بیماران جوان نسبت به بیماران مسن پاسخ ایمنی قوی تری دارند.

۱۳.۸ درصد موارد شدید و ۶.۱ درصد موارد وخیم به علت نشت ویروس به نای و ورود آن به دستگاه تنفسی تحتانی است، جایی که به نظر می‌رسد ویروس رشد را ترجیح می‌دهد. هیرش گفت: ریه‌ها هدف اصلی هستند.

به گفته دکتر رافائل ویسکیدی متخصص بیماری های عفونی در دانشگاه علوم پزشکی جانز هاپکینز، همچنان که ویروس تکثیر شده و به سمت نای و ریه ها پیشروی می‌کند، می‌تواند مشکلات تنفسی بیشتری مانند برونشیت و پنومونیا را ایجاد کند.

ویسکیدی گفت: پنومونیا با تنگی نفس همراه با سرفه مشخص می‌شود و بر کیسه های هوایی ریزی که آلوئول نام دارند تاثیر می‌گذارد. آلوئول ها جایی هستند که اکسیژن و دی‌اکسید کربن رد و بدل می‌شوند. در پنومونی، لایه نازک سلول های آلوئولی توسط ویروس آسیب می‌بینند. بدن با ارسال سلول‌های ایمنی به ریه برای مقابله با آن واکنش نشان می‌دهد.

وی گفت: و این منجر به ضخیم شدن پوشش ها نسبت به حالت طبیعی می‌شود. هرچه ضخیم تر شوند باعث انسداد کیسه های هوایی کوچکی که برای رسیدن اکسیژن به خون لازم است، می‌شود. هیرش اظهار داشت: این اساسا یک جنگ بین پاسخ میزبان و ویروس است. بسته به اینکه کدام پیروز شود عواقب خوب داریم، زمانی که فرد بهبود می‌یابد و عواقب بد زمانی که برعکس این اتفاق می‌افتد.

با محدودیت اکسیژن جریان خون سایر ارگان های مهم مانند کبد، کلیه و مغز اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند. در تعداد کمی‌از موارد شدید که به سمت سندروم دیسترس تنفسی حاد می‌روند برای تامین اکسیژن به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز پیدا می‌کنند. با این حال با آسیب شدید ریه و نرسیدن اکسیژن کافی به بقیه بدن ممکن است منجر به از کار افتادن ارگان‌ها و مرگ شود. ویسکیدی تاکید می‌کند کسانی که بیشتر در معرض خطر هستند افراد بالای ۷۰ سال هستند و پاسخ ایمنی ضعیفی دارند. افراد در معرض خطر شامل بیماران با ناهنجاری های ریوی، بیماری مزمن یا سیستم ایمنی ضعیف ماننده بیماران سرطانی که شیمی‌درمانی دریافت می‌کنند.

ویسکیدی به مردم توصیه می‌کند به کرونا ویروس مانند آنفلوآنزا نگاه کنند، چون فرآیندی مشابه همان را در بدن طی می‌کند. بسیاری از افراد آنفولانزا می‌گیرند و بدون هیچ عوارضی بهبود می‌یابند.

وی افزود: مردم باید به یاد داشته باشند همانطور که احساس می‌کنند سالم هستند و به همان اندازه که می‌ترسند بیمار نیستند. کروناویروس چگونه باعث عفونت و آلودگی می‌شود؟

این ویروس از طریق ریز قطرات سرفه یا عطسه به هوا منتقل می‌شود. افرادی که در نزدیکی هستند می‌توانند از طریق بینی، دهان یا چشم ویروس را به بدن خود وارد کنند. ذرات ویروسی موجود در این قطرات به سرعت به پشت معابر بینی و غشاهای مخاطی در پشت گلوی شما می‌روند و به گیرنده های خاصی در غشای سلول ها متصل شده و از آنجا کارشان را شروع می‌کنند.

کرونا ویروس پروتئین هایی را که از سطح آن به سمت بیرون خارج شده اند را روی غشای سلول متصل و از این طریق ماده ژنتیکی خود را به سلول تزریق می‌کند.

دکتر ویلیام شافنر متخصص بیماریهای عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت در نشویل گفت: ماده ژنتیکی متابولیسم سلول را مختل کرده و به سلول می‌گوید: وظیفه خود را انجام نده و از این به بعد به من کمک کن تا تکثیر شده و ویروس را بسازیم.
کروناویروس چگونه باعث مشکلات تنفسی می‌شود؟
وقتی تعداد کپی های ویروسی زیاد شود به سلولهای همسایه حمله می‌کند. علائم معمولاً شامل سوزش گلو و سرفه خشک می‌باشد.

دکتر شافنر می‌گوید: پس ویروس به سمت لوله‌های برونش حرکت می‌کند. وقتی به ریه ها می‌رسد باعث التهاب مخاط آن شده و کیسه های هوایی یا آلوئول ها برای انجام وظیفه خود، تامین اکسیژن خون و حذف دی اکسیدکربن، باید سخت تر کار کنند.

دکتر کامپتون فیلیپس رئیس سیستم مراقبت‌های بهداشتی آینده‌نگر در بیمارستانی که در ماه ژانویه اولین مورد کروناویروس در آمریکا گزارش شد، گفت: با ایجاد آماس عبور اکسیژن از غشای مخاطی از این هم مشکل تر می‌شود. اختلال در جریان اکسیژن باعث می‌شود که آن نواحی در ریه ها با مایعات، چرک و سلول های مرده پر شود. ذات الریه یا عفونت ریه ایجاد می‌شود.

بعضی از افراد آنقدر در تنفس مشکل دارند که به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز است.در بدترین شرایط که به سندروم دیسترس تنفسی حاد شناخته می‌شود ریه ها به حدی از مایعات پر می‌شوند که حمایت‌های تنفسی بی‌تاثیر بوده و بیمار می‌میرد.
ویروس در ریه ها چه مسیری را طی می‌کند؟
دکتر شو یوان ژیائو استاد پاتولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه شیکاگو، گزارشات پاتولوژی بیماران کرونایی چین را مورد بررسی قرار داد و گفت: به نظر می‌رسد ویروس در مناطق جانبی از دو طرف ریه شروع شده و مدتی طول می‌کشد تا به دستگاه تنفسی فوقانی و سایر راههای تنفسی مرکزی برسد.

دکتر ژیائو همچنین به عنوان مدیر مرکز پاتولوژی و تشخیص مولکولی در دانشگاه ووهان فعالیت می‌کند، گفت: این الگو کمک می‌کند تا توضیح دهیم چرا در ووهان، آنجا که طغیان آغاز شد بسیاری از اولین موارد بلافاصله تشخیص داده نشوند. آزمایش‌های اولیه در بسیاری از بیمارستان‌های چینی قادر به تشخیص عفونت در ریه ها نبودند و به همین دلیل بعضی از افراد با علائم بدون درمان به خانه فرستاده می‌شدند.

آنها برای یافتن معالجه به بیمارستانهای دیگری می‌رفتند یا در خانه میماند و خانواده خود را آلوده می‌کردند. این یکی از دلایلی است که کرونا به این میزان گسترش پیدا کرده است.

مطالعه ای جدید که توسط تیم محققین دانشکده پزشکی دانشگاه آیکان در مانت سینا انجام شد نشان داد نیمی‌از ۱۲۱ بیمار چینی در اوایل بیماری خود سی تی اسکن نرمال داشتند. این مطالعه و کار دکتر ژیائو نشان می‌دهد که با پیشرفت بیماری در سی تی اسکن کدورتهای شیشه ای دیده می‌شود. نوعی از کدورت هم که در عفونت‌های تنفسی ویروس در قسمت‌هایی از ریه ها دیده می‌شود. با بدتر شدن بیماری این مناطق مات می‌تواند در جاهایی پراکنده و ضخیم شود و آنچه که رادیولوژیست ها “الگوی سنگفرشی دیوانه ” می‌نامند را در اسکن ایحاد می‌کند.
آیا ریه ها تنها قسمتی از بدن هستند که تحت تاثیر قرار می‌گیرند؟
دکتر کامپتون فیلیپس گفت: این عفونت می‌تواند از طریق غشاهای مخاطی از بینی به سمت رکتوم گسترش یابد. متخصصان می‌گویند اگر چه تعداد ویروس ها در ریه ها کاهش یابد ولی می‌تواند سلول‌های دستگاه گوارش را آماده کنند. شاید همین علت وجود علائم گوارشی مانند اسهال و سوهاضمه در بعضی بیماران باشد. دکتر شافنر گفت: ویروس می‌تواند وارد جریان خون شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گوید که RNA کروناویروس در نمونه‌های خون و مدفوع تشخیص داده شده است. اما هنوز مشخص نیست که ویروس عفونی می‌تواند در خون یا مدفوع پایدار بماند.
منبع : سایت درمانکده

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت ایتوک پارسه جم می باشد .

هرگونه کپی برداری از این سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد .

twitterpinterestlinkedininstagramtumblrpaper-plane-o